Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dla młodego prawnika liczy się... stała pensja

Marcin Banasik
Fot.Szymczak Krzysztof / Polska Press
Polityczna awantura wokół reformy wymiaru sprawiedliwości nie odstraszyła absolwentów prawa przed wyborem zawodu prokuratora czy sędziego. Do pierwszego etapu testu konkursowego w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury w Krakowie przystąpiło 2162 kandydatów.

Rekord ten (wcześniej największa liczba kandydatów wynosiła 1836) oznacza, że absolwenci studiów prawniczych coraz częściej, zamiast aplikacji adwokackiej czy radcowskiej, wybierają prokuratorską lub sędziowską. Dr Jacek Sokołowski, ekspert do spraw wymiaru sprawiedliwości z Centrum Analiz Klubu Jagiellońskiego, zauważa, że młodzi ludzie idą na prawo z myślą o tym, że zawód adwokata lub radcy prawnego przyniesie im prestiż i dobre zarobki.

– Ale już w trakcie studiów dociera do nich, że perspektywy nie są tak kolorowe. Konkurencja na rynku usług prawnych jest coraz większa, a pieniądze dla początkujących adwokatów i radców coraz mniejsze. W zawodzie prokuratora lub sędziego praca i pieniądze są pewne – wyjaśnia dr Jacek Sokołowski.

Zgadza się z nim mec. Paweł Gieras, dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Krakowie.

– W pewnym momencie polityka deregulacyjna spowodowała nadmiar prawników w stosunku do zapotrzebowania rynku. Stąd sytuacja poszukiwania przez adeptów zawodów prawniczych aplikacji, która stwarza możliwości stałego zatrudnienia. Takie właśnie możliwości daje podjęcie nauki w Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury – mówi mec. Paweł Gieras.

Dziekan ORA dodaje jednak, że ostatnie „perturbacje” z powołaniem asesorów sądowych przez Krajową Radę Sądownictwa również nie dają absolutnej pewności znalezienia pracy w sądzie. Chodzi o to, że KRS zablokowała wprowadzenie do zawodu 265 asesorów z listy ministra sprawiedliwości, wytykając błędy formalne w dokumentach.

Część absolwentów prawa z pewnością liczy, że w karierze pomoże im aktualna sytuacja polityczna. Minister sprawiedliwości sukcesywnie wymienia m.in. prezesów sądów. – W związku z wymianą kadr w sądownictwie i prokuraturze młodzi ludzie mają nadzieję na szybsze zdobycie awansów w pracy – zauważa dr Jacek Sokołowski.

Ze wstępnych badań statystycznych sporządzonych w KSSiP wynika, że w konkursie na aplikację startuje m.in. 243 absolwentów Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zgodnie z obowiązującymi przepisami nie ma ograniczeń wiekowych w dostępie do aplikacji sędziowskiej i prokuratorskiej. Dwunastu najmłodszych kandydatów na aplikacje to 23-latkowie, a najstarsza osoba, która przystąpiła do konkursu, ma 56 lat.

Drugi etap naboru, polegający na sporządzeniu pracy pisemnej, sprawdzającej umiejętności stosowania argumentacji prawniczej czy zasad wykładni odbędzie się 8 grudnia.

Aplikanci rozpoczną szkolenie 5 marca 2018 r. Obie aplikacje trwają po 36 miesięcy.

WIDEO: Zbigniew Ziobro: Cieszę się, że były demonstracje, ale ja ich nie zauważyłem

TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wybory Losowanie kandydatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto