Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sądeczanie uczcili Sybiraków Apelem Pamięci. Zdjęcia

Redakcja
- Jestem zbudowany i wzruszony tym, że jesteście tutaj dzisiaj i to wam szczególnie dziękuję - mówi Sławomir Szczerkowski
- Jestem zbudowany i wzruszony tym, że jesteście tutaj dzisiaj i to wam szczególnie dziękuję - mówi Sławomir Szczerkowski fot. UM Nowy Sącz
Na sądeckim Cmentarzu Komunalnym odbył się 17 kwietnia uroczysty Apel Pamięci poświęcony Sybiraków. Jego inspiratorami byli członkowie Związku Strzeleckiego Strzelec OSW z jednostki nowosądeckiej.

Bryg. Sławomir Szczerkowski, komendant Związku Strzeleckiego Strzelec OSW podziękował Strzelcom za ich inicjatywę.

- Każdy Sybirak jest z was dumny, czy tu na ziemi, czy u Boga - mówił.

Od kilkunastu lat, w kwietniu, Zespół Szkół nr 2 im. Sybiraków w Nowym Sączu organizował Nowosądecki Marsz Pamięci Sybiraków. Marsz miał miejsce zawsze w kwietniu, ponieważ 13 kwietnia jest dniem Pamięci Narodowej o Zbrodni Katyńskiej i przypomina rocznicę wywózki Polaków na „nieludzką ziemię”. W tym roku, z uwagi na odbywający się strajk nauczycieli, Marsz został odwołany.

- Spotkaliśmy się dzisiaj, aby oddać hołd Sybirakom. Możemy się czuć jako goście naszej młodzieży. Jak Państwo wiecie, jesteśmy w trudnym dla oświaty okresie. Dziś, po raz pierwszy, byliśmy zmuszeni odwołać marsz w takiej formule, w jakiej był on zaplanowany. Nasza młodzież przyszła i powiedziała: „Komendancie, dyrektorze, to nie może tak się skończyć. Chcemy w tym dniu uczcić Sybiraków, ponieważ to dla nich był ten marsz. My jesteśmy strzelcami i uczniami szkoły ich imienia - mówił komendant Szczerkowski.

Kazimierz Korczyński, prezes Związku Sybiraków w Nowym Sączu podziękował dyrekcji, nauczycielom oraz uczniom Zespołu Szkół nr 2 imienia Sybiraków za pamięć o ludziach, którzy nie przetrwali „Golgoty Wschodu” oraz tych, którzy przeżyli i powrócili do Polski.

- Wzruszenie odbiera mi głos. Chciałbym wam bardzo, bardzo podziękować, że w tym dniu, kiedy mieliśmy maszerować w Marszu Sybiraków, jednak postanowiliście być z nami, zaprosić nas i uczcić rocznice, które na stałe wpisały się w nasz kalendarz. Siedemnaście lat temu, 12 kwietnia, Zespół Szkół przyjął imię Sybiraków. Ta data to również data największej wywózki na Sybir, która miała miejsce 13 kwietnia 1940 roku. Wtedy pojechały na wschód wagony z ludźmi, najczęściej z rodzinami, żonami, dziećmi tych, którzy byli wtedy rozstrzeliwani i mordowani w Katyniu - mówił.

Zdaniem Korczyńskiego, pamięć jest ważna, ale najważniejsza jest postawa młodzieży i jej poświęcenie.

- Część z was przyjechała tu spoza Nowego Sącza. Postanowiliście być z nami i uczcić ten dzień. Cieszę się, że mamy tak godną zaufania młodzież. Sybiraków jest coraz mniej, odchodzimy. Ale mamy nadzieję i pocieszenie, że co roku wychodzący absolwenci i ci, którzy przychodzą do klasy pierwszej, o Sybirakach i o zesłaniach będą wiedzieli dużo więcej niż przeciętny człowiek, i będą tą wiedzę przekazywać - podkreślał

Kazimierz Korczyński zaznaczył również, że za zesłania nie należy winić Rosjan.

- Naród nic nie był winien, winien był system. Dlatego spotykamy się na międzynarodowych marszach w Białymstoku, gdzie młodzież z wielu państw spotyka się, aby nie było w przyszłości takich wojennych zawirowań, aby żyć w przyjaźni i we współpracy - wyjaśniał.

Obecnie Związek Sybiraków w Nowym Sączu liczy 42 osoby z terenu miasta Nowego Sącza oraz powiatów: nowosądeckiego, limanowskiego i gorlickiego.

"Bez nauczania na najlepszym poziomie nie ma społeczeństwa obywatelskiego". Fundusz strajkowy ma wesprzeć nauczycieli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Sądeczanie uczcili Sybiraków Apelem Pamięci. Zdjęcia - Gazeta Krakowska

Wróć na nowysacz.naszemiasto.pl Nasze Miasto