Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Krynica-Zdrój. Odpadający tynk i elementy dekoracyjne. Stary Dom Zdrojowy aż prosi się o remont

Alicja Fałek
Dorota i Rafał Becelarzowie  twierdzą, że Stary Dom Zdrojowy omijają, bo nie chcą sobie psuć dobrych wrażeń z pobytu w Krynicy
Dorota i Rafał Becelarzowie twierdzą, że Stary Dom Zdrojowy omijają, bo nie chcą sobie psuć dobrych wrażeń z pobytu w Krynicy Damian Radziak
Mieszkańcy uzdrowiska oraz turyści biją na alarm. Stary Dom Zdrojowy coraz bardziej się sypie. Konieczny jest remont zabytku. Jednak na to potrzeba około 35 mln zł, a spółki Skarbu Państwa, do której należy obiekt, na to nie stać.

Stary Dom Zdrojowy wznoszony był pod koniec XIX wieku. Budowla w stylu neorenesansowym podniosła rangę uzdrowiska, jakim jest Krynica. Dzisiaj uważana jest za jej niechlubną wizytówkę.

- W skali jeden do dziesięciu oceniam ten budynek na słabą trójkę - przyznaje Rafał Becela, kuracjusz z Poznania.

Turyści wolą się nie patrzeć

Turyści odwiedzający Krynicę, pierwsze swoje kroki kierują zazwyczaj na deptak. To najbardziej reprezentacyjna część uzdrowiska, gdzie stoi m.in. wyremontowana niedawno Pijalnia Główna oraz zaniedbany Stary Dom Zdrojowy.

- Tynk oraz elementy dekoracyjne elewacji odpadają. Szkoda, że ten budynek niszczeje - mówi Dorota Becela. - Mijamy z mężem ten budynek z daleka, żeby nie psuć sobie dobrych wrażeń z pobytu w Krynicy.

Mirosława Lipiec z Ostrowca Świętokrzyskiego przyznaje, że w uzdrowisku zauważyła budynki w jeszcze gorszym stanie, ale Stary Dom Zdrojowy stoi w ścisłym centrum Krynicy. - Aż prosi się o remont. Można by chociaż elewację odświeżyć - uważa kuracjuszka.

Na odrapany z każdej strony budynek przykro patrzy się zarówno mieszkańcom, jak i turystom. Wielu uważa, że tak okazały obiekt powinien być wizytówką uzdrowiska.

- Tymczasem od lat nic się nie zmienia. Jestem w Krynicy co drugi rok, a Stary Dom Zdrojowy coraz bardziej niszczeje - dodaje Alina Nogalska z Puław.

Konieczna wymiana stolarki

Stary Dom Zdrojowy dominuje na krynickim deptaku. Zaprojektowali go architekci: Julian Niedzielski i Jan Zawiejski (twórca m.in. gmachu Teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie).

- Choć budynek jest dość typowy dla swojego okresu i nawiązuje do obiektów uzdrowiskowych choćby w kurortach szwajcarskich, to nadaje on Krynicy klimat - uważa, Witold Król, kierownik sądeckiej delegatury Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Krakowie. - Jego stan nie jest najlepszy, ale nie można mówić o katastrofie.

Zdaniem Witolda Króla, Stary Dom Zdrojowy jest zaniedbany od najbardziej reprezentacyjnej strony. Na myśli ma elewację, detale i duży taras. Przy okazji przypomina, że pięć lat temu odnowiono zachodnie skrzydło budynku od strony fontanny multimedialnej. Wymieniono dach, przez co cały obiekt został zabezpieczony przed niekorzystnymi wpływami atmosferycznymi. Podniesiono też standard pokoi.

- Żeby natomiast zrobić remont elewacji, konieczna byłaby także wymiana stolarki okiennej i drzwiowej - zauważa konserwator zabytków. - Mam nadzieję, że ten budynek doczeka się w niedalekiej przyszłości remontu, który przywróciłby stary blask centrum uzdrowiska.

Doraźny remont

Władze Krynicy nie mają wpływu na to, co się dzieje z budynkiem. I choć zależy im na estetyce, to nie mogą niczego narzucić państwowej spółce.

Tymczasem władze spółki Skarbu Państwa Uzdrowisko Krynica-Żegiestów przygotowały już wstępną koncepcję całkowitego remontu. Roboty, które trzeba by wykonać, oszacowano na 35 mln zł. - W tym roku prowadzimy jednak inną inwestycję, dlatego przy Starym Domu Zdrojowym wykonane zostaną jedynie najpilniejsze prace - wyjaśnia Grzegorz Biedroń, prezes spółki. - Zajmiemy się między innymi remontem tarasu i elewacji.

Prezes podkreśla, że Uzdrowisko Krynica-Żegiestów posiada kilka historycznych obiektów, które wymagają remontu. Teraz priorytetem są nowe łazienki mineralne, które powstały później niż Stary Dom Zdrojowy. Na ten rok planowany jest również remont elewacji Patrii. Sanatorium wybudowane w latach 30. XX wieku przez Jana Kiepurę odzyska blask dzięki ministerialnej dotacji.

style="width:auto; height:150px">

Krakus czy ciućmok? Sprawdź czy umiesz przeklinać po krakosku! [QUIZ]

Pedofile i gwałciciele z Małopolski AKTUALIZACJA KWIECIEŃ

Jesteś twardzielem? Sprawdź, czy mógłbyś pracować w policji [TEST]

Ci sportowcy rozebrali się w szczytnym celu! [+18]

Za te grzechy nie dostaniesz rozgrzeszenia! [LISTA GRZECHÓW]

Quiz topograficzny dla prawdziwych mistrzów. ZMIERZYSZ SIĘ?

WIDEO: Poważny program - odc. 6: Mieszkańcy walczą o zapomniany park

Autor: Gazeta Krakowska, Dziennik Polski, Nasze Miasto

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto