Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

78. Szymbark - Oddział nowosądeckiego skansenu

[email protected]
Ośrodek Budownictwa Ludowego w Szymbarku - Oddział Muzeum Okręgowego w Nowym Sączu. Siedzibę Oddziału stanowi drewniany dworek mieszczański z lat 1918-19, przeniesiony z pobliskich Gorlic w miejsce po tutejszym szlacheckim dworku modrzewiowym z końca XVIII wieku, nie istniejącym od ponad trzydziestu lat.

Zachowana jest architektura dworku z charakterystycznym gontowym dachem łamanym i ścianami pobitymi gontami, wnętrze zaś stanowi adaptację ze względu na współczesną funkcję obiektu (pomieszczenia biurowe, socjalne, ekspozycja muzealna). W dwu pomieszczeniach znajduje się wystawa stała "W kręgu tradycji dworkowej", nawiązująca do historii miejscowych rodzin ziemiańskich. Eksponowana jest część oryginalnego wyposażenia dawnych dworków (meble, obrazy), elementy ubiorów, szkło, porcelana, naczynia kuchenne.

Główna część ekspozycji stanowią obiekty tworzące niewielki skansen (pow. ok. 2 ha). Wszystkie stanowią charakterystyczne przykłady tradycyjnego budownictwa wiejskiego występującego na terenie Pogórza Gorlickiego. Wśród 14 obiektów znajdujących się w chwili obecnej (docelowo zaplanowano 27), są chałupy, budynki gospodarcze, warsztaty wiejskie. Większość pochodzi z k. XIX w., najstarszy z przełomu XVIII/XIX w., najmłodsze z okresu międzywojennego. Budynki o konstrukcji zrębowej, o ścianach z drewnianych bali lub półbali, rzadziej z drewna toporowanego, często z wypuszczonymi w narożach charakterystycznymi "ostatkami", przykryte są dachami o połaciach z ułożonej schodkowato słomy. Od brązowego kolorytu większości budynków odcina się pobielony wapnem zrąb jednej z chałup, druga zaś ozdobiona jest z zewnątrz kropami wapna z dodatkiem ultramaryny. Większość obiektów jest zagospodarowana, wnętrza są urządzone oryginalnymi sprzętami z k. XIX w., pocz. XX w. i okresu międzywojennego (meble, naczynia i ubiory w chałupach, narzędzia i urządzenia w warsztatach wiejskich - kuźni, olejarni, wiatrakach do mielenia zboża czy przy piecu garncarskim, maszyny, narzędzia rolnicze i pojazdy (wozy robocze i wyjazdowe) w stodołach. Dobre wyposażenie warsztatów i chałup, w których też niekiedy odbywała się produkcja (chałupa dymna, stanowiąca miejsce pracy tkacza), umożliwia organizowanie pokazów tradycyjnego rzemiosła i zajęć wiejskich (kucie, tkanie, toczenie naczyń glinianych, mielenie zboża w żarnach, ubijanie kaszy w stępach, wyrób nici - prządzenie wełny i lnu, kręcenie powrozów, wyrób koronek klockowych itp.)

W sąsiedztwie Ośrodka Budownictwa Ludowego w Szymbarku znajduje się renesansowy kasztel. Na "szlaku budownictwa drewnianego" jest to niespodziewane "zderzenie architektoniczne". Wyniosła kamienna, renesansowa budowla wzniesiona została w poł. XVI w. dla rodu Gładyszów, od poł. XIV w. prowadząca działalność lokacyjną w dorzeczu Ropy. Wyjątkowy kształt - prostokąt korpusu głównego z wypuszczonymi w narożach identycznymi kwadratowymi basztami harmonijnie łączy cechy rezydencji możnego rodu z funkcją obronną, uwidocznioną w zachowanych do dziś otworach strzelniczych, śladach po kratach okiennych. Budowla zwieńczona jest attyką, odtworzoną na podstawie zachowanych jej fragmentów. Zdobi ją też odtworzony pas dekoracji sgraffitowej (ciąg wzoru tworzą fantastyczne maski i elementy geometryczne).

od 7 lat
Wideo

21 kwietnia II tura wyborów. Ciekawe pojedynki

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto