Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Finał Smogathonu 2019. Wyróżniono przystanek wolny od smogu

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Zwycięzcy Smogathonu i organizatorzy
Zwycięzcy Smogathonu i organizatorzy Agnieszka Fiejka, Smogathon
W poniedziałek 19 listopada w Krakowie odbył się wielki finał Smogathonu. Zespoły z całego świata przedstawiły nowoczesne metody na walkę ze smogiem. Zwyciężył projekt efektywnego spalania biomasy. Nagrodą w wysokości 30 tys. zł, na wdrożenie zadania w Polsce, wyróżniono projekt przystanków wolnych od smogu.

Międzynarodowe jury przyznało trzy nagrody oraz specjalną nagrodę wdrożeniową. Pierwszym miejscem oraz nagrodą w wysokości 15 tys. dolarów wyróżniono indyjsko-amerykański zespół Takachar, który rozwiązuje problem nieefektywnego spalania biomasy dzięki przekształcaniu jej w bardziej wydajne paliwo.

- Dzięki naszemu rozwiązaniu rolnicy mogą nie tylko przestać przyczyniać się do zanieczyszczania powietrza w związku ze spalaniem biomasy, ale też zwiększyć swoje przychody dzięki sprzedaży przekształconego paliwa mówi Vidyut Mohar, współtwórca rozwiązania.

Drugie miejsce (10 tys. dolarów) przypadło zespołowi Indrio Technologies, który prowadzony jest przez dwóch doktorów Uniwersytetu Stanforda. Stworzone przez nich urządzenie umożliwia redukcję zanieczyszczeń związanych głównie z tlenkami azotu. Ostatnie miejsce na podium i 5 tys. dolarów przyznano Pi Green Tech Solutions, zespołowi pochodzącemu z Pune City w Indiach. Uznanie zdobył ich produkt Carbon Cutting Machine, który pozwala na ograniczanie emisji pyłów i zużycie ich później np. do produkcji tuszu.

Wyróżnienie dla przystanków bez smogu

Dodatkowo, Otrivin (GSK) ufundował Specjalną Nagrodę Wdrożeniową w wysokości 30 tys. złotych. Przypadła firmie Degrum, producentowi antysmogowego przystanku.

- Niezmiernie cieszymy się z nagrody wdrożeniowej ufundowanej przez Otrivin. Mamy nadzieję, że nagroda ta pozwoli nam wykonać kolejny milowy krok w naszym startupie, to jest budowę pierwszego egzemplarza. Dzięki temu uda nam się zweryfikować wyniki laboratoryjnych badań w rzeczywistości. Chcemy, żeby nasze przystanki stały we wszystkich miastach polskich, europejskich i leżących na innych kontynentach, które borykają się z problemem zanieczyszczenia - powiedział Jakub Szymanowicz z Otrivin.

W konkursie wzięło udział kilkadziesiąt startupów z całego świata. Zespoły rywalizowały ze sobą podczas półfinałów w Sao Paulo, Berkeley, Londynie, New Delhi, Pekinie oraz Katowicach. Najlepsze 12 zespołów, pochodzących m. in. z USA, Indii, Chin, Ugandy, Chile oraz krajów europejskich zakwalifikowało się do krakowskiego finału. Eksperci Smogathonu wybrali sześć, które miały okazję wystąpić podczas Wielkiego Finału kończącego tegoroczną edycję wydarzenia.

- Problem zanieczyszczenia powietrza dotyka obecnie zdecydowaną większość światowej populacji. Zmiany strukturalne i polityczne w zakresie ochrony powietrza zachodzą zbyt wolno by uchronić nas przed skutkami oddychania zanieczyszczonym powietrzem. Rozwiązania technologiczne, choć nie zlikwidują problemu, mogą pomóc nam już teraz cieszyć się wyższą jakością życia. W konkursie wystąpił bardzo szeroki przekrój rozwiązań. Ta różnorodność cieszy, ale też pokazuje, że na problem zanieczyszczenia powietrza należy odpowiadać za pomocą bardzo wyspecjalizowanych środków, uzależnionych od źródeł smogu – mówi Kamila Knap, współzałożycielka konkursu.

Oprócz nagrody głównej startupy mają możliwość wygrania nagrody specjalnej ufundowanej przez markę Otrivin, która jest przeznaczona na wdrożenie wybranego rozwiązania antysmogowego w wybranych miejscach w Polsce.

Takim wdrożeniem jest np. projekt firmy Radic8, który w zeszłym roku zajął drugie miejsce. Ostatecznie to on jest realizowany w Polsce - w Krakowie i Żywcu. Na przełomie listopada i grudnia pojawi się 40 specjalnych urządzeń do oczyszczania powietrza (33 w Krakowie i 7 w Żywcu).

Urządzenia staną w przedszkolach, szpitalach, domach kultury czy centrach seniorach, a także przy ruchliwych arteriach. Mają ok. 1,5 metra wysokości i potrafią oczyścić przestrzeń o powierzchni ok. 165 metrów kwadratowych. Urządzenia będą miały trzyletnią gwarancję. Po tym czasie dane jednostki zdecydują, co z nimi zrobić. Koszt jednego urządzenia to ok. 2 tys. euro.

- To innowacyjna metoda oczyszczania powietrza. Mówi mu tu nie o zwykłych oczyszczaczach, ale sterylizatorach powietrza, które poza standardowymi filtrami mają specjalną komorę - mówi Maciej Ryś, kolejny z pomysłodawców Smogathonu. - To potężne urządzenia dla miejsc, gdzie jest dużo ludzi - dodaje.

W 2016 roku zwyciężył z kolei projekt firmy Green City Solutions - ściana mchu, który "pożera" smog. Z tego rozwiązania korzystają już chociażby Londyn czy Bruksela. Ale nie Kraków. Nasze miasto nie do końca nadąża za nowinkami technologicznymi do walki ze smogiem, ale może wkrótce się to zmieni, gdy pojawią się sterylizatory Radci8.

Nowe sposoby na walkę ze smogiem

W tegorocznej edycji Smogathonu o zwycięstwo walczyły bardzo różne rozwiązania do walki z zanieczyszczeniem powietrza. Wśród nich m.in. inteligentna maska antysmogowa, która dostarcza 88 litrów powietrza na minutę. Jak mówią jej twórcy, to właściwie nie maska, a inteligentny system do oddychania (Blue Sky Lab).

Ciekawym rozwiązaniem jest projekt firmy CatiO2. To przezroczysta folia, którą można przykleić na każdą powierzchnię. Folia wykorzystuje fotokatalizę do oczyszczania powietrza.

Z kolei firma Ampaire przygotowuje projekt elektrycznych samolotów. Zupełnie bezemisyjne samoloty mogłyby zabierać do kilkunastu pasażerów i przewozić ich na odległość ponad 200 km. - Założeniem jest, że maszyny te będą transportować ludzi między mniejszych ośrodków, gdzie nie ma lotnisk - tłumaczy Susan Ying, wiceprezes firmy.

Wśród 12 finalistów mamy też dwóch przedstawicieli z Polski, w tym Smogbusters z Krakowa. Ich rozwiązanie to specjalne nakładki na klimatyzatory, które zmieniają je w oczyszczacze powietrza. W sytuacji, gdy w danym pomieszczeniu nie ma oczyszczacza, ale działa klimatyzator, wystarczy skorzystać z nakładek, które są zdecydowanie tańsze (koszt to ok. 150 zł) od najtańszych oczyszczaczy.

KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Black Friday: okazja czy ściema?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Finał Smogathonu 2019. Wyróżniono przystanek wolny od smogu - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto