Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

200 tys. krakowian to osoby 60+. Nowe centrum aktywności seniorów mają na osiedlu Na Stoku

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
Fot. Joanna Urbaniec
Jest czynne od poniedziałku do piątku przez cztery godziny dziennie, od 10 do 14. Oferuje gry stolikowe, zajęcia z decoupage’u, grę w brydża i to, na co w takich miejscach jest najwięcej chętnych: gimnastykę rehabilitacyjną. Kraków właśnie zyskał nowe, 36. centrum aktywności seniorów (CAS).

Nowo otwarte CAS jest prowadzone przez Fundację Uskrzydleni Wiekiem, w wynajętym od gminy 52-metrowym lokalu na os. Na Stoku 1 - na parterze w dużym pawilonie w centrum osiedla. To pierwsze centrum aktywności seniora w Dzielnicy XVII Wzgórza Krzesławickie.

Lokal przeszedł gruntowny remont, który fundacji w dużej mierze udało się przeprowadzić dzięki darczyńcom: prywatnym firmom oraz okolicznym mieszkańcom, którzy wpłacali datki w internetowej zbiórce prowadzonej na portalu Zrzutka.pl.

CAS „Uskrzydlone Wzgórza” na os. Na Stoku 1 jest trzecim prowadzonym przez Fundację Uskrzydleni Wiekiem - pierwszy taki ośrodek otwarła ona w 2015 r. przy ul. Rusznikarskiej 14, a kolejny przy Młyńskiej Bocznej 7.

- Wszędzie najbardziej sprawdza się gimnastyka rehabilitacyjna. Również zajęcia poświęcone nowym technologiom: tabletom, smartfonom, laptopom. Ponadto nauka języków i tańce, np. zumba dla początkujących - wymienia Izabela Zeller, prezes Fundacji Uskrzydleni Wiekiem.

W najnowszym CAS, w dzielnicy XVII, w ciągu miesiąca w zajęciach będzie uczestniczyć minimum 50 osób w wieku emerytalnym (60+). Zajęcia mają charakter edukacyjno-rozwojowy, a więc będą zarówno kursy językowe, obsługi komputerów, plastyczne (decoupage, wiklina papierowa), muzyczne, jak i właśnie gimnastyka rehabilitacyjna, nordic walking, gimnastyka przy muzyce. Do tego gry stolikowe, brydż. Fundacja zapowiada organizowanie wyjść do teatrów, muzeów itp., a w lecie wycieczki.

Udział w zajęciach jest bezpłatny. Aby korzystać z CAS wpłaca się tylko niedużą składkę członkowską - 5 zł na miesiąc. Doświadczenie prowadzących takie ośrodki pokazuje, że seniorzy odwiedzają je np. 2-3 razy w tygodniu, przychodzą albo na konkretne zajęcia, albo by spotkać się z innymi.

- Szczególnie zależy nam na domowej atmosferze, na stworzeniu miejsca, gdzie senior poczuje się gospodarzem - zaznacza Izabela Zeller. - Mamy nadzieję, że spotkania w klubie przyczynią się do integracji społeczności lokalnej. Zakładamy ścisłą współpracę z Domem Kultury Fort 49 „Krzesławice”, z lokalnymi szkołami, radą dzielnicy - wymienia.

Centra aktywności seniorów powstają w ramach realizacji polityki senioralnej miasta. Krakowski magistrat dofinansowuje je, prowadzące CAS-y organizacje wyłania w drodze konkursów.

- Lada moment ogłosimy konkurs dla organizacji pozarządowych na prowadzenie czterech lub pięciu następnych centrów. Mają one działać od kwietnia tego roku. Zgodnie z wcześniejszymi deklaracjami do końca 2020 r. będą działać 54 CAS-y - mówi Anna Okońska-Walkowicz, pełnomocnik prezydenta ds. polityki senioralnej. Jak podaje, w Krakowie żyje 200 tys. osób w wieku 60+, co stanowi 26 proc. mieszkańców. Jest to odsetek taki, jak w innych dużych miastach.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec świata jest blisko?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: 200 tys. krakowian to osoby 60+. Nowe centrum aktywności seniorów mają na osiedlu Na Stoku - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto