Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Centralna Liga Juniorów: Trudna sztuka bramkarskiej cierpliwości [WIDEO, ZDJĘCIA]

Jacek Żukowski
Juniorzy Cracovii grają w CLJ
Juniorzy Cracovii grają w CLJ Joanna Urbaniec
Jak trudna jest droga z piłki juniorskiej do seniorskiej? Widać na przykładzie wielu zawodników. O ile jednak zawodnicy z pola mają łatwiej, o tyle bramkarzom jest znacznie trudniej. Rzadko kto postawi na nastolatka wśród seniorów na tej newralgicznej pozycji.

Różnice wśród juniorów i seniorów

- Nie słyszałem o żadnym bramkarzu, który bronił w ubiegłym sezonie w Centralnej Lidze Juniorów, by teraz grał w ekstraklasie – mówi Marcin Cabaj, trener bramkarzy grup młodzieżowych Cracovii. - Raczej są uzupełnieniem kadry. Powoli są wpuszczani do gry, najpierw na sparingi, a jeśli w nich dobrze wyglądają to na spotkania Pucharu Polski.

Choćby Bartosz Mrozek – bramkarz z zespołu mistrza Polski juniorów – Lecha Poznań został wypożyczony do Elany Toruń, do II ligi.
- Piłka seniorska i juniorska mocno różnią się od siebie – potwierdza Cabaj. - Ci bramkarze, na których się liczy, są wypożyczani do klas niższych. To jest kluczowe, by trochę ograli się.

Golkiper zauważa, że start młodych jest ułatwiony.
- Dzisiaj ci młodzi chłopcy mają większe szanse, by wejść do seniorskiego zespołu – mówi trener bramkarzy. - Na swoim przykładzie mogę powiedzieć, że dopiero w wieku 20-21 lat spotkałem się z treningiem bramkarskim. A teraz trenujemy chłopaków, którzy mają po 14-15 lat, ale w naszej akademii są chłopcy, którzy mają po 10 lat. Mogą więc wcześnie przygotować się do tego fachu.

Nie wynika jednak z tego, że choć start w dorosłą piłkę jest ułatwiony, że jest łatwiejszy niż kiedyś. Konkurencja na rynku jest bowiem ogromna.
- Wszystkie kluby to robią, jest selekcja, specjalistyczny trening bramkarski – podkreśla Cabaj. - Specyfika pracy w CLJ jest na pewno inna niż z seniorami, bo w pracy ze starszymi to jest praktycznie doskonalenie umiejętności, a tu dochodzi element nauczania. Po okresie juniorskim zawodnicy przechodzą do seniorów i tam już się doskonalą. Teraz skupiamy się w pracy nad techniką i motoryką.

Bronią na zmianę

Po wicemistrzostwie Polski juniorów, jakie Cracovia osiągnęła w ubiegłym sezonie, przed obecna ekipą stoi spore wyzwanie.
- Walczymy z Filipem o miejsce w bramce, ma on utrudnioną sytuację, bo jest chłopakiem z rocznika 2000, a tylko czterech takich piłkarzy może grać w drużynie - mówi Konrad Mrózek, golkiper „Pasów”. - Wychodzi więc na to, że muszę też bronić. Nie czuję jakiejś przewagi, myślę, że jesteśmy na podobnym poziomie, kto jest lepszy, akurat gra. Jesteśmy dobrymi kolegami.
- Liga jest na pewno bardziej wyrównana niż ostatnio – mówi Filip Majchrowicz. - Nie czuję, bym miał trudniej, bo jestem starszy i jest ograniczona liczba zawodników z tego rocznika. Nikt nie patrzy na to, czy grałem w ubiegłym sezonie, czy nie.
Mrózek jest wychowankiem Tymbarku. Trafił do „Pasów” poprzez testy, choć interesowała się nim też Wisła. W Cracovii zaoferowano mu jednak lepsze warunki.
- Doświadczenie trenerów Cabaja i Kordiana Wójsa przeważyły – mówi golkiper. - Chodzę do SMS Kraków, jestem w II klasie liceum.

Z kolei Majchrowicz przyszedł w ubiegłym sezonie z Polonii Warszawa. I trenuje z pierwszym zespołem. - Wzorem na boisku i poza nim jest Michal Pesković, pierwszy bramkarz Cracovii – podkreśla Majchrowicz. - Jest doświadczonym zawodnikiem, świetnie dyryguje obroną.

Wilk dał przykład

Jak pokazał zeszły sezon, mimo tak dwóch doświadczonych bramkarzy jak Pesković i Grzegorz Sandomierski, w bramce „Pasów” na mecze ekstraklasy znalazło się miejsce dla młodego Adama Wilka.
- Adaś dostał szansę, mógł bronić w kilku meczach w ekstraklasie – przypomina Cabaj. - Chcielibyśmy, by kolejni nasi golkiperzy też mieli taką okazję.

- Przykład Adama pokazuje, że można wskoczyć do bramki, jeśli dobrze wygląda się na treningach – twierdzi Majchrowicz. - Wykorzystał swoją szansę, ale nie jest tak, że miał miejsce zagwarantowane do końca sezonu. Jestem cierpliwy, próbuję się jak najwięcej nauczyć od starszych bramkarzy. Czuję, że się rozwijam, z każdym dniem jestem lepszy. Kiedy będę mógł liczyć na debiut w ekstraklasie? Nie wiem, jak zasłużę, to trener to na pewno doceni.
- O składzie na mecze CLJ często decyduje też trener Michał Probierz, szkoleniowiec I zespołu – mówi Cabaj. - Czasem starszy bramkarz musi pełnić rolę rezerwowego. Na dzisiaj bronią jednak po równo.

CENTRALNA LIGA JUNIORÓW w SPORTOWY24.PL

**Wszystko o

Centralnej Lidze Juniorów - newsy, ciekawostki, wyniki i tabele!

**

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Centralna Liga Juniorów: Trudna sztuka bramkarskiej cierpliwości [WIDEO, ZDJĘCIA] - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto