Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Małopolska zachodnia. Kto dostał się do rad powiatowych i gminnych?

Sławomir Bromboszcz
Sławomir Bromboszcz
Monika Pawłowska
Wybory samorządowe 2018. Miejsca w radach powiatowych i gminnych są już obsadzone. Na razie nie jest jednak przesądzone, kto będzie rządził w naszych powiatach. W oświęcimskim i chrzanowskim mocną pozycję ma Platforma Obywatelska i jej koalicjanci, w wadowickim Prawo i Sprawiedliwość.

W Oświęcimiu prezydent Janusz Chwierut będzie miał za sobą zdecydowaną większość w radzie miasta. Aż 11 radnych otrzymało mandat z listy Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska oraz KWW Janusza Chwieruta Koalicja Obywatelska.

Radny i wójt jednocześnie

W Oświęcimiu, podobnie jak w innych gminach, gdzie kandydat na szefa gminy startował równocześnie na radnego, składy rad zmienią się po rezygnacji z mandatów. W okręgach jednomandatowych do 20 tys. wyborców, a takim jest gmina wiejska Oświęcim, mieszkańców czekają wybory uzupełniające. W większych gminach zwolnione miejsce obsadzi kolejna osoba z listy z największą liczbą głosów.

Niespodzianką jest skład rady powiatu oświęcimskiego, w którym zabrakło wieloletnich radnych Adama Sowy i Krzysztofa Wolaka.

- W sumie cztery kadencje, po dwie w radzie gminy i powiatu, widocznie wystarczą - wyznaje Krzysztof Wolak. - Poza tym od 18 lat jestem sołtysem Grojca, więc obowiązków mi nie brakuje. Ale nie mówię dość, może jeszcze wrócę do powiatowego samorządu - dodaje.

W Wadowicach 21 radnych wybierano spośród 140 kandydatów. Najwięcej mandatów, podobnie jak w radzie powiatu wadowickiego, udało się uzyskać Prawu i Sprawiedliwości, resztę wzięli sympatycy urzędującego burmistrza Mateusza Klinowskiego.

W radzie miejskiej PiS będzie miało 11 radnych. 10 radnych to ludzie z komitetów związanych z obecnym burmistrzem Mateuszem Klinowskim (6 z KWW Mateusz Klinowski i Wolne Wadowice i 4 z KWW Obywatelska Gmina Wadowice, który firmowała jego zastępczyni Ewa Całus). - Moi kandydaci do rady miejskiej zdobyli aż 10 mandatów. To sukces - przekonuje burmistrz Klinowski, który cztery lata temu do rady wprowadził tylko jednego swojego przedstawiciela.

Czy radni będą wsparciem, czy też trudną opozycją dla burmistrza? Zarówno Bartosz Kaliński (PiS), jak i burmistrz Mateusz Klinowski dostali się do rady z okręgu nr 1. Jeden z nich będzie rządził miastem, a drugi stanie się liderem opozycji. Komu jaka przypadnie rola, będzie wiadomo za dwa tygodnie, po drugiej turze wyborów, bo obaj walczą jeszcze o fotel burmistrza. Ciekawostką jest obecność w radzie miasta popularnej piosenkarki i stylistki Leny Czechowicz (startowała z komitetu burmistrza), której kampania wyborcza zbiegła się z jej występami w telewizyjnym show.

Rodzice polityków w radzie

Wybrano także 27 radnych do rady powiatu wadowickiego z aż (i to rekord) 193 kandydatów. Najwięcej mandatów udało się uzyskać Prawu i Sprawiedliwości - 12 radnych. Nadal wielką zagadką jest to, kto zostanie wybrany na starostę. Sporo zależy od tego, z kim PiS wejdzie w koalicję.

Na pewno powiatowa rada została mocno odświeżona: jest w jej składzie m.in. 22-latek, a wielu radnych dopiero zaczyna swą przygodę z samorządem. Co ciekawe, w składzie tej rady znaleźli się też rodzice czołowych polityków PiS w regionie: Zofia Kaczyńska, czyli mama radnego sejmiku Filipa Kaczyńskiego, i Zdzisław Kaliński, ojciec Bartosza Kalińskiego. Ambicję bycia liderem opozycji ma na pewno były starosta Jacek Jończyk.

W mniejszych gminach, takich jak Tomice, Spytkowice i Brzeźnica, wójtowie mają w radach zdecydowaną większość swoich zwolenników, co zapewnić im powinno komfort rządzenia i małą szansę np. na obniżkę uposażenia.

Wybory do rady powiatu chrzanowskiego zakończyły się zwycięstwem Koalicji Obywatelskiej, która zdobyła 10 mandatów. To o jeden więcej niż ma PiS. Wyborcy największym zaufaniem obdarzyli Adama Potockiego. Były starosta otrzymał 2300 głosów i wyrasta na głównego kandydata do ponownego objęcia tej funkcji. - Wyborcy wskazali, kto jest zwycięzcą. Wydaje nam się naturalne, że chcemy ubiegać się o urząd starosty. Za wcześnie jednak, by oficjalnie mówić, kto będzie kandydatem - twierdzi Adam Potocki.

Wielkim pechowcem wyborów do rady powiatu jest Marek Skowronek, który zdobył 1020 głosów, jednak nie uzyskał mandatu. Jego komitet otrzymał zbyt mało głosów. Z kolei Antoniemu Gawronkowi wystarczyło 389 głosów, by zasiąść w radzie.

Najlepszy wynik z kandydatów do rady powiatu olkuskiego uzyskał Piotr Gamrot, dyrektor Domu Kultury w Wolbromiu. Zagłosowały na niego 2644 osoby. Nie było jeszcze takiej sytuacji w historii powiatu. - Bardzo się cieszę i dziękuję wszystkim, którzy mi zaufali - podkreśla Piotr Gamrot. - Ci, którzy mnie znają, wiedzą, że całą energię poświęcam na to, żeby mieszkańcy gmin Wolbrom i Trzyciąż mieli jak najwięcej powodów do radości - komentuje.

Halina Ładoń z Rodak dostała się do Rady Gminy Klucze bez głosowania. - Tak się dzieje, gdy nie ma innego kandydata z jednej miejscowości. Tak było w tym przypadku - wyjaśnia radna. To będzie już jej szósta kadencja w radzie. - Mam satysfakcję z tego, że mieszkańcy nadal mnie szanują i chcą mi jeszcze raz powierzyć tę funkcję. Jestem na tyle sprawna, że jeszcze się mieszkańcom przydam - podkreśla Halina Ładoń.

Adam Zielnik, który ponownie został burmistrzem Wolbromia i jest na liście radnych, zrezygnuje z mandatu. Kto zajmie jego miejsce, będzie wiadomo dopiero w drugiej połowie listopada, kiedy zakończy się trwająca kadencja i nastąpi zaprzysiężenie Adama Zielnika na burmistrza. Prawdopodobnie będzie to Stanisław Biernacki lub Stanisław Starzyk, którzy uzyskali największą liczbę głosów.

Współpraca Bogumił Storch, Monika Pawłowska, Katarzyna Ponikowska

Powiat Oświęcimski

Rada Powiatu

Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska:
Artur Mendyk, Andrzej Skrzypiński, Marcin Niedziela, Katarzyna Bliźniak, Kazimierz Homa, Grażyna Kopeć, Wojciech Kajdas, Leszek Szuster

Prawo i Sprawiedliwość:
Waldemar Klisiak, Adam Bilski, Sławomir Momot, Adam Merta, Jarosław Jurzak, Jacek Pyrek, Władysław Zaliński, Tomasz Łukowicz, Ewa Pawlusiak, Aneta Tlałka, Dariusz Gawęda, Joanna Mazur

KWW KOS 2018:
Paweł Kobielusz, Piotr Śreniawski

Porozumienie Samorządowe:
Ewa Płonka, Józef Szafran, Teresa Jankowska, Jerzy Mieszczak, Bogdan Bartula

Miasto Oświęcim
Radni miasta

Platforma. Nowoczesna Koalicja Obywatelska:
Paweł Warchoł, Jacek Stoch, Piotr Hertig, Andr

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Rolnicy zapowiadają kolejne protesty, w nowej formie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Małopolska zachodnia. Kto dostał się do rad powiatowych i gminnych? - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto