Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Balice zyskają połączenie autobusowe z innymi miastami

Arkadiusz Maciejowski
Arkadiusz Maciejowski
Bez przesiadek, do lotniska w Balicach można dziś dojechać pociągiem tylko z dwóch miast - z Krakowa oraz Wieliczki
Bez przesiadek, do lotniska w Balicach można dziś dojechać pociągiem tylko z dwóch miast - z Krakowa oraz Wieliczki Andrzej Banas / Polska Press
Popularny przewoźnik FlixBus zamierza uruchomić bezpośrednie połączenia z kilku miast - m.in. Zakopanego - do Balic. Tym samym stanie się poważną konkurencją dla kolejarzy. Pasażerowie zwracają uwagę, że Koleje Małopolskie też powinny wydłużyć swoje połączenia, by pociągami np. z Tarnowa można było bez przesiadki dojechać do lotniska. W Urzędzie Marszałkowskim, który jest organizatorem transportu w Małopolsce, twierdzą jednak, że przeszkodą są m.in. ... zbyt krótkie perony.

FlixBus uruchomi połączenia z Opola, Gliwic, Zabrza, Katowic, Myślenic, Nowego Targu i Zakopanego do lotniska w Balicach od 6 listopada.

Choć Michał Leman, dyrektor FlixBus Polska twierdzi, że dla jego firmy największą konkurencją nie jest kolej, a samochody osobowe, to jednak właśnie w samorządowych Kolejach Małopolskich (KMŁ) powinni najbardziej obawiać się rozwoju połączeń autobusowych do Balic.

Obecnie pasażerowie np. ze wspomnianego Zakopanego - jak i z wielu innych miast - by pojazdami komunikacji zbiorowej dojechać do lotniska w Balicach muszą na stacji Kraków Główny przesiadać się do szynobusa KMŁ (ewentualnie do pojazdów MPK). A od przyszłego miesiąca zyskają możliwość dojazdu autobusem FlixBus bez przesiadki do Balic.

Już podczas niedawnej konferencji organizowanej m.in. przez Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski, poświęconej rozwojowi Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, część osób zwracała uwagę, że Koleje Małopolskie również powinny wydłużyć trasy swoich pociągów. Tak, by np. z Tarnowa - podobnie jak wygląda to w przypadku pociągów jadących z Wieliczki - podróżni mogli dojechać nie tylko do Krakowa Głównego, ale bez przesiadki również do Balic.

Tym bardziej, że niewykluczone iż w przyszłym roku FlixBus uruchomi połączenia do Balic z innych miast. Nie trudno sobie wyobrazić, że np. pasażerowie z Rzeszowa woleliby autobusem dojechać bezpośrednio do lotniska, niż przesiadać się w Krakowie.

Tymczasem w Urzędzie Marszałkowskim (to ta instytucja jest właścicielem Kolei Małopolskich) wymieniają powody dlaczego... nie da się wydłużyć kursów do Balic. Informują np., że z Tarnowa do Krakowa jeżdżą pociągi, które nie zmieściłyby się na niektórych... zbyt krótkich przystankach na trasie do lotniska - np. na przystankach Kraków Młynówka, Kraków Zakliki, Kraków Olszanica. Co znamienne, przystanki te w obecnej formie powstały... zaledwie kilka lat temu.

Filip Szatanik, rzecznik prasowy Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiego podkreśla za to, że są plany wydłużenia m.in. linii Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej z Tarnowa przez Kraków aż do Katowic. Miałoby się to stać prawdopodobnie w 2020 roku, po zakończeniu remontu trasy kolejowej prowadzącej na Śląsk.

Utworzona ma zostać też nowa trasa SKA Nowy Sącz - Kraków - Kraków Lotnisko/Airport, ale ma się to stać dopiero, gdy powstanie tzw. linia Podłęże - Piekiełko, która pozwoli pociągom szybciej dojeżdżać na sądecczyznę. Problem w tym, że zbudowana ma zostać dopiero do 2026 roku. Co oznacza, że na dodatkowe, „bezprzesiadkowe” połączenie kolejowe do Balic, mieszkańcy kolejnych małopolskich miast i miejscowości będą musieli poczekać wiele lat.

Dużo wcześniej, bo już od najbliższej niedzieli, pasażerów kolei czekają kolejne zmiany w rozkładach jazdy, związane głównie z prowadzonymi remontami. Są dobre i złe informacje.

Przede wszystkim wciąż w godz. 9.45 -14.20 (od poniedziałku do piątku), w związku z dobudową dodatkowych torów dla SKA, pociągi nie będą kursowały od Podłęża do stacji Kraków Główny. Podróżni jadący od strony Tarnowa będą musieli przesiadać się do zastępczych autobusów. W tych godzinach pociągi z Wieliczki nie będą w ogóle kursowały do Krakowa.

W pozostałych godzinach - jak informują kolejarze z KMŁ - „po czasowych utrudnieniach związanych ze skróceniem części kursów do stacji Kraków Płaszów od 21 października wszystkie pociągi z i w kierunku Tarnowa będą bezproblemowo dojeżdżać do stacji Kraków Główny”.

Natomiast w związku z remontem na odcinku Kraków Batowice - Zastów - Niedźwiedź - Słomniki, od 21 października do 8 grudnia, zawieszone zostaną kursy siedmiu pociągów KMŁ relacji Kraków Główny - Miechów.

Więcej zmian:

W związku z pracami modernizacyjnymi na terenie krakowskiego węzła kolejowego oraz w innych częściach województwa prowadzonymi przez zarządcę infrastruktury – PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. od 21 października 2018 r. nastąpi zmiana rozkładu jazdy pociągów.

KOLEJNA FAZA ROBÓT UTRZYMANIOWYCH NA TRASIE SKA2 KRAKÓW – SĘDZISZÓW

Przez cały okres obowiązywania rozkładu jazdy od 21 października do 8 grudnia ze względu na konieczne prace naprawcze torowiska oraz sieci trakcyjnej na odcinku Kraków Batowice – Zastów – Niedźwiedź – Słomniki ruch prowadzony będzie po jednym torze z ograniczoną możliwością mijania się pociągów na stacjach pośrednich. Konsekwencjami wprowadzonych ograniczenia w przepustowości będą:

- znaczącymi zmianami w godzinach przyjazdów i odjazdów pociągów,
- zawieszenie kursowania 7 pociągów obsługiwanych przez Koleje Małopolskie w relacji Kraków Główny – Miechów,
- wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej za 2 pociągi obsługiwane przez Koleje Małopolskie w relacji Sędziszów – Kraków Główny – Sędziszów na odcinku Słomniki – Kraków Główny – Słomniki, oraz za 2 pociągi obsługiwane przez Przewozy Regionalne w relacji Kozłów - Kraków Główny – Kozłów na odcinku Słomniki - Kraków Batowice – Słomniki;
- brak postoju 2 kursów pociągów Kolei Małopolskich na stacji Zastów ze względu na ograniczoną dostępność peronów;

POPRAWA OFERTY NA LINII TARNÓW – KRYNICA

W związku z zakończeniem utrudnień w ruchu na odcinku Tarnów – Stróże, większość pociągów na linii Tarnów – Krynica będzie miała jednolite godziny kursowania przez cały okres obowiązywania rozkładu jazdy. Rozkład jazdy będzie również bardziej dopasowany do potrzeb podróżnych;

ZMIANY W POŁĄCZENIACH DO JASŁA

Z utrudnieniami muszą się liczyć natomiast podróżni korzystający z pociągu „Hubal”. Ze względu na zamknięcie odcinka Wola Łużańska – Gorlice Zagórzany, pomiędzy Wolą Łużańską a Jasłem podróżnych będą przewozić autobusy zastępcze;

Zwiększy się natomiast liczba pociągów obsługiwanych przez Przewozy Regionalne w relacji Gorlice – Rzeszów. Od 21 października br. z Gorlic o godzinie 4:55 codziennie będzie wyruszał pociąg do Rzeszowa (przyjazd na godzinę 7:15). Powrotny kurs będzie wyruszał z Rzeszowa o godzinie 15:40 i dotrze do Gorlic na 17:57;

**CIĄG DALSZY UTRUDNIEŃ NA ODCINKACH DO SUCHEJ BESK

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Balice zyskają połączenie autobusowe z innymi miastami - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto