Będzie zmiana na stanowisku wojewody małopolskiego. W kuluarach mówi się o trzech kandydatach. Nieoficjalnie - największe szanse ma Józef Pilch. Decyzję podejmie niebawem premier Beata Szydło.

Szef krakowskiego Instytutu Pamięci Narodowej, dyrektor w firmie budowlanej Chemobudowa czy górnik z kopalni Brzeszcze? Jedna z tych trzech osób ma objąć fotel wojewody małopolskiego. Decyzja w tej sprawie powinna zapaść w ciągu najbliższych kilku dni. Podejmie ją premier Beata Szydło po konsultacji z szefostwem PiS.

Zmiana na stanowisku wojewody to efekt wyborów parlamentarnych. Jest on bowiem przedstawicielem rządu w danym województwie. Do tej pory w Małopolsce funkcję tę pełnił Jerzy Miller. Jednak po przegranych przez PO wyborach pożegna się ze stanowiskiem.

Cierpliwości, redaktorze!
Kto go zastąpi? Jednym z kandydatów jest Józef Pilch, obecnie wiceprzewodniczący Rady Miasta Krakowa, który piastuje ponadto dyrektorskie stanowisko w państwowej spółce Chemobudowa Kraków. Jest też honorowym prezesem klubu żużlowego Speedway Wanda Kraków. - Ta decyzja należy do pani premier i to ona zdecyduje. Nie ma czego komentować - mówi Józef Pilch. Jak dowiedziała się „Krakowska”, za tą kandydaturą lobbuje Andrzej Adamczyk, przyszły minister infrastruktury, szef krakowskich struktur PiS.- Panie redaktorze, cierpliwości. Jeszcze nawet rząd nie został zaprzysiężony - odpowiada Adamczyk na pytania o stanowisko wojewody.

Tymczasem Beata Szydło może też zdecydować, by tę funkcję powierzyć Zdzisławowi Filipowi. To pochodzący z Małopolski zachodniej wiceprzewodniczący sejmiku województwa, pracownik kopalni Brzeszcze. Prywatnie jest też dobrym znajomym przyszłej szefowej rządu - razem chodzili do podstawówki w Brzeszczach. - Trudno komentować medialne spekulacje - ucina Filip.

Szef IPN
Pod uwagę brany jest także Marek Lasota. Kandydat na prezydenta Krakowa w ostatnich wyborach, miejski radny i szef krakowskiego oddziału IPN. Ten ma poparcie bliskich współpracowników Jarosława Kaczyńskiego. Ma jednak najmniejsze szanse na wybór. Powód? Jak usłyszeliśmy nieoficjalnie, Lasota sam nie za bardzo się widzi na stanowisku wojewody. Chcieliśmy z nim o tym porozmawiać, ale wczoraj nie odbierał od nas telefonu.

Tymczasem nazwisko wojewody mamy poznać w ciągu najbliższych dni. - Nic nie wiem, nic nie słyszałem - mówi krakowski poseł PiS Ryszard Terlecki, który przedwczoraj został wybrany na wicemarszałka Sejmu i jest też przewodniczącym klubu parlamentarnego PiS. - Najpierw poczekajmy, aż nowy rząd zostanie zaprzysiężony.

Największe szanse ma Pilch
To oficjalnie. Nieoficjalnie politycy PiS przyznają, że najpoważniejsze szanse na fotel ma Pilch. - Popierają go Adamczyk i Joachim Brudziński (przewodniczący Komitetu Wykonawczego PiS). Szczególnie głos tego drugiego jest mocny - mówi anonimowo jeden z wysoko postawionych polityków prawicy.

Do zadań wojewody należy m.in. zarządzanie kryzysowe (np. ogłaszanie alarmów powodziowych), usuwanie skutków klęsk żywiołowych, załatwianie spraw obywatelskich, (m.in. paszportów), a także nadzór nad legalnością uchwał podejmowanych przez samorządy.

Nowi szefowie
Dymisja rządu Ewy Kopacz pociągnie za sobą także zmiany w małopolskich spółkach i instytucjach podległych administracji centralnej. Politycy Prawa i Sprawiedliwości rozpoczęli właśnie poszukiwania nowego prezesa Kraków Airport. Najpoważniejszym kandydatem do objęcia tego stanowiska jest Paweł Chochół. Od kilku lat Chochół kieruje spółką MPL Services, która jest odpowiedzialna m.in. za lotniskowe taksówki.

Nowego szefa będzie miał też krakowski oddział Wojskowej Agencji Mieszkaniowej. Stanowisko to pełnił do tej pory szef małopolskiej PO Grzegorz Lipiec. Jednak w poniedziałek został on wybrany na członka Zarządu Województwa Małopolskiego. Zmiany też szykują się w Krakowskim Parku Technologicznym, który zarządza specjalną strefą ekonomiczną. Prezesem jest tam Wiesława Kornaś-Kita związana z PSL. Jej zastępca Witold Kochan kojarzony jest z PO.

Komentarze (1)

Podane dane osobowe będą przetwarzane przez Polska Press Sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie. Podanie danych jest dobrowolne. Pozostałe informacje na temat celu i zakresu przetwarzania danych osobowych oraz Twoich praw znajdziesz w regulaminie. Dodając komentarz akceptujesz regulamin.

Zaloguj się / Zarejestruj się!