Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Matura 2017. Dzisiaj maturzyści pisali matematykę chociaż kasztany w Zamościu nie zakwitły (ZDJĘCIA)

Lila Pietrusiewicz
Rozpoczęły się matury. Wczoraj maturzyści musieli zmierzyć się na egzaminie z języka polskiego na poziomie podstawowym z następującą tematyką. "Praca - pasja czy obowiązek?", fragment "Wesela" i "Quo vadis" Sienkiewicza.

– W województwie lubelskim do matury zostało zgłoszonych w starej formule 124, a w nowej 18018 maturzystów – informuje dr Renata Janicka z Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. – Są również zgłoszeni ci maturzysci, którzy poprawiają maturę, wcześniej jej nie zdali lub chcą zdawać dodatkowe przedmioty. W starej fomule jest to 2046, w nowej formule 3402 maturzystów – mówi dr Janicka.

Zgodnie z danymi liczbowymi Okregowej Komisji Egzaminacyjnej, do matury w Zamościu zgłoszono 2206 maturzystów w nowej formule oraz 220 w starej. W powiecie zamojskim trzech maturzystów w starej formule i osiemdziesięciu w nowej.

Natomiast jak informuje dr Renata Janicka, w województwie lubelskim najwięcej osób zostało zgłoszonych do egzaminu maturalnego w formule roszerzonej z następujących przedmiotów: język angielski (8594), geografia (5653), matematyka (5013), biologia (4279), język polski (3148), chemia (2715), WOS (2132), fizyka (1751) oraz historia (1224). W tej liczbie zgłoszonych maturzystów znajdują się również osoby, które chcą zdawać dadatkowe przedmioty.

– Jako ciekawostkę można podać, że są maturzyści, którzy wybierają na maturze mniej popularne przedmioty. W tym roku zgłoszono do zdawania na egzaminie maturalnym jedną osobę - języka kaszubskiego (stara formuła), języka łacińskiego i kulturę antyczna - jedna osoba (w starej formule), historię muzyki (po jednej osobie w starej i nowej formule) i historię sztuki - pięć osób w starej i dwanaście w nowej formule – podkreśla dr Janicka.

Czy stawiano na pewniaki?

"Praca - pasja czy obowiązek? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Ziemi, planety ludzi" Antoine'a de Saint-Exupery'ego oraz do wybranych tekstów kultury" " to temat, na który najczęściej pisali sondowani przez nas maturzyści. Poza klasyką, nawiązywali m.im. do filmu "Bogowie" czy też do "Harrego Pottera".

–Na początku był szok. Temat łatwy, ale problem z doborem lektur. Później, gdy emocje opadły, wszystko szło już dobrze. Jestem zadowolona – mówiła Klaudia Kostur, maturzystka Technikum Geodezyjnego w Zamościu.

Młodzi ludzie z III LO w Zamościu, których pytaliśmy o pierwsze wrażenia i ocenę, twierdzili, że egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym był stosunkowo łatwy, ale spodziewali się raczej innej tematyki.

– Myślę, że poszło mi dobrze. Egzamin nie był trudny, a nawet wydaje mi się, że łatwy – relacjonowała tuż po egzaminie Klaudia Sudak, maturzystka z klasy humanistyczno- prawniczej III LO w Zamościu, która jako pierwsza wyszła z egzaminu maturalnego w tej szkole.

Maturzyści musieli zmierzyć się też z tekstem o wymieraniu języków i odpowiedzieć na pytania z nim związane. Pojawił się fragment "Wesela" Stanisława Wyspiańskiego i tekst o Henryku Sienkiewiczu i sławie, jaką przyniosło mu dzieło "Quo Vadis". Interpretacja wiersza dotyczyła utworu "Słyszę czas" Kazimierza Wierzyńskiego.

– Nie lubię czytać książek, ale oglądam filmy i temat o pracy bardzo mi odpowiadał. A jak będzie, to zobaczymy 30 czerwca – powiedział Przemek z zamoskiego Technikum Geodezyjnego.

O godzinie 14.00 część maturzystów rozpoczęła pisanie egzaminu z języka polskiego - poziom rozszerzony.

Matematyczne zmagania

– Matematyka nie jest trudna – zaznaczał Mateusz z II LO w Zamościu – Nie boję się chociaż w stresie wszystko może się zdarzyć.

Dzisiaj, 5 maja od godz. 9.00 arbiturienci rozwiązywali zadania matematyczne na poziomie podstawowym, a po południu w całym kraju rozpocznie się egzamin z wiedzy o tańcu (zdawany tylko przez z maturzystów z wcześniejszych roczników zdających maturę według starych zasad). Uwaga! Ekierka nie wchodzi w skład zestawu postawowego maturzysty.

– Nie zakwitły kasztany więc nie piszemy - żartowali maturzyści przed wejściem do sali. Postanowiliśmy to sprawdzić i...ogólnie kasztany faktycznie jeszcze nie kwitną. Jednak nam udało się znaleźć drzewo, na których pojawiły się kwiaty (co uwieczniliśmy na zdjęciach).

Tak jak w całym kraju, na 8 maja zaplanowano egzamin z języka angielskiego (rano egzamin na poziomie podstawowym, po południu na poziomie rozszerzonym). W przypadku egzaminów z innych języków obcych dwa poziomy także będą przeprowadzane jednego dnia. Egzamin z języka niemieckiego będzie 11 maja, z języka rosyjskiego - 17 maja, z języka francuskiego - 19 maja, z języka hiszpańskiego - 22 maja, z języka włoskiego - 23 maja, a z języków mniejszości narodowych (białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego) i języków regionalnych (kaszubskiego i łemkowskiego) - 24 maja.

9 maja rano uczniowie przystąpią do egzaminu z matematyki na poziomie rozszerzonym, po południu - z języka łacińskiego i kultury antycznej; 10 maja: rano - z wiedzy o społeczeństwie, po południu - z informatyki; 12 maja: rano - biologii, po południu - z filozofii; 15 maja: rano - z historii, po południu - z historii sztuki; 16 maja: rano - z chemii, po południu - z geografii, 18 maja: rano - z fizyki i astronomii, po południu - z historii muzyki.

Termin egzaminów pisemnych z poszczególnych przedmiotów zdawanych w językach obcych przez maturzystów klas dwujęzycznych wyznaczono na 24 maja.Szczegółowy kalendarz dotyczący ustnych egzaminów maturalnych ustalają szkolne komisje egzaminacyjne. Centralna Komisja Egzaminacyjna zdecydowała tylko, że od 4 do 26 maja przeprowadzone mają być egzaminy z języka polskiego i języków mniejszości narodowych zdawane w starej formule (prezentacja), z języków obcych nowożytnych oraz z łemkowskiego i kaszubskiego. Od 8 do 20 maja mają być przeprowadzone egzaminy z polskiego i języków mniejszości narodowych w nowej zmienionej formule.

Dodatkowe terminy pisemnych i ustnych egzaminów maturalnych wyznaczono od 1 do 20 czerwca. Wyniki matur zostaną ogłoszone 30 czerwca. Maturalne egzaminy poprawkowe pisemne przeprowadzone będą 22 sierpnia, a ustne w dniach 23-25 sierpnia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zamosc.naszemiasto.pl Nasze Miasto