Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Juwenalia 2019 na Uniwersytecie Pedagogicznym. Gwiazdą Natalia Przybysz

mad
Samorząd Studentów Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie wie, jak powinny wyglądać polskie juwenalia. Organizatorzy „Juwenaliów 2019 UP” postanowili zerwać z tradycją i… nie tworzyć imprezy w rytmie Disco Polo.

Juwenalia 2019 w Krakowie na Uniwersytecie Pedagogicznym. 17 maja 2019 roku (piątek) od godziny 17:30 na Podchorążych 2 będzie się działo. Przez jeden dzień na scenie Uniwersytetu Pedagogicznego wystąpi aż czterech przedstawicieli polskiej muzyki niezależnej.

Jako suport pojawi się Aco Project. Później wystąpią Micromusic i The Dumplings. Całość zwieńczy koncert juwenaliowy cudownej i niepowtarzalnej Natalii Przybysz.

Na początek juwenaliów: ACO PROJECT

„Wspomnieniami karmię się”
Ten stosunkowo młody zespół reprezentuje mix funku i popu. Beata Ryś swoim miękkim wokalem idealnie wpasowuje się w chilloutowy styl. Tematyka ich utworów jest melancholijna, nawiązująca do dobrych wspomnień, a połączenie basu (Marcin Chryczyk), perkusji (Grzegorz Jaromin), gitary (Florian Oskwarek) i klawiszy (Robert Jastrzebski) nadaje ich występom niesamowity klimat.

Ich niejednoznaczny styl na długo pozostanie w pamięci słuchających. Mieszanka funkowego flow i popowego dystansu do rzeczywistości momentami dodaje pikanterii, chociaż w ich repertuarze nie brakuje także spokojniejszych kawałków.

Zespół zaczynał od coverów, jednak teraz – na juwenaliowej scenie UP – zaprezentują słuchaczom ich własne utwory. Niesamowity koncert rozpoczyna się niesamowitym suportem!

MIKROMUSIC na drugi ogień

Nawet gdy mróz, nawet gdy śnieg sypie w oczy,
Wtedy dobrze jest!
Nawet gdy skwar, a w oczy piach,
Nie narzekam bo dobrze jest!

Kolejna niesztampowa mieszanka –trip hop i jazz. Zespół założyli w 2002 roku Natalia Grosiak i Dawid Korbaczyński. Początkowo ich występy opierały się właśnie na tym duecie, jednak z czasem grupa powiększyła się o kolejnych wykonawców.
W 2003 roku Mikromusic zajęło 2. miejsce na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, a rok później zostało finalistą Debiutów na Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. W lutym 2006 roku – wraz z pojawieniem się Roberta Szydły – zespół wydał debiutancką płytę „Mikromusic”.
Obecnie zespół tworzą: Natalia Grosiak (wokal), Dawid Korbaczyński (gitara), Robert Szydło, Adam Lepka (trąbka), Łukasz Sobolak (perkusja), Robert Jarmużek (instrumenty klawiszowe) i Piotr Pluta (realizacja dźwięku).
Mikromusic w swoim dorobku może się pochwalić dziewięcioma płytami – sześcioma studyjnymi i trzema koncertowymi.
Do najbardziej znanych utworów należą: „Takiego chłopaka”, „Piękny chłop” „Niemiłość” oraz – z najnowszej płyty – „Tak mi się nie chce”, „Na krzywy ryj” i „Synu”.
Zestawienie delikatnego głosu Natalii z momentami mocno ironicznymi tekstami nadaje całemu brzmieniu niespotykany nigdzie indziej charakter. Grupa nie stroni od poruszania ważnych tematów, jednakże dość sporo z ich utworów dotyczy głównie rzeczy codziennych, z którymi każdy słuchacz może się utożsamić.
Studentom najbardziej powinien się spodobać ich stosunek do buntu, który pozwala zdystansować się do realiów naszego świata.
Już wkrótce na juwenaliowej scenie UP słuchacze będą mieli okazję wraz z nimi zaśpiewać: W dupie to mam!

THE DUMPLINGS - muzyka wpadająca w ucho

Zęby kasowników nie ruszone
Wszyscy siedzą i słuchają
Jeden drugiemu mówi, jak powinno być
Spójrz, jak ciężko lekko żyć

W jednocześnie ironicznej i delikatnej odsłonie pojawi się również kolejny zespół. Duet Justyny Święs i Kuby Karasia został scharakteryzowany jako electropop, chociaż w ich twórczości można wyczuć również nutę indie rock z elementami poezji śpiewanej. Początkowo publikowali swoją twórczość na kanale YouTube, gdzie spotkali się z ciepłym przyjęciem przez słuchaczy. W 2014 roku – wydali debiutancki album „No Bad Days”, który został nagrodzony Fryderykiem za fonograficzny debiut roku.

Duet może się również pochwalić występem na dwóch ważnych festiwalach showcase’owych w Wielkiej Brytanii: Liverpool SoundCity i The Great Escape w Brighton. Zagrali również koncert klubowy w Londynie wraz z zespołem Kamp!. Do najbardziej znanych ich utworów należą: „Raj”, „Nie gotujemy”, „Betonowy las”, „Kocham być z tobą”, „Ach nie mnie jednej”.

Wokalistka nie popisuje się zbytnio swoim głosem, więcej pozostawiając niedopowiedzeniom niż pustym – a tak modnym w dzisiejszej kulturze muzycznej – krzykiem. Jej głos stanowi dodatkową atrakcję dla niebanalnych tekstów, nadając im tajemniczą, ocierającą się o magiczność, nutę. Całą aranżację uzupełnia lekko elektroniczny klimat, pomagający słuchaczom popaść w rytmiczną halucynację.

Duet wciąż się rozwija, zaskakując fanów coraz to nowszymi odsłonami. Justyna i Kuba pozwalają sobie na subtelne wariacje, a ich zabawa muzyką wpada w ucho. Przy takim zespole można się bawić!

NATALIA PRZYBYSZ. Gwiazda Juwenaliów na Uniwersytecie Pedagogicznym

Od światła dziennego
Wolę światło nocne

Wisienką na koncertowym torcie jest wokalistka, która z przyjemnością obraca się w wielu kręgach muzycznych. Jej utwory stanowią mieszankę wybuchową R&B, soulu, hip-hopu z elementami popu, bluesu a nawet country.
Swoją karierę muzyczną Natalia Przybysz rozpoczęła wraz z siostrą Pauliną. Dziewczyny założyły zespół Sistars, który w latach 2001-2006 cieszył się sporą popularnością.
W 2006 roku Natalia postanowiła spróbować swoich sił solo. Ostatecznie pozwoliło jej to wytworzyć własny styl, będący mieszanką wybuchową wielu gatunków muzycznych. Niepowtarzalny charakter wokalistki został doceniony przez szerszą publiczność. W 2015 roku piosenkarka otrzymała nominację do SuperJedynki w kategorii SuperArtystka. Dwa lata później czwarty album – „Prąd” – uzyskał w Polsce status platynowej płyty, sprzedając się w nakładzie 30 tys. egzemplarzy.
Wokal artystki ma bardzo ciekawą tonację. Naturalnie schrypnięty głos dodaje charakteru tekstom, które dotykają swoją uniwersalną wrażliwością. Rzeczywistość jawi się tutaj jako spektrum możliwości, a często spotykana w piosenkach „żywsza” nuta emanuje wręcz najzwyklejszą radością z życia. Niektóre utwory – „Królowa Śniegu”, „Dzieci malarzy”, „Czarny” – są melancholijne i pozwalają spojrzeć w głąb samego siebie.
Najwięcej jednak – „Świat wewnętrzny”, „Nazywam się Niebo”, „Nie będę twoją laleczką”, „Prąd” czy „Światło nocne” – kipią aż od pozytywnej energii. Wkrótce też na własnej skórze będzie można doświadczyć tego niepowtarzalnego klimatu na scenie UP.

Juwenalia UP 2019 – gdzie kupić bilety

Każdy może wziąć udział w tym wydarzeniu i wraz z innymi uczestnikami cieszyć się niesamowitą atmosferą. Bilety można kupić w kilku punktach:

w biurze Samorządu Studentów UP (Podchorążych 2, pok. 48B)
w biurze ObozynaTopie (Długa 28/1)
w Klubie Studenckim Bakałarz (Ingardena 4)
w Teatrze Barakah (Paulińska 28)*

Dodatkowo Samorząd Studentów w tym roku udostępnił również zakup online na stronie ticketos.pl.
Ceny biletów nie są zbyt wygórowane. Studenci UP (oczywiście za okazaniem legitymacji studenckiej) mogą kupić bilet w niższej cenie – 30 zł – z kolei normalny bilet jest tylko o 10 zł droższy.
Sponsorem wydarzenia jest LECH, a Partnerem medycznym - Scanmed. Patronat honorowy udzielił Uniwersytet Pedagogiczny im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie.

Patrycja Pancerz (Samorząd Studentów UP w Krakowie)

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

WIDEO: Krótki wywiad: Otwieram flipery, dlatego że kocham te maszyny i mam nostalgię

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto