Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dużo więcej pieniędzy na krakowski budżet obywatelski

Redakcja
Andrzej Wiśniewski / Polskapress
Aż 30 milionów złotych zostanie w tym roku przeznaczonych na zadania, które zgłoszą, a następnie wybiorą mieszkańcy. Zmian będzie jednak dużo więcej.

W tegorocznej edycji krakowskiego budżetu obywatelskiego będzie wiele nowości. Przede wszystkim zmienione zostaną jego terminy.

W poprzednich latach głosowanie, w którym krakowianie wybierali zgłoszone projekty, odbywało się w drugiej połowie czerwca. A to odbijało się na frekwencji. W 2018 roku zagłosowało niespełna 35 tysięcy osób, czyli ok. 7 proc. mieszkańców. – Faktycznie ten termin nie był najlepszy. Wiele osób już wtedy myślało bardziej o wakacjach niż o budżecie obywatelskim. Dlatego w tym roku głosowanie rozpocznie się 28 września i zakończy 7 października. Liczymy, że dzięki temu frekwencja będzie wyższa – mówi Andrzej Kulig, wiceprezydent Krakowa.

Propozycje zadań do realizacji mieszkańcy będą mogli składać przez cały maj. Urzędnicy miejscy zapowiadają, że od 15 kwietnia do 16 maja przeprowadzą serię spotkań i konsultacji z mieszkańcami. Z kolei w dniach 28-30 maja zorganizowane zostaną tzw. maratony pisania projektów, podczas którego krakowianie będą mogli uzyskać pomoc w prawidłowym zgłoszeniu wybranego zadania. Np. 29 maja taki maraton odbędzie się w godz. 17-20 w Centrum Obywatelskim przy ul. Reymonta 20.

Spotkania konsultacyjne:

15 kwietnia, godz. 18.00, Centrum Obywatelskie ul. Reymonta 20

16 kwietnia, godz. 18.00, Szkoła Podstawowa nr 64, ul. Sadzawki 1

18 kwietnia, godz. 18.00, Ośrodek Ruczaj, ul. Rostworowskiego 13

23 kwietnia, godz. 17.00, Zgody 7

24 kwietnia, godz. 18.00, Centrum Kultury Podgórza, ul. Sokolska 13

25 kwietnia, godz. 18.00, Klub Aleksandry, ul. Aleksandry 1

8 maja, godz. 18.00, Centrum Kultury „Dworek Białoprądnicki”, ul. Papiernicza 2

9 maja, godz. 18.00, Klub Kultury Mydlniki, ul. Balicka 289

13 maja, godz. 18.00, Klub Wróblowice, ul. Niewodniczańskiego 74

15 maja, godz. 18.00, Klub Kuźnia OKN, os. Złotego Wieku 14

16 maja, godz. 18.00, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia (MCD), ul. Bracka 10

Maratony pisania projektów:

28 maja, godz. 17–20, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia, os. Centrum C 10

29 maja, godz. 17–20, Centrum Obywatelskie, ul. Reymonta 20

30 maja, godz. 17–20, Wydział Polityki Społecznej i Zdrowia (MCD), ul. Bracka 10

– Kolejną zmianą w porównaniu z poprzednimi edycjami budżetu obywatelskiego będzie to, że znosimy kryterium wieku. Do tej pory obowiązywała zasada, że głosować mogą tylko osoby, które ukończyły 16 lat. W tym roku głosować będą mogli wszyscy – podkreśla Mateusz Płoskonka, wicedyrektor magistrackiego Wydziału Polityki Społecznej i Zdrowia. Taka zmiana ma również wpłynąć na podniesienie frekwencji. Miasto planuje prowadzić warsztaty również w szkołach. – Trzeba jednak pamiętać, że zgodnie z przepisami dot. budżetu obywatelskiego nastolatek czy też dziecko, jeśli będzie chciało zagłosować, to musi zrobić to osobiście. Nie są dopuszczone takie sytuacje, że rodzić przyjdzie z malutkim dzieckiem i zagłosuje za nie – precyzuje Mateusz Płoskonka.

Ogłoszenie wyników tegorocznej edycji BO ma nastąpić pod koniec października. Na zadania, które zgłoszą i wybiorą mieszkańcy przeznaczonych zostanie w tym roku aż 30 milionów złotych, czyli ponad dwa razy więcej niż w 2018 roku. W poprzednik roku było to 12,5 mln zł. – Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w ubiegłym roku, w miastach na prawach powiatu na BO musi zostać przeznaczone 0,5 proc. wydatków gminy. To powoduje, że w tym roku będzie to dużo większa kwota – wyjaśnia wiceprezydent Kulig.

10 milionów złotych zostanie przeznaczonych na zadania ogólnomiejskie, a 20 milionów na zadania dzielnicowe.

W poprzednich pięciu edycjach krakowskiego BO mieszkańcy wybrali łącznie blisko 500 zadań, z których większość została zrealizowana – m.in. „Zagospodarowanie Zalewu Bagry” czy „Od dzieciaka do starszaka” - gigantyczny plac zabaw w Parku Jordana”. Choć na niektóre trzeba było czekać kilka lat, jak chociażby na tablice elektroniczne wyświetlające poziom zanieczyszczenia powietrza.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Dużo więcej pieniędzy na krakowski budżet obywatelski - Dziennik Polski

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto