Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

77. Skansen w Nowym Sączu

[email protected]
Odwiedzających Nowy Sącz miłośników zabytkowej, drewnianej architektury wkomponowanej w piękną przyrodą, ludzi interesujących się codziennym życiem pradziadków bytujących w surowych, podgórskich warunkach na przełomie XIX i XX wieku, serdecznie zapraszamy w niezwykle atrakcyjne miejsce. Jest nim Sądecki Park Etnograficzny, położony w dzielnicy Falkowa, na wschodnich obrzeżach miasta, w malowniczym krajobrazie.

Na 10 hektarowym terenie, na skraju lasu, pośród łąk, ogrodów i sadów stoi kilkadziesiąt oryginalnych, drewnianych budynków przeniesionych ze wsi Górali i Lachów Sądeckich, Pogórzan i Łemków, zamieszkujących niegdyś Sądecczyznę. Są to zarówno starodawne, kryte strzechą lub gontem chałupy mieszkalne, stodoły, stajnie, spichlerze itp. zgrupowane w kilkunastu zagrodach, jak i budynki wolno stojące, warsztaty rzemieślnicze (kuźnia, olejarnia), kapliczki i krzyże przydrożne. Jednym z najcenniejszych zabytków jest usytuowany w centrum skansenu XVII wieczny dwór szlachecki z Rdzawy z unikalnymi polichromiami we wnętrzach oraz łemkowska, greckokatolicka cerkiew z XVII w., przeniesiona z nieistniejącej wsi Czarne. W większości zagród są pieczołowicie odtworzone tradycyjne mieszkania chłopskie, od archaicznych, dymnych "piekarni" po bogate izby kmieci i mieszczańskie w charakterze pokoje chłopskiego posła spod Lącka.

Skansen oferuje turystom nie tylko muzealne atrakcje. W sezonie letnim, dla licznie odwiedzających gości organizowane są co miesiąc imprezy etnograficzne i folklorystyczne, podczas których zabytkowa wieś "ożywa".

Można uczestniczyć w dawnych zajęciach domowych gospodarskich i rzemieślniczych (np. pranie, pieczenie chleba i kołaczy, suszenie owoców, prządzenie nici, kręcenie powrozów, młocka cepami, kucie koni, tłoczenie oleju, tkanie płótna itp. Można posłuchać porywającej muzyki (np. góralskiej) w oryginalnym wykonaniu świetnych zespołów regionalnych lub znanych kapeli "ETNO" ,"pohulać" na lachowskim weselu, wziąć udział w ludowym festynie z atrakcyjnymi zabawami i konkursami dla dzieci, kupić na kiermaszu klockową koronkę z Bobowej, ręcznie utoczony garnuszek lub drewnianą rzeźbą. Można spróbować domowego chleba ze smalcem, żurku lub kapusty z grochem w skansenowskim bufecie, kupić ciekawe wydawnictwa muzealne (również w języku angielskim i niemieckim), pocztówki, pamiątki . Można wreszcie pospacerować samemu, lub korzystając z usług przewodnika, po odtworzonej sądeckiej "wiosce", pięknej w każdej porze roku.

Dojazd do skansenu z dworców PKP i PKS autobusami miejskimi linii 14 i 15 w kierunku Falkowej

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto