Mistrzostwa Świata Super Enduro w Krakowie [ZDJĘCIA]

Jerzy Filipiuk
SuperEnduro. 35-letni Tadeusz Błażusiak, pochodzący z Nowego Targu, a od wielu lat mieszkający w Andorze, sześciokrotny mistrz świata, wygrał Grand Prix Polski - pierwszą rundę MŚ, która odbyła się w sobotę w Tauron Arenie Kraków.

Błażusiak w Superpole (wyścigu decydującym o miejscach na starcie) był trzeci, a potem w efektownym stylu wygrał dwa wyścigi finałowe. W trzecim tuż po starcie zaliczył upadek i przez pewien czas zajmował... ostatnie, czternaste miejsce. Rozpoczął jednak szaleńczy pościg za rywalami, w którym nie przeszkodził mu nawet kolejny upadek. Ostatecznie uplasował się na czwartej pozycji.

Miejsce tuż za podium wystarczyło mu do zwycięstwa w całej imprezie. Był to jego trzeci z rzędu triumf w krakowskich zawodach. Poprzednie wygrał w 2016 roku - gdy kończył swoją karierę, i w 2017 roku - gdy nieoczekiwanie ją wznowił. Sobotni triumf fetował razem z około 13-tysięczną publicznością. "Taddy" oczywiście prowadzi w klasyfikacji generalnej MŚ (odbędzie się pięć rund, najbliższa - 6 stycznia w niemieckiej miejscowości Riesa).

- Miałem już parę wyścigów, w których może nie z ostatniego miejsca, ale po wywrotce goniłem rywali. Takie wyścigi są najtrudniejsze. Nie żałuję, że na rok przerwałem karierę. Dodało mi to motywacji i świeżości - powiedział Błażusiak.

Drugie miejsce w Krakowie zajął Amerykanin Cody Webb, wicemistrz świata sprzed dwóch lat, który wrócił do SuperEnduro po rocznej przerwie. W Superpole okazał się najlepszy, w wyścigach finałowych dwukrotnie był drugi i raz trzeci. Na najniższym stopniu podium stanął jego rodak Colton Haaker, który po sześciu latach panowania Błażusiaka sięgnął po złoto MŚ w dwóch ostatnich sezonach. W Superpole był drugi, w wyścigach finałowych raz drugi i dwukrotnie trzeci.

Trzynaste miejsce zajął drugi nasz reprezentant, 23-letni Emil Juszczak, mieszkający w Słopnicach koło Limanowej. Aktualny wicemistrz świata juniorów zadebiutował w rywalizacji seniorów. W pierwszym wyścigu był dziesiąty, drugiego nie ukończył, w trzecim uplasował się na dwunastej pozycji.

Wyniki Grand Prix Polski - pierwsza runda eliminacji mistrzostw świata w SuperEnduro: 1. Tadeusz Błażusiak (KTM, Polska) 54 pkt (20, 20, 13 +1), 2. Cody Webb (KTM, USA) 52 pkt (17, 15, 17 +3), 3. Colton Haaker (Husqvarna, USA) 49 pkt (15, 17, 15 +2)... 13. Emil Juszczak (KTM, Polska) 8 pkt (5, 0, 3).