Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Naukowcy pracują nad bezpośrednią komunikacją mózg-komputer

Materiał Partnera Zewnętrznego
Badacze z Uniwersytetu Tufts pragną usprawnić interakcje człowieka i komputera do tego stopnia, że informacje będą przepływać bezpośrednio między naszymi mózgami i sprzętem, wzajemnie się wspierając.

Nasze mózgi mają ogromne możliwości, tak jak nowoczesne komputery. Jednak, interakcje między nimi są znacznie mniej imponujące i ograniczają się do kontaktu z ekranem, myszą, klawiaturą czy kontrolerem gier wideo. Właśnie dlatego, naukowcy z Uniwersytetu Tufts próbują odnaleźć sposób poprawienie ich, eksperymentując nad nowymi metodami przekazywania informacji z i do naszych głów, wykorzystując światło i prąd elektryczny.

Podczas swoich badań, naukowcy wykorzystują dwie metody. Przez umieszczenie na czole czujników i oświetlenie czaszki jasnym czerwonym światłem, możliwe jest zmierzenie poziomu tlenu w mózgu. Technika ta znana jest jako funkcjonalna spektroskopia w bliskiej podczerwieni. Wysoki poziom tlenu oznacza, że nasz mózg intensywnie pracuje, a tym samym – dużo myślimy. Komputery mogą wykorzystać tę informację, by unikać rozpraszania użytkownika, gdy ten jest skoncentrowany.

Inna technika, znana jako przezczaszkowa stymulacja prądem stałym, umożliwiłaby komputerom bezpośrednio manipulować naszą substancją szarą, będącą częścią ośrodkowego układu nerwowego.

Na podstawie wczesnych eksperymentów wydaje się, że przepływ słabego prądu elektrycznego przez czaszkę zmienia pobudliwość neuronów w mózgu, przez co częściej lub rzadziej niż zwykle przekazują impulsy – do tej pory wyniki nie były jednoznaczne.

Nie mniej jednak, obydwie te metody stanowią pewną szansę dla naukowców pragnących stworzyć systemy informatyczne, które pozwolą na sprawniejszą komunikację komputera i człowieka. Niestety, ci wciąż są daleko od osiągnięcia swoich celów, ale większa liczba badań i testów przeprowadzanych na człowieku z pewnością ich do niego doprowadzi.

Źródło: www.conowego.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto