Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

11. Dawny kościół parafialny p.w. św. Andrzeja w Osieku

[email protected]
Zbudowany w 1556 r., przy wykorzystaniu części ścian starszego kościoła z XV w. Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej, oszalowany deskami. Dach dwukalenicowy, kryty gontem.

Na końcu kalenicy nawy niewielka, drewniana wieżyczka na sygnaturkę. Wieża o konstrukcji słupowej, zwieńczona izbicą pozorną i gontowym dachem ostrosłupowym. Dookoła kościoła obszerne, otwarte soboty. Wewnątrz stropy płaskie zarówno w prezbiterium, jak i w nawie. Resztki dawnej polichromii: renesansowy fryz wokół ścian nawy oraz przedstawienie św. Trójcy na pn. ścianie nawy. Także późniejsza polichromia, przedstawiająca apostołów i świętych. Cenne wyposażenie późnorenesansowe i barokowe. Ołtarz główny rokokowy, w nim scena Zwiastowania. Ołtarz boczny wczesnobarokowy, z obrazem św. Karola Boromeusza. Kamienna chrzcielnica z XVI w., nakryta barokową nasadą. Ambona o kształcie łodzi - rzadkość. Manierystyczne epitafium Mikołaja i Beaty z Mirowskich Porębskich, właścicieli wsi; dawniej nadstawa jednego z ołtarzy bocznych, obecnie zwieszone nad wejściem do zakrystii. Epitafia i płyty nagrobne właścicieli wsi z ostatnich kilkuset lat (najstarsze z XVI w.). Na stropie pod wieżą przedstawienie Michała Archanioła zabijającego Szatana.

Kościół był kilkukrotnie odnawiany i remontowany, jednak nie zmieniło to jego pierwotnego wyglądu. Od 1908 r. nie jest już użytkowany, stanowi obiekt muzealny - oprowadza po nim pani z piętrowego domu obok kościoła. Piękny i cenny zabytek często był natchnieniem malarzy, m.in. Stanisława Wyspiańskiego.

Lokalizacja - z drogi Oświęcim - Kęty należy za Grojcem skręcić na Osiek, a po ok. 5 km, w centrum wsi, w lewo, pod nowy kościół, po czym w lewo. Kościół po 200 m.

od 12 lat
Wideo

echodnia.euNowa fantastyczna atrakcja w Podziemnej Trasie Turystycznej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 11. Dawny kościół parafialny p.w. św. Andrzeja w Osieku - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto