Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Nietypowe, kontrastujące kolory we wnętrzach - jak je dobrać do pomieszczenia?

Elżbieta Cegła (Gazeta Krakowska)
Kolorystyczne eksperymenty można stosować w każdym pomieszczeniu
Kolorystyczne eksperymenty można stosować w każdym pomieszczeniu Fot. Polskapresse
Paleta barw jest niezwykle szeroka, dzięki czemu odchodzimy od tradycyjnej kolorystyki, łamiemy dotychczasowe zasady i malujemy każdą ścianę w innym kolorze. Wcale też nie muszą to być wyłącznie pastelowe odcienie, coraz częściej skłaniamy się bowiem ku tym bardziej nietypowym, łączymy ciemne z jasnymi, nie stronimy nawet od czerni. Wystrój każdego wnętrza zależy również od jego aranżacji i wyposażenia, dopiero dzięki nim zyskuje własny i niepowtarzalny charakter.

Szalone pomysły? Wcale nie, każdy z nas może zostać awangardowym malarzem i urządzić mieszkanie w nietypowym stylu. Właśnie wiosna, jak żadna inna pora roku, sprzyja szalonym rozwiązaniom, więc dajmy się im ponieść, a na pewno nie pożałujemy. Stworzymy przecież coś zupełnie innego, czego pozazdroszczą nam znajomi. Niekonwencjonalne działanie to jest właśnie to!

Zobacz też: Koralowa czerwień najmodniejsza w tym sezonie

Do zmian w wystroju wnętrz inspirują nas kolory - te, dominujące na zewnątrz, przenosimy więc do wnętrza. Na rynku aż się roi od farb rozmaitych barw i odcieni, a do ich wykorzystania zachęcają też intrygujące nazwy, oddające ducha natury. Zawsze cieszą oko i poprawiają nastrój żywe kolory: zieleń młodych liści, bladoróżowe pączki drzew owocowych, żółte i czerwone tulipany - ich zastosowanie nie pozostanie bez wpływu na nasze samopoczucie i z pewnością doda nam wigoru.

Ważny jest odpowiedni dobór barw - nie wszystkie jednakowo dobrze wyglądają w danym pomieszczeniu. Np. w kuchni dobrze komponują się odcienie żółci, pomarańczy, beżu, oliwki, zieleni.

W pokoju dziennym czy dużym salonie można zestawiać odważniej kontrastowe kolory i używać innego do każdej ściany. Grejfrut z limonką, orchidea z cynamonem, słonecznik z zieloną herbatą, łosoś z pąkiem róży, jaśmin z wrzosem, czekolada biała z gorzką - do wyboru, do koloru i według własnego uznania. Taką różnorodnością na pewno wzbudzimy podziw innych.

Eksperymentować kolorami możemy też w łazience i przedpokoju, natomiast w pokoju dla dzieci oraz w sypialni raczej nie, bowiem w tych pomieszczeniach potrzebujemy spokoju i skupienia. Malujemy więc ściany w łagodniejszych i delikatniejszych odcieniach, które również możemy zestawiać kontrastowo.

Czytaj także: Kolory całego świata w Twoim domu - nowa kolekcja farb Dulux [GALERIA]

Chociaż są i tacy, którzy nie stronią np. od czerni, fioletu, bordowego, butelkowej zieleni, granatu. Którymś z tych kolorów wystarczy pomalować tylko jedną ścianę, a pozostałe już w pastelowych odcieniach - będzie awangardowo, nietypowo, niekonwencjonalnie. Czerń bądź inne ciemne barwy dobrze komponują się z jaskrawymi, np. turkusem, ognistą czerwienią, różem i oczywiście z bielą.

Na tle ścian w żywych, zwłaszcza w jaśniejszych kolorach, dobrze prezentują się ciemne meble. A na kanapy, fotele, łóżka możemy położyć np. poduszki czy narzuty w różnych, też kontrastowych barwach. Albo od razu zamówić konkretny materiał obiciowy pasujący do wnętrza.

Nie bez znaczenia jest również rodzaj i kolor podłogi - najbardziej elegancka i ponadczasowa jest oczywiście ta z naturalnego drewna, chociaż na salony wchodzą coraz częściej płytki ceramiczne. Dywany, maty, futrzaki dodadzą wnętrzu ciepła. Podobnie jak rozmaite ozdoby - wazony, patery, misy, bibeloty itp. - zapewnią każdemu wnętrzu odrębny charakter i niepowtarzalny klimat.

Czytaj też: Jak dobrze urządzić salon?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na bielawa.naszemiasto.pl Nasze Miasto