Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

12. Dawny kościół parafialny p.w. św. Marcina w Gromniku

[email protected]
Prezbiterium z przełomu XV i XVI w., nawa i wieża z 1727 r. Kościół orientowany, konstrukcji zrębowej. Unikalna, ośmioboczna wieża, konstrukcji słupowej, zwieńczona baniastym, blaszanym hełmem - jeden z najoryginalniejszych przykładów drewnianych wież barokowych.

Dach jednokalenicowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Wewnątrz pozorne sklepienie kolebkowe, ozdobione malowanymi gwiazdami. Barokowa belka tęczowa, wsparta na dużych, poskręcanych kolumnach. Na belce krucyfiks z końca XV w. Ołtarz główny barokowy, w nim obraz św. Marcina w stroju biskupim. W tle tego przedstawienia ukazane są: po prawej stronie św. Marcin na koniu, oddający pół płaszcza żebrakowi, po lewej stronie dawny kościół w Gromniku. W lewym ołtarzu bocznym kamień ołtarzowy. Nad zachodnim portalem rzeźba św. Marcina na koniu, z XVIII w.

Lokalizacja - kościół stoi na niewielkim wzniesieniu, przy drodze Gromnik - Zakliczyn, ok. 300 m od skrzyżowania z drogą Tarnów- Grybów.

Siemiechów (121)- Dawny kościół parafialny, p.w. Matki Bożej Gromnicznej. Zbudowany prawdopodobnie w XVI w.
Kościół drewniany, zrębowy, o ścianach obitych gontem. Do prezbiterium od południa przylega duża, murowana kaplica z pocz. XIX w. Dach jednokalenicowy, kryty gontem, z wieżyczką na sygnaturkę. Na złączeniu ścian prezbiterium z dachem zaczepy (dawne elementy konstrukcyjne). Wnętrze pozbawione dawnego wyposażenia. Jedynie na ścianach częściowo zachowana polichromia z XVII w.

Kościół pełnił funkcje świątyni parafialnej do 1949 r., czyli do czasu wybudowania nowego, murowanego kościoła. Obecnie nie jest użytkowany.

Lokalizacja - 200 m od drogi Zakliczyn - Gromnik, w centrum wsi, zaraz za nowym kościołem murowanym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: 12. Dawny kościół parafialny p.w. św. Marcina w Gromniku - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto