Europa na weekend z Lux Expressem

Materiał partnera zewnętrznego
Zdrowotna kąpiel w Budapeszcie, degustacja smażonego sera w Pradze, kawa w Brnie, poszukiwanie pomników w Bratysławie a może jarmark świąteczny w Wiedniu – przygotowaliśmy dla Was kilka pomysłów, jak zorganizować weekendowy wyjazd i co warto zwiedzić w jednym z wymienionych miast.

Artykuł pochodzi z bloga podróżniczego wszedobylscy.com

Praga
Miasto wież, kościołów i czerwonych dachówek. Jeśli planujecie weekendowy wyjazd do Pragi, to zapowiada się intensywne zwiedzanie. Bo słynny Most Karola, Złota Uliczka czy Praski Zamek na Hradczanach to dopiero początek. Pragę zwiedzać można na kilka sposobów: spacerując, wypożyczając rower lub płynąc w rejs statkiem po Wełtawie. A najlepiej skorzystać z wszystkich możliwości, żeby dobrze poznać to miasto z każdej perspektywy.

Najlepszy widok na miasto rozpościera się z wieży Ratusza, na jego południowej ścianie znajduje się jednej z najbardziej znanych zegarów astronomicznych na świecie, Orloj. W przyległej do starego miasta dzielnicy żydowskiej, Josefov, pospacerować możemy śladami Franza Kafki, który tu mieszkał i tworzył swoje dzieła.

Będąc w Pradze warto wybrać się na spacer do dzielnicy Malá Strana, skąd dalej ruszamy kolejką linową na wzgórze Petřín, na szczycie którego stoi ponad 60 metrowa wieża Petřínská rozhledna, kształtem przypominająca nieco wieżę Eiffla. Na szczyt wieży prowadzi 299 stopni, ale widoki są bezcenne. Na wzgórzu dookoła wieży znajdują się przepiękne ogrody, Obserwatorium Astronomiczne z teleskopem oraz labirynt z lustrami.

W Pradze znajduje się Muzeum komunismu, którym znajdują się oryginalne przedmioty, w tym rekonstrukcja klasy szkolnej oraz multimedialne prezentacje związane z warunkami panującymi w czasach komunizmu w Czechosłowacji.

W dawnych czasach okolice praskiego parku Havlickowy sady znane były przede wszystkim z uprawy winorośli. I choć po dawnych winnicach nie ma już śladu, to jeszcze w niektórych zaułkach dzielnicy Vinohrady znajdziemy niewielkie pola, na których uprawiane są winogrona. Vinohrady i położone obok Vršovice to również miejsca pełne restauracji, barów i kafejek. Będąc w Pradze nie można zapomnieć przecież o spróbowaniu lokalnych czeskich specjałów – skosztujcie knedlików z gulaszem, smażonego sera oraz słodkiego trdelnika.

Brno
Stolica Moraw i drugie największe miasto Czech to ciekawa alternatywa dla niezwykle popularnej i często zatłoczonej Pragi. A na pewno nie będziecie zawiedzeni, bo choć Brno na pierwszy rzut wydaje się być jedynie industrialnym miastem, to z każdym krokiem odkryjecie jego kolejne perełki.

Brno to tętniące życiem miasto studentów, pełno tu uroczych kawiarni (jest ich naprawdę mnóstwo!) i klubów. Co warto robić w Brnie, gdy już napijemy się wybornej kawy? Najlepiej wybrać się na spacer wokół Rynku o wyjątkowym trójkątnym kształcie – zwróćcie uwagę m.in. na wyjątkową kamienicę: Dom pod Czterema Gburami. W tutejszym Starym Ratuszu porządku pilnuje brneński smok z wyglądu zupełnie przypominający krokodyla – to on według legendy strzegł miasta przed przybyszami z nikczemnymi zamiarami. Warto wspiąć się również na ratuszową wieżę z tarasem widokowym.

Spacerując po Starym Mieście zajrzyjcie na Zielony Targ (zwany jest często kapustnym) – w ciągu dnia pełno tu kolorowych stoisk i straganów pełnych kwiatów, owoców i warzyw. Ale targ skrywa też jeszcze jeden sekret – pod nim znajdują się podziemne tunele, udostępnione do zwiedzania. Podczas 40-minutowej wycieczki odwiedzimy podziemia oraz piwnice, które kiedyś służyły do przechowywania towarów lub jako schron podczas wojny.

To nie jedyna podziemna atrakcja w Brnie – kolejna skierowana jest raczej do ludzi o mocnych nerwach. W Kryptach Klasztoru Kapucynów od wieków przechowywane są mumie mnichów, a także bogatych mieszkańców miasta.

Brno słynie również z pewnego wyjątkowego produktu – zielonego piwa, które serwowane jest tylko podczas Wielkiego Tygodnia. Wiąże się to z tradycją, że w Wielki Czwartek powinno się spożyć coś zielonego aby pozostać w zdrowiu.

Bratysława
Położona nad Dunajem Bratysława żyje w cieniu swoich wielkich i słynnych sąsiadów. Elegancka, o barokowej architekturze, wielokulturowa, a jednocześnie nieco na uboczu i niewielka – idealne zatem na krótki, weekendowy wypad. Zachwycić może niewielka starówka z kilkoma architektonicznymi perełkami, Starym Ratuszem i Fontanną Maksymiliana. Najwięcej barokowych kamienic znajdziemy przy ulicy Panskiej, ulica Baštová jest z kolei najwęższą ulicą w mieście.

Spacerując po Bratysławie nie sposób nie zauważyć, że jest to miasto pomników. Niektóre z nich wyglądają, jakby przyglądały się przechodniom. Najsłynniejszy z nich to Cumil, kanalarz obserwujący spacerowiczów ze studzienki.

Symbolem miasta jest jednak położony na wzgórzu Zamek Bratysławski – kiedyś forteca obronna, obecnie funkcjonuje tu Muzeum Historyczne Słowackiego Muzeum Narodowego. Nowoczesnym symbolem miasta, choć może nieco mniej urodziwym, może być Most Słowackiego Powstania Narodowego nad Dunajem, na szczycie jego pylonu zbudowano restaurację UFO w kształcie charakterystycznego spodka. To jeden z punktów widokowych, z którego możemy podziwiać panoramę Bratysławy.

Bratysława jest miastem, które zdążymy zwiedzić nawet w jeden dzień, więc nic nie stoi na przeszkodzie, by wsiąść w jeden z katamaranów pływających po Dunaju i wybrać się dalej do…

Wiedeń
Cesarskie pałace, walc, jarmarki świąteczne – to wszystko przychodzi na myśl, kiedy myślimy o Wiedniu. Miasto zachwyca przede wszystkich wspaniałymi rezydencjami: Schönbrunn z przepięknymi ogrodami, Belvedere czy Hofburg. Przy pałacu Schönbrunn znajduje się najstarsze na świecie ZOO – Tiergarten. Na kilkuna

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto