Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy mężczyzna może zachorować na raka piersi?

abcZdrowie.pl
by Artur Potosi / CC BY 2.0 (flickr)
Wydaje ci się, że rak piersi zagraża tylko kobietom? Przeczytaj, kiedy mężczyzna jest zagrożony nowotworem piersi oraz czy w jego przypadku jest on równie groźny.

Kiedy myślimy o raku piersi, zazwyczaj kojarzy nam się on z typowo kobiecym schorzeniem. Tymczasem mężczyźni borykający się z problemami w obrębie tych okolic ciała często zwlekają zanim udadzą się do specjalisty. W znacznej ilości przypadków decydującą rolę odgrywa tu pewien rodzaj wstydu, który przełamany zostaje często dopiero wówczas, gdy zdrowie chorego zostaje mocno nadszarpnięte. Dlatego warto zaopatrzyć się w stosowną wiedzę na ten temat, by wiedzieć, kiedy należy reagować. Czy mężczyzna może zachorować na raka piersi?

Reakcja jest konieczna
Musimy być świadomi tego, iż problem ten naprawdę dotyczy również mężczyzn. Jest to niewielki odsetek, bo około 0,2–0,3% wszystkich rozpoznanych przypadków raka piersi. Tym niemniej w dalszym ciągu jest on dla nich groźny. Zwłaszcza że ze względu na mniejszą objętość tkanki w obrębie piersi rak wcześniej nacieka na skórę oraz mięśnie. Jeżeli chodzi o konkretne liczby, jest to około 2000 osób płci męskiej, u których wykrywa się inwazyjną postać nowotworu w ciągu roku. Około 450 z tych 2000 mężczyzn umiera.

Czynniki zwiększonego ryzyka
Pewne czynniki zwiększają ryzyko zachorowania przez mężczyzn na raka piersi. Należą do nich m.in. geny. Jeżeli więc w rodzinie wystąpił przypadek raka piersi u kobiety, mężczyźni nie są zwolnieni ze wzmożonej czujności w kwestii własnego zdrowia. Czynniki genetyczne obejmują m.in. mutacje genu BRCA2, który pomaga w naprawieniu DNA, a także zespół Klinefeltera (dotyczy on mężczyzn posiadających dodatkowy chromosom X). Rak piersi może pojawić się również z większym prawdopodobieństwem jako konsekwencja chorób wątroby. Dzieje się tak dlatego, że wątroba jest narządem uczestniczącym w metabolizowaniu hormonów (niższy poziom androgenów i wyższy poziom estrogenów). Ponadto podeszły wiek wiąże się z zanikaniem hormonalnej funkcji jąder, a przez to z wydzielaniem mniejszej ilości testosteronu. Ryzyko podnosi również napromieniowanie, którego stosowanie konieczne jest niekiedy w procesie leczenia innych chorób.

Klasyfikacja raka piersi
Klasyfikacja raka piersi opracowana przez Światową Organizację Zdrowia jest taka sama w przypadku mężczyzn i kobiet. Wyróżniamy więc raki nienaciekające, a wśród nich przewodowy nienaciekający i zrazikowy nienaciekający, oraz raki naciekające, do których należą rak przewodowy i rak zrazikowy.

Objawami sygnalizującymi, że w tym zakresie coś dzieje się nie tak ze zdrowiem mężczyzny są obecne w piersi guzki i obrzęki, a także zaczerwienienie, pęknięcia czy wciągnięcie brodawki oraz obecność wydzieliny. W takich sytuacjach niezbędna jest wizyta u specjalisty, który prawdopodobnie zleci wykonanie mammografii, ultrasonografii lub badanie składu wydzieliny z brodawki. W razie konieczności może zostać zlecona biopsja.

Leczenie i rokowania
Samo leczenie uzależnione jest od stadium zaawansowania choroby, a także od rodzaju nowotworu. Mogą to być: leczenie chirurgiczne (obejmuje także amputację piersi), radioterapia (leczenie uzupełniające), chemioterapia oraz leczenie hormonalne.

Jeżeli chodzi o rokowania, to pięcioletnia przeżywalność w przypadku pacjentów obojga płci jest porównywalna. Wskaźnik ten, podawany w liczbach, zależy przede wszystkim od stopnia zaawansowania nowotworu i wynosi 100% w przypadku stopnia 0, dla stopnia I jest to 96%, stopień II to już 84% przeżywalności, stopień III – 52%, a stopień IV – tylko 24% pięcioletniej przeżywalności.

Bardzo ważne jest więc szybkie reagowanie na wszelkie zmiany. Tym bardziej, że u mężczyzn nowotwór piersi wykrywany jest statystycznie w późniejszej fazie rozwoju destrukcyjnych dla zdrowia zmian.

Tekst: Magda Piestrzyńska

Wsparcie redakcyjne od:

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na warszawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto