Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Mieszkańcy Chrzanowa w niedzielę wybiorą burmistrza. Sprawdźcie plany kandydatów

Sławomir Bromboszcz
Do urn mieszkańcy gminy Chrzanów pójdą w niedzielę w godzinach od 7 rano do 21. Jeśli liczenie głosów przebiegnie sprawnie, z samego rana dowiemy się, kto zostanie burmistrzem. Jeżeli żaden z czterech kandydatów nie uzyska ponad 50 procent głosów, konieczna będzie dogrywka. Staną do niej dwie osoby z najwyższą liczbą głosów. W takim przypadku kolejny raz do urn należy się udać za dwa tygodnie.

Przedterminowe wybory w Chrzanowie organizowane są po odwołaniu w referendum poprzedniego burmistrza Marka Niechwieja. Mieszkańcy gminy nie mogli mu wybaczyć jego szaleństw po alkoholu. Mocno chwiejąc się na nogach, już ponad rok temu postanowił swoim samochodem wracać z imprezy. Policja złapała go po tym, jak po próbie ucieczki przed radiowozem wjechał w niską palisadę na rogu ulic Zielonej i Krakowskiej. We krwi miał wówczas 1,4 promila alkoholu. Teraz gminie potrzebny jest człowiek, który nadrobi stracony czas. Odpowiedzialny, mądry i wsłuchujący się w potrzeby mieszkańców.

Bogdan Kosowski

Dlaczego postanowił pan kandydować na stanowisko burmistrza Chrzanowa?

Zdecydowałem się wystartować w wyborach na burmistrza Chrzanowa, bo mam głębokie przekonanie, że posiadam dobry sposób na ustabilizowanie nastrojów mieszkańców i program na zrównoważony rozwój gminy. Chciałbym zostać burmistrzem, żeby móc zrobić coś dla Chrzanowa. Jestem strażakiem, zawsze pracowałem dla społeczeństwa, pociąga mnie to, co jest związane z szeroko pojętym bezpieczeństwem mieszkańców i poprawą komfortu życia w Chrzanowie. U podłoża podjętej decyzji nie leży mój interes ekonomiczny, czy też polityczny. Sytuację ekonomiczną mam ustabilizowaną, a politycznie byłem i jestem niezależny, i nikt nie nakazuje mi co mam robić. Są to moje indywidualne decyzje, podjęte w oparciu o wiedzę oraz umiejętności. Właśnie dlatego chciałbym zrobić coś dobrego dla mieszkańców, a przy okazji zwiększyć ich zaangażowanie w proces budowy społeczeństwa obywatelskiego, którego jestem zwolennikiem. Władza polityczna nie zawsze bowiem wie czego oczekuje społeczeństwo, a często bywa tak, że zabiega o nie tylko w okresie wyborów.

Jakie pierwsze decyzje ważne z punktu widzenia mieszkańców, przedsiębiorców podejmie pan, gdy wygra wybory?

Najpierw chciałbym zapoznać się z prawdziwą sytuacją ekonomiczną naszego miasta. Dlatego pierwsze i najważniejsze będzie dokonanie analizy budżetowej na podstawie, której rozpocznę konstruowanie założeń do budżetu gminy 2017, w aspekcie realizacji zadań programowych, zwłaszcza w odniesieniu do budżetu obywatelskiego oraz możliwości kroczącego wprowadzania bezpłatnej komunikacji miejskiej, jak to ma miejsce w innych samorządach lokalnych. Oczywiście z bliższej perspektyw czasu po uzyskaniu precyzyjnych danych w odniesieniu do przyjętej przez rząd ustawy o szkolnictwie, będę chciał dokonać reorganizacji szkolnictwa w gminie, między innymi w zakresie poprawy jakości nauczania poprzez zmniejszenie liczebności klas, a tym samym zapobieżenie ewentualnym zwolnieniom nauczycieli. W odniesieniu do przedsiębiorców zamierzam jak najszybciej zaktywizować działania społecznej rady gospodarczej w aspekcie opracowania propozycji rozwiązania najbardziej nurtujących problemów przedsiębiorców, jednak w aspekcie utrzymywania i tworzenia nowych miejsc pracy dla mieszkańców Chrzanowa.

Jak zamierza pan jako burmistrz ożywić gospodarczo Chrzanów?

Przede wszystkim poprzez zmianę koncepcji funkcjonowania administracji publicznej. Nie poprzez rządzenie a zarządzanie, czyli pójście w kierunku menadżerskiego podejścia do zarządzania gminą. Stworzenia administracji przyjaznej mieszkańcom, sprawnej, szybkiej i efektywnej.
Chciałbym też zająć się problemem finansowania gminy, spoglądnąć na to z innej perspektywy, czyli niekoniecznie zwiększać podatki - bo jak zwiększamy podatki to obciążamy mieszkańców i przedsiębiorców - a nie o to mi chodzi. Jestem zwolennikiem szukania innych, nowszych rozwiązań w zakresie pozyskiwania środków finansowych, co jest już realizowane nie tylko w gminach Unii Europejskiej, ale także w niektórych gminach polskich. Działania te są jednak procesem długofalowym i muszą być prowadzone bardzo szeroko - od strefy aktywności gospodarczej, na którą trwają prace (między innymi do 17 marca 2016 r. koniczne jest przygotowanie karty projektowej), współpracy publiczno-prywatnej, w tym utworzenie izby gospodarczej obejmującej przedsiębiorców Chrzanowa, czy też promocji przedsiębiorców i gminy. W tym miejscu należy jednak dodać, że zadanie to jest bardzo trudne do wykonania ze względu na niekorzystny budżet Chrzanowa w odniesieniu do zadłużenia, co może nie pozwolić na zabezpieczenie wkładu własnego przy aplikowaniu o dotacje, czy też zachowanie płynności finansowej związanej nie tylko ze skalą zadłużenia, ale lawinowo narastającą wysokością spłat zaciągniętych kredytów, poręczeń kredytowych, czy też warunków emitowanych obligacji. Lubię jednak wyzwania i jeśli mieszkańcy dokonają wyboru mojej osoby na burmistrza Chrzanowa, podejmę się tego wyzwania z całą odpowiedzialnością i konsekwencją w działaniu.

Czy w spółkach gminnych nie ma przerostu biurokracji? W której są potrzebne największe zmiany?

Z perspektywy obserwatora może to tak wyglądać. Jednak rzetelnie na to pytanie będę mógł odpowiedzieć dopiero po dokonaniu audytu funkcjonowania spółek. Nie sztuką na potrzeby kampanii wyborczej jest mówić, że obniżę od zaraz biurokrację. Niemniej, z doświadczenia zdobytego podczas pełnienia funkcji Dyrektora w Urzędzie Wojewódzkim w Katowicach, wiem, że jest to możliwe do zrealizowania. Uważam, że na problem przerostu administracji nakłada się kilka czynników. Poza zbyt wielką biurokracją papierową i zadaniami, które administracja samorządowa musi realizować w ramach funkcjonującego prawa, dochodzi jeszcze problem ludzki. Uważam, że decyzje o ewentualnym uszczupleniu administracji muszą być rozpatrywane indywidualnie, by przypadkiem nie wylać „dziecka z kąpielą”, np. obecnie ciężar wsparcia na małe projekty nieinwestycyjne prowadzi Lokalna Grupa Działania „Partnerstwo na Jurze” z Działania LEADER+, a w Urzędzie Miejskim brakuje natomiast komórki organizacyjnej, która by fachowo zajmowała się pozyskiwaniem funduszy unijnych, doradztwem i bieżącym przekazywaniem informacjami o naborach. Rzeczywiście jednak zamierzam dokonać reorganizacji funkcjonowania administracji zwłaszcza w związkach międzygminnych. Będę do tego namawiał pozostałych partnerów samorządowych. A dla przypomnienia: kiedyś w Chrzanowie funkcjonował związek ciepłowniczy, od kilku lat już nie istnieje i mieszkańcy nie narzekają na problemy z dostarczaniem ciepła do mieszkań.

Ma pan konkretny pomysł na usprawnienie jej działania? Jaki ma pan pomysł na promocje miasta?

Myślę, że dobrym sposobem na usprawnienie działania administracji jest wprowadzenie zasady nie rządzenia, tylko zarządzania. Rozpocznę wdrażanie systemu zarządzania projektowego, co przełoży się na efektywne i sprawne zarządzanie gminą, przy jednoczesnym spełnianiu najistotniejszych potrzeb mieszkańców. Wszystko to jednak musi być wsparte nowoczesnymi technologiami informatycznymi, a przede wszystkim innym podejściem pracowników samorządowych do realizacji swoich zadań w aspekcie tzw. przyjaznego dla mieszkańców urzędu.
W zakresie promocji uważam, że gmina musi posiadać jasno określone, w dokumencie „Strategii promocji”, obszary, które naprawdę chcemy promować. Pożądanymi kierunkami jest promocja gospodarcza oraz promocja dobrych warunków do zamieszkania oraz promocja turystyczno - rekreacyjna o charakterze weekendowym. Te zapisy powinien zawierać strategiczny dokument gminny „Strategia Rozwoju Gminy Chrzanów na lata 2016 – 2023”. Dopiero wówczas należy podejmować wspólne działania promocyjne z organizacjami pozarządowymi, organizacjami i podmiotami gospodarczymi w oparciu o tak zwane umowy promocyjne. Uważam również, że istotną rolę pełni współpraca promocyjna samorządów powiatu chrzanowskiego z wykorzystaniem nowoczesnych narzędzi promocyjnych, a nie tylko promocja gadżetowa.

Ryszard Kosowski

Dlaczego postanowił pan kandydować na stanowisko burmistrza Chrzanowa?

Po pierwsze różne środowiska społeczne reprezentujące mieszkańców gminy Chrzanów zwróciły się do mnie, bym kandydował w wyborach na burmistrza. Na listach poparcia mojej kandydatury podpisało się ponad 4500 mieszkańców gminy. Po drugie zaś chciałem dokończyć to, co rozpocząłem w poprzednich kadencjach. Jestem przekonany, że droga rozwoju gminy, którą wybrałem przed laty, jest właściwa. Bardzo mi zależy, by Chrzanów na nią powrócił. Trzeba nadgonić stracony czas, bo przez półtora roku niewiele się w gminie działo. Wiem, jak to zrobić. Mam doświadczenie samorządowe i wiele nowych pomysłów.

Jakie pierwsze decyzje ważne z punktu widzenia mieszkańców, przedsiębiorców podejmie pan, gdyby wygrał wybory?

Jeśli wygram wybory, utworzę Chrzanowskie Forum Dyskusyjne, czyli comiesięczne otwarte spotkania z mieszkańcami gminy Chrzanów. Podczas takich spotkań, które będą się odbywać np. w sali MOKSiR, będziemy rozmawiać o problemach gminy i wspólnie pracować nad najkorzystniejszymi rozwiązaniami. Pierwszym tematem będzie zmiana regulaminu dotyczącego strefy płatnego parkowania. Moja wstępna propozycja jest taka, żeby pierwsze 20 minut postoju było darmowe, ale chciałbym poznać zdanie mieszkańców w tej kwestii. Kolejne tematy do dyskusji to utworzenie strefy aktywności gospodarczej oraz komunikacja w kierunku Krakowa i Katowic. Ale pierwszą rzeczą, za którą się zabiorę, jeśli wygram wybory, będzie dokonanie przeglądu stanu gminy, bo zaniedbania półtoraroczne widać na każdym kroku.

Jak zamierza pan jako burmistrz ożywić gospodarczo Chrzanów?

Chrzanów ożywi się gospodarczo, gdy powróci na drogę rozwoju. Można i należy tego dokonać m.in. poprzez rozwój budownictwa jedno- i wielorodzinnego. Gmina posiada tereny przy ul. Partyzantów - w pobliżu basenu na Kątach, gdzie może powstać 17 bloków trzykondygnacyjnych z ok. 250 mieszkaniami. Za mojej poprzedniej kadencji powstał plan rewitalizacji terenu przy ul. Krakowskiej i 29 listopada. Powstanie tam około 100 stoisk handlowych, gdzie mieszkańcy będą mogli robić zakupy i spotykać się.
Do ożywienia miasta, zarówno gospodarczego, jak i społecznego, przyczyni się bez wątpienia utworzenie strefy aktywności gospodarczej dla małych i średnich przedsiębiorstw. Strefa powstanie na terenie dawnego Fabloku i w Kroczymiechu, gdzie są tereny w pełni uzbrojone, z bocznicą kolejową. Przedsiębiorcy skorzystają z obwodnicy zachodniej, którą można szybko dotrzeć do serca Śląska przez Jaworzno. Liczę, że w strefie powstanie kilka tysięcy kolejnych miejsc pracy. Gdy wzrośnie zapotrzebowanie na pracowników, w powiecie odżyje szkolnictwo zawodowe. Nowe miejsca pracy to źródło utrzymania mieszkańców oraz dochody dla gminy. Jestem przekonany, że strefa aktywności gospodarczej zapewni naszej gminie dynamiczny rozwój niczym legendarna fablokowska Luxtorpeda, będąca synonimem nowoczesności i wysokiej jakości. Budowę strefy sfinansujemy z pozyskanych środków unijnych.

Czy w spółkach gminnych nie ma przerostu biurokracji? W której są potrzebne największe zmiany? Ma pan konkretny pomysł na usprawnienie jej działania?

W gminie Chrzanów jest tylko jedna spółka ze 100 procentowym udziałem gminy. Jest nią Zakład Lecznictwa Ambulatoryjnego. Zakład udzielił w ubiegłym roku m.in. ponad 250 000 porad lekarskich, ponad 65 000 świadczeń udzieliły pielęgniarki i położne środowiskowe. Jest to spółka, która sama się finansuje bez konieczności wpłaty gminnych środków. Za prawidłowość działania odpowiada jej zarząd, który jest rozliczany przez radę nadzorczą, a nie przez burmistrza. Spółka zatrudnia 280 osób, a obsługa administracyjno-biurowa liczy 16 osób.

Jaki ma pan pomysł na promocję miasta?

Gmina musi promować przede wszystkim strefę aktywności gospodarczej, dając inwestorom jasny przekaz: tworzymy doskonałe miejsce dla rozwoju waszych firm, u nas znajdziecie maksymalne wsparcie waszych działań. Lokowanie przedsiębiorców w tejże strefie będzie skutkować miejscami pracy, czyli źródłem utrzymania dla naszych mieszkańców, a to zwykle powoduje wzrost koniunktury w innych sferach społeczno-gospodarczych.
Promując strefę będziemy akcentować nasze lokalne walory, a uczynimy to za pomocą wszelkich dostępnych mediów, a także billboardów, które warto umieścić w pobliżu autostrady. Tam również powinny znaleźć się tablice informujące, przez jakie miasto przejeżdżają kierowcy.
Skierujemy również przekaz do mieszkańców sąsiednich gmin i miast zapraszając ich do zamieszkania i tworzenia nowych miejsc pracy w naszej gminie, w której żyje się wygodnie i bezpiecznie, są miejsca pracy, dobre szkoły i przedszkola, infrastruktura drogowa i kolejowa, przyzwoita służba zdrowia, a także rozmaite atrakcje w czasie wolnym. Należy pamiętać, że Chrzanów jest stolicą powiatu.

Robert Maciaszek

Dlaczego postanowił pan kandydować na stanowisko burmistrza Chrzanowa?

Od 10 lat pracuję na rzecz naszej Gminy. Najpierw jako radny, przewodniczący Komisji Rozwoju Gospodarczego, potem jako zastępca burmistrza. Znam dobrze Chrzanów i nasze sołectwa. Wiem jakie wyzwania czekają przed nowym burmistrzem i wiem też jak im sprostać. Długie lata przygotowywałem się do tego. Ciężko pracowałem w samorządzie, a później jako poseł na Sejm, by zasłużyć na zaufanie mieszkańców. Mam 33 lata, ale jestem jednym z najbardziej doświadczonych samorządowo kandydatów. Mój wiek to gwarancja tego, że nie startuję by dopracować do emerytury, ale by przez najbliższą dekadę rozwijać naszą Gminę. Doświadczenie zdobyte w urzędzie miejskim, parlamencie i urzędzie marszałkowskim połączone z moim wykształceniem prawno-ekonomicznym i olbrzymią pasją z jaką podchodzę do wykonywania swoich obowiązków są gwarancją rozwoju naszej Gminy przez najbliższe lata. Wspólnie z mieszkańcami i ekspertami przygotowałem konkretny program rozwoju Chrzanowa i jego sołectw, który zacznę realizować zaraz po objęciu urzędu.

Jakie pierwsze decyzje ważne z punktu widzenia mieszkańców, przedsiębiorców podejmie pan, gdyby wygrał wybory?

To będzie kilka decyzji strategicznych z punktu widzenia naszej gminy. Stoimy przed wielkim wyzwaniem związanym z brakiem miejsc w przedszkolach, który spotęgowało cofnięcie reformy 6-latków i dodatkowy obowiązek nałożony na gminy zapewnienia dzieciom 3-letnim edukacji przedszkolnej już od 2017 roku. Dlatego tak ważne jest nowe przedszkole w Chrzanowie. Powstanie w Zespole Szkół nr 1 na Osiedlu Młodości. Rozbuduję także przedszkole w Płazie i stworzę oddział szkolno-przedszkolny w Luszowicach. Z końcem roku zlikwiduję strefę płatnego parkowania, pozostawiając 168 miejsc płatnych tylko na wewnętrznych parkingach, za urzędem, USC i „Sokołem”. Ma to umożliwić klientom szybkie znalezienie miejsca w centrum po likwidacji strefy. Kolejne szybkie decyzje będą dotyczyć powołania Rady Gospodarczej i Gminnej Rady Seniorów jako organów opiniodawczych dla burmistrza. Przedstawię także radzie pomysł budżetu obywatelskiego, który chcę wprowadzić w Chrzanowie. Najważniejsze działania, które podejmę już w pierwszych dniach, to jednak kwestie związane z zagospodarowaniem terenów Fabloku i gruntów przy Autostradzie A4, gdzie chcę żeby powstały Specjalna Strefa Ekonomiczna i strefa aktywności gospodarczej. Chrzanów musi stać się miejscem przyjaznym dla inwestorów. Ważny będzie dla mnie każdy przedsiębiorca, który tutaj zainwestuje i stworzy nowe miejsca pracy.

Jak zamierza pan jako burmistrz ożywić gospodarczo Chrzanów?

Na 20 ha terenów Fabloku chcę stworzyć oddział Krakowskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. To pozwoli firmą lokującym swoja działalność na tym terenie otrzymać zniżki w podatku dochodowym. Warunkiem będzie zainwestowanie w strefie lub stworzenie nowych miejsc pracy. Chcę także wykorzystać ponad 53 ha terenów przy Autostradzie A4, które od dawna już są przeznaczone w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego na działalność produkcyjno-usługową. Chcę zainteresować tym terenem dwie wojewódzkie spółki: Krakowski Park Technologiczny i Małopolskie Parki Przemysłowe, których jednym z zadań jest skupowanie terenów prywatnych i tworzenie uzbrojonych działek pod potencjalnych inwestorów. Wykorzystam tutaj swoją wiedzę i doświadczenie zdobyte w urzędzie marszałkowskim. Kolejna decyzja dotyczy powstania w Chrzanowie inkubatora przedsiębiorczości dla młodych firm i start-upów, gdzie przedsiębiorcy będą mogli wynająć biurko, z dostępem do internetu i obsługą sekretariatu. To pozwoli im zdecydowanie ograniczyć koszty i skupić się na rozwoju swojej firmy. Wszystkie działania związane z ożywieniem gospodarczym naszej Gminy chcę konsultować z Radą Gospodarczą złożoną z lokalnych przedsiębiorców.

Czy w spółkach gminnych nie ma przerostu biurokracji? W której są potrzebne największe zmiany? Ma pan konkretny pomysł na usprawnienie jej działania?

Chcę zainwestować sporo w podstawową opiekę zdrowotną wspólnie z naszą spółką – Zakładem Lecznictwa Ambulatoryjnego. Budowa nowej przychodni zdrowia na Osiedlu Młodości to jeden z moich priorytetów. Chcę także konsekwentnie zwiększać jakość obsługi pacjentów, poprzez wprowadzania nowoczesnych narzędzi teleinformacyjnych i inwestycje w nowy sprzęt medyczny. Ważne są również remonty pozostałych przychodni, w szczególności na sołectwach. Kolejna istotna sprawa to komunikacja. Chcę zaproponować gminom członkowskim ZKKM przygotowanie wspólnego wniosku unijnego na zakup nowych autobusów komunikacji miejskiej i stworzenie spółki na wzór Jaworzna. Tylko własny flota pozwoli nam na realne zwiększenie jakości obsługi pasażerów. Chcę także stworzyć węzeł przesiadkowy przy dworcu PKP w Trzebini, który wraz z biletem zintegrowanym z koleją pozwoli na sprawny i szybki dojazd na jednym bilecie z np. Balina do Krakowa lub Katowic.

Jaki ma pan pomysł na promocję miasta?

Jesteśmy gminą wielokulturową o bogatej historii. Mamy znakomite położenie, które od wieków sprzyjało naszemu rozwojowi. Chrzanów nie ma jednak żadnej strategii w zakresie promocji Gminy i to zarówno jej walorów turystycznych, historycznych, jak i gospodarczych. Przez lata nie było w gminie nawet wydziału promocji. Chcę to zmienić. W tym celu przygotuję kompleksową strategię działania w każdej z wyżej wymienionych sfer. Takie działanie wymaga przeprowadzenia szerokich konsultacji społecznych oraz profesjonalnego wsparcia zewnętrznego. Nie wystarczy samo opracowanie loga i postawienie „witaczy” na wjazdach. Widzę też pewien problem w zakresie wzajemnej konkurencji pomiędzy poszczególnymi gminami naszego powiatu. Wierzę, że razem możemy osiągnąć znacznie więcej wykorzystując nasz wspólny potencjał. Przykładem niech będzie działalność Lokalnej Grupy Działania „Partnerstwo na Jurze” i jej sztandarowa impreza - „Ziemniaczysko pod Lipowcem”, które promuje naszą chrzanowska lokalną potrawę - „Ziemniaki po cabańsku”. Profesjonalne podejście do tematu pomoże nam zbudować markę Chrzanowa jako nowoczesnej Gminy dumnej ze swojej bogatej historii i dziedzictwa kulturowego, przyjaznej dla mieszkańców, inwestorów oraz gości. Spójna strategia pomoże też naszym przedsiębiorcom w promocji lokalnych produktów i usług.

Beata Majkrzak
 
Dlaczego postanowiła pani kandydować na stanowisko burmistrza Chrzanowa? 

Chcę zostać burmistrzem, bo Chrzanów to moje miasto. Tu się wychowałam, tu pracuję, tu urodził się mój 21-letni obecnie syn. Czuję emocjonalną wieź z tym miastem. Kandyduję, bo bardzo chcę, żeby Chrzanów zrobił kilka kroków do przodu w tych sferach życia, w których wyraźnie odstaje od innych miast. Mam tu na myśli zarówno trudności dnia codziennego: utrudnioną komunikację, brak przestrzeni publicznych atrakcyjnych dla mieszkańców, bezrobocie, ale również związane z tymi problemami tematy dla miasta strategiczne: inwestycje i gospodarkę. 

Jakie pierwsze decyzje ważne z punktu widzenia mieszkańców, przedsiębiorców podejmie pani, gdyby wygrała wybory? 

Na pewno ważną sprawą będzie właściwe wdrożenie w naszym mieście programu „Rodzina 500 Plus”. Według szacunków w naszym mieście skorzystają z niego nawet 3 tysiące dzieci. Problemem, który wymaga szybkiej reakcji jest wspomniana komunikacja i zbyt mała ilość połączeń na niektórych trasach. Z myślą o przedsiębiorcach zamierzam natomiast wprowadzić audyt lokalnych podatków. Ważna będzie też dyskusja o Strefie Płatnego Parkowania w centrum. Uważam, że problem ze strefą można rozwiązać nie rezygnując z opłat za postoje. Gratis – według mojej propozycji – byłaby tylko pierwsza godzina. Warto pomyśleć też nad wydłużeniem godzin handlowych do 19 i rezygnacją z opłat za parkingi od godziny 15.

Jak zamierza pani jako burmistrz ożywić gospodarczo Chrzanów?

Po pierwsze zamierzam stworzyć strefy aktywności lokalnej dla usług, małej i średniej przedsiębiorczości, może uda się ożywić teren po dawnym Fabloku, który idealnie nadaje się dla przemysłu. Ten obszar należy do Skarbu Państwa, ale na pewno warto pomyśleć o jego komunalizacji. Drugi kierunek to promocja terenów inwestycyjnych oraz udział naszego miasta w największych europejskich targach inwestycyjnych, aby ściągnąć do Chrzanowa zagraniczne firmy, które zechcą skorzystać z naszego ogromnego atutu jakim jest niewątpliwie położenie pomiędzy dwoma ogromnymi ośrodkami miejskimi – Katowicami i Krakowem.  

Czy w spółkach gminnych nie ma przerostu biurokracji? W której są potrzebne największe zmiany? Ma pani konkretny pomysł na usprawnienie jej działania? 

Na naszym terenie funkcjonują związki międzygminne, które realizują zadania trzech gmin. Każda gmina ma swoich przedstawicieli w osobach radnych i burmistrzów. Obecnie zapoznaję się ze statutami tych związków. Dopiero ich analiza pozwoli na podejmowanie ewentualnych działań. W chwili obecnej nie mogę mówić o żadnym usprawnianiu ich funkcjonowania.  
Jaki ma pani pomysł na promocję miasta?

Na pewno warto poszukać jakiegoś wyróżnika, z którym Chrzanów wyraźnie będzie się kojarzył. Kiedyś był nim Fablok, pierwsza w kraju fabryka lokomotyw. Obecnie trudno znaleźć jedną rzecz, która wyraźnie kieruje uwagę na nasze miasto. Myślę, że z jednej strony powinniśmy postawić na konkretny produkt i odpowiednio go opakować. Z drugiej strony warto zaprosić do współpracy organizacje społeczne i agencje eventowe. Jest też sfera promocji związana z aktywnością gospodarczą. Tu jeszcze raz wspomnę o udziale Chrzanowa w międzynarodowych targach inwestycyjnych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na chrzanow.naszemiasto.pl Nasze Miasto