Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

"Bezpieczna droga do szkoły" - Konkurs trwa

Marian Satała
Przebudowane skrzyżowanie drogi krajowej nr 87 w Starym Sączu
Przebudowane skrzyżowanie drogi krajowej nr 87 w Starym Sączu fot. archiwum GDDKiA w Krakowie
Wśród partnerów naszego konkursu "Bezpieczna Droga do szkoły" jest oddział krakowski Generalnej Dyrekcja Dróg i Autostrad. - Bez oporów włączamy się w takie akcje edukacyjne - mówi Iwona Mikrut z GDDKiA w Krakowie. - Dzieci są największym skarbem, a zbliżający się sezon jezienno-zimowy, szybko zapadający zmrok, częste opady deszczu powodują, że uczniowie zmierzający pieszo czy rowerami do szkół są dla kierowców słabo widoczni. Stąd również nasze apele o stosowanie odblasków i przestrzeganie wszystkich zasad bezpieczeństwa. Apelujemy też do kierowców o szczególne zachowanie ostrożności w pobliżu szkół i placówek oświatowych.

rogi krajowe są najchętniej wybierane przez kierowców podróżujących po Małopolsce. Nic też dziwnego, że wiele robi się dla poprawy bezpieczeństwa właśnie na tych szlakach komunikacyjnych. Jak pokazuje Generalny Pomiar Ruchu wykonywany dla kraju ostatnio w 2010 roku, województwo małopolskie zajmuje drugie miejsce pod względem obciążenia ruchem. Rekordzistą jest niespełna trzykilometrowy odcinek Południowej Autostradowej Obwodnicy Krakowa, gdzie pomiędzy Piekarami i Tyńcem przejeżdża średnio 41 520 pojazdów na dobę. Od Chrzanowa do węzła Opatkowice w Krakowie autostradą A4 przejeżdża ponad 30 tys. pojazdów, podobnie jak drogą krajową nr 7 od Krakowa do Głogoczowa.

Generalny Pomiar Ruchu wykonywany jest co pięć lat. Porównanie lat 2005-2010 pokazuje, że w ciągu 5 lat natężenie komunikacyjne na drogach krajowych wzrosło o 25 procent. W tym samym okresie ilość wypadków zmalała. W roku 2008 było ich 878, w 2009 r. było 768, w 2010 r. natomiast 756. Niestety, w roku 2011 ilość wypadków wzrosła do 908. Mniej osób jednak zginęło w wypadkach, także w 2011 roku, kiedy zginęły 103 osoby. W roku 2008 zginęło 121 osób.
Nowe inwestycje dla bezpieczeństwa

Aby przy wzrastającym natężeniu ruchu zapewnić bezpieczeństwo, GDDKiA Oddział w Krakowie wykonuje wiele inwestycji. Działania te koncentrują się na zwiększeniu płynności ruchu i bezpieczeństwa pieszych. Wymieniana jest nawierzchnia na cichszą i bardziej wytrzymałą, budowane są lewoskręty, zatoki autobusowe, chodniki, skrzyżowania zamieniane są na ronda, montowane są nowoczesne i z daleka widoczne znaki drogowe, informujące o przejściach dla pieszych, bariery ochronne.

W 2012 r. w ramach Programu Redukcji Ofiar Śmiertelnych zaplanowano: przebudowę skrzyżowania z drogą powiatową w Miechowie, w Starym Sączu przebudowę skrzyżowania drogi krajowej nr 87 z ulicą Topolową, w Rabce przebudowę skrzyżowania na rondo w ciągu drogi krajowej nr 28, montaż elementów odblaskowych pomiędzy Mszaną Dolną i Nowym Sączem, Gruszowcem i Dobrą, w Siekierczynie, Wysokiem i Bilczycach, ustawienie barier stalowych miedzy Kasiną Wielką a Bilczycami Dolnymi, montaż osłon przeciwciśnieniowych w pasie środkowym na łukach autostrady pomiędzy węzłami Balice i Wielickim, na drodze krajowej nr 7 pomiędzy Głogoczowem i Myślenicami.

Zatoki autobusowe i bariery ochronne powstaną także w Rzezawie, Nowym Targu, Dobrej i Krzeszowicach. W sumie inwestycje w ramach Programu Redukcji Ofiar Śmiertelnych kosztować będą w 2012 roku ponad 8 mln 823 tys. zł. Oprócz inwestycji ujętych w tym programie niewątpliwie będzie bezpieczniej w Grybowie, dzięki wybudowanemu nowemu mostowi wraz z przebudowanymi dojazdami, chodnikami i skrzyżowaniem z drogą wojewódzką.

W Słomnikach, gdzie przez miasto przebiega ruchliwa droga krajowa nr 7 powstaną nowe chodniki i nawierzchnia. W Zedermanie na drodze krajowej nr 94 trwa przebudowa zatok autobusowych. W Brzesku na drodze krajowej nr 4 w okolicach szpitala przebudowane jest skrzyżowanie z drogą powiatową. Remontowana jest droga krajowa nr 44 w Spytkowicach, Kossowej i Skawinie. W Inwałdzie na drodze krajowej nr 52 budowany jest chodnik. W wielu miejscach przez cały rok odnawiane jest oznakowanie poziome, codziennie pracownicy GDDKiA objeżdżają wszystkie drogi krajowe i sprawdzają, czy nie zostały uszkodzone bariery ochronne, znaki drogowe, czy nie dzieje się coś, co może zagrozić bezpieczeństwu użytkowników dróg. Jeżeli coś znajdą, jest to niezwłocznie naprawiane. W zakresie poprawy bezpieczeństwa ruchu drogowego GDDKiA Oddział w Krakowie współpracuje z Wojewódzką Komendą Policji. Bierze także aktywny udział w projektach edukacyjnych, a wszystko po to, aby zminimalizować niebezpieczeństwo wypadków na drogach.

Konkurs dla dzieci

Podobnie jak w poprzednich latach, wraz ze swoimi partnerami zapraszamy dzieci i nauczycieli do wielkiej akcji promującej bezpieczeństwo na drodze. Konkurs plastyczny "Bezpieczna droga do szkoły" cieszy się wielkim powodzeniem. Uczniowie szkół podstawowych przysyłają bardzo ciekawe prace plastyczne wykonane różnymi technikami. Czekamy na nie, najlepsze szkoły i klasy oraz indywidualni uczniowie i ich opiekunowie zostaną nagrodzeni.

Konkurs będzie trwał do 26 października 2012 r. Mogą w nim wziąć udział uczniowie klas 1 - 4 szkół podstawowych z województwa małopolskiego oraz z powiatu dębickiego. Konkurs polega na przygotowaniu płaskiej pracy plastycznej (rysunek, malowanka, wycinanka, wyklejanka itp.) w formacie maksymalnie A3. Tematem tegorocznej edycji konkursu jest: "Bezpieczna podróż do szkoły" (rowerem, autem z rodzicami, autobusem szkolnym, tramwajem, pieszo, inny sposób). Jeden uczestnik może przedstawić tylko jedną pracę.

Nagrody zostaną przyznane w następujących kategoriach:
Najlepsza szkoła (jeden laureat). Pierwsze miejsce uzyska szkoła, z której zostanie nadesłanych procentowo najwięcej prac w stosunku do ogólnej liczby uczniów w klasach 1-4. Nagrodą dla najlepszej szkoły będzie zestaw miniznaków drogowych.
Najlepsza klasa w czterech kategoriach: klasa 1, klasa 2, klasa 3 i klasa 4. Laureatem zostaje w każdej kategorii klasa, z której napłynie procentowo najwięcej prac w stosunku do ogólnej liczby uczniów w danej klasie. Nagrody to: odtwarzacz DVD dla każdej klasy wyłonionej w danej kategorii.

Najlepsza praca indywidualna (laureaci po jednym z klas 1, 2, 3 i 4). Laureatów wyłoni jury, kierując się oceną merytoryczną i plastyczną prac, w szczególności oryginalnością przedstawienia tematu oraz nieszablonowością techniki wykonania pracy. Nagrodami są tornistry z wyposażeniem dla każdego z laureatów, a także zabawki edukacyjne, książki, edukacyjne programy komputerowe.

Dodatkowo nagrodzeni mogą zostać dyrektorzy, nauczyciele i opiekunowie laureatów konkursu. Otrzymają oni także wydawnictwa i zestawy gadżetów. Jury może przyznać dodatkowe nagrody.
Wszyscy nagrodzeni zaproszeni zostaną na finałową galę konkursową, która odbędzie się 26 października 2012 r. w kinie IMAX Kraków, w galerii Plaza.

Gdzie należy przynieść prace?
Prace konkursowe - najlepiej w pakietach (z jednej szkoły) należy przesłać lub przynieść do 15 października na jeden z adresów biur Gazety Krakowskiej:
Bochnia, ul. Kącik 4
Chrzanów, Rynek 3
Dębica, ul. Rzeszowska 15
Gorlice, ul. 3 Maja 10
Kraków, ul. Starowiślna 2
Kraków, al. Pokoju 3
Nowy Sącz, ul. Kochanowskiego 14
Oświęcim, Rynek Główny 1
Tarnów, ul. Krakowska 6
Wadowice,
pl. Jana Pawła II 8
Zakopane, ul. Gimnazjalna 1

W konkursie mogą uczestniczyć dzieci z klas 1-4 ze szkół podstawowych województwa małopolskiego oraz powiatu dębickiego w województwie podkarpackim. Jeden uczestnik może przedstawić tylko jedną pracę.
Każda praca na odwrocie powinna zawierać następujące dane: imię i nazwisko autora, klasa, imię i nazwisko nauczyciela, pod kierunkiem którego została wykonana, szkoła z adresem, a także imię i nazwisko, adres oraz numer telefonu przedstawiciela ustawowego uczestnika.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Bezpieczna droga do szkoły" - Konkurs trwa - Małopolskie Nasze Miasto

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto