Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kraków. Technika na medal, a liceów niestety za mało w ścisłej czołówce

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
W ogólnopolskim rankingu techników na drugim miejscu uplasowało się krakowskie Technikum Łączności nr 14
W ogólnopolskim rankingu techników na drugim miejscu uplasowało się krakowskie Technikum Łączności nr 14 Fot. Anna Kaczmarz
„Perspektywy” po raz 21. ogłosiły ranking najlepszych szkół w Polsce. W pierwszej pięćdziesiątce liceów są tylko dwa krakowskie

Krakowskie i małopolskie szkoły znowu można znaleźć wśród najlepszych w rankingu liceów i techników miesięcznika „Perspektywy”. V Liceum Ogólnokształcące w Krakowie jest na trzecim miejscu wśród wszystkich w Polsce. Krakowskie Technikum Łączności zajęło drugą pozycję w zestawieniu, zaś trzecie jest tu Technikum nr 7 w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu.

Głównym kryterium w tym prestiżowym rankingu są wyniki matury, liczą się też sukcesy w olimpiadach, a w przypadku techników również wyniki egzaminów zawodowych.

"Piątka" pnie się w górę

V LO im. A. Witkowskiego w Krakowie jest najwyżej sklasyfikowanym liceum z Małopolski. Nie miało szans wygrać ze zwycięzcą rankingu - XIV LO im. St. Staszica w Warszawie, ale walkę o drugie miejsce przegrało niewielka różnicą punktów z XIII LO ze Szczecina. Co ważne, krakowska „piątka” systematycznie pnie się w górę. W rankingu z 2017 r. była szósta, a rok temu czwarta.

Niewielki awans odnotowało także krakowskie I LO im. Bartłomieja Nowodworskiego. Teraz zajęło 23 miejsce, rok temu było o 4 pozycje niżej. Przykładem szkoły szybko awansującej w rankingu jest VIII Prywatne Akademickie LO w Krakowie. Dwa lata temu było na 225. pozycji, rok temu na 162., a teraz na 82.

Ranking Perspektyw. Najlepsze technika w Małopolsce

- Pierwsze sto miejsc w tym rankingu to tak wysoka liga, że utrzymywanie się w tej grupie jest mistrzostwem - uważa Jacek Kaczor, dyrektor krakowskiego I LO. - Mówię to, wiedząc, jaki wysiłek trzeba wkładać w to, żeby powoli, mozolnie piąć się miejsce po miejscu. Z roku na rok trzeba analizować, w których obszarach coś można poprawić.

Jacek Kaczor bardzo cieszy się z wyniku szkoły, której dyrektorem jest od 2015 roku. I od tego czasu tendencja jest wzrostowa. Przypomina, że zgodnie z tym, do czego szkoła została powołana 430 lat temu, przygotowuje młodzież do studiów. - A to znaczy, że uczniowie muszą być świetnie przygotowani do matury, że jeśli mają pasje, trzeba je wychwycić i rozwijać, a jednocześnie zgodnie z naszą filozofią jest to szkoła dająca wykształcenie ogólne. Moglibyśmy być wyżej w tych rankingach, gdybyśmy postawili na olimpiady i na wąską specjalizację ucznia - zauważa dyrektor.

Ranking Perspektyw. Najlepsze licea w Krakowie i Małopolsce

W porównaniu do poprzedniego roku spadek odnotowało m.in. II LO im. Króla Jana III Sobieskiego w Krakowie: z 67. miejsca na 74. VIII LO im. Stanisława Wyspiańskiego w Krakowie zajmuje 90. miejsce, takie jak dwa lata temu, jednak rok temu było lepiej - szkoła była 77. O 10 miejsc (na 61.) spadło VII Prywatne LO im. M. Reja w Krakowie. Ale i tak jest trzecie w Małopolsce.

Technika lepsze niż licea

W pierwszej „100” najlepszych liceów w Polsce jest osiem z Krakowa (a dodajmy jeszcze, że w pierwszej dwudziestce rankingu aż połowa to licea z Warszawy). Znacznie lepiej wypadają małopolskie technika: w pierwszej setce mieści się ich 13. Zdecydowana większość z nich to szkoły spoza Krakowa.

Najwyżej - na 2. pozycji - jest krakowskie Technikum Łączności nr 14 w Zespole Szkół Łączności, które minimalnie przegrało walkę o pozycję lidera z Technikum Mechatronicznym nr 1 w Warszawie. Krakowska szkoła od lat utrzymuje się w ścisłej czołówce, w 2017 r. też była druga, rok temu czwarta.

Trzecie miejsce w ogólnopolskim zestawieniu zajął ubiegłoroczny zwycięzca - Technikum w Zespole Szkół Elektryczno-Mechanicznych w Nowym Sączu. W pierwszej „10” Małopolska ma jeszcze jednego reprezentanta - Technikum Chemiczne i Ochrony Środowiska nr 3 w Krakowie, na 7. miejscu.

Wielki awans odnotowało Technikum Energetyczno-Elektroniczne nr 9 im. T. Kościuszki w Krakowie. Rok temu było na 198. miejscu, teraz jest na 37, w Małopolsce - na szóstym.

Jak komentuje dr Jerzy Lackowski, dyrektor Studium Pedagogicznego UJ, od 1990 do 2002 r. małopolski kurator oświaty - trzeba podkreślić z uznaniem, że technika małopolskie od lat wypadają bardzo dobrze w rankingach. Uważa, że wypracowano w nich bardzo dobre metody pracy. Natomiast niestety licea nie osiągają podobnych efektów.

- Trzeba pogratulować ludziom z V LO w Krakowie, bo po raz kolejny… ratują honor krakowskich liceów. Ta szkoła pokazuje, że można niezmiennie utrzymywać się w ścisłej czołówce, pokazuje, jak można pracować efektywnie. Trzeba też kibicować I LO, które się poprawiło - mówi Jerzy Lackowski. Ale, jak zaznacza, słabo wygląda to, że pośród najlepszych 50 liceów w Polsce są tylko te dwa z Krakowa. - Pod koniec lat 90. i na początku dwutysięcznych w ścisłej czołówce bywało pięć krakowskich liceów. Niestety od ok. 10 lat widzimy szkoły krakowskie niżej niż powinny być w rankingu. Licea, ale też kuratorium powinno przeanalizować, dlaczego tak jest - mówi dr Lackowski.

NASZE NAJLEPSZE MATERIAŁY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto