Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wśród Orlich Gniazd

Szymon Sikorski
Szlak Orlich Gniazd to wymarzona trasa rodzinnych wycieczek. Wytyczony przez Kazimierza Sosnowskiego na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej czerwony szlak turystyczny zawdzięcza swoją nazwę zamkom z czasów dynastii piastowskiej, nazywanym orlimi gniazdami ze względu na ich usytuowanie. Większość stoi na wysokich skałach, dochodzących do 20-30 m wysokości. Warto wiedzieć, że w rejestrze znakowanych szlaków pieszych ten opisany jest pod numerem jeden.

Na trasie liczącej ok. 163 km znajduje się dziś 25 stanowisk historycznych. Są oczywiście też inne atrakcje - jaskinie, jary, obeliski skalne. Największą zaletą jest jednak niepowtarzalność widoków przyrody. Na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej to ona dostarcza niezapomnianych wrażeń. Przestrzeń otwartych formacji skalnych i cisza zakłócana jedynie szumem wiatru w lesie doskonale koi nerwy. Nad głową można dostrzec sokoły, a przy odrobinie szczęścia również orły.

Większość budowli postawił tu lub umocnił król Kazimierz III, zwany Wielkim. Były to fortyfikacje tworzone do ochrony szlaków handlowych i terenów granicznych. Nie brakuje również legend i niesamowitych opowieści, jak np. historii o ukrywaniu się Władysława Łokietka w jednej z grot, która zawdzięcza swą nazwę właśnie temu wydarzeniu. Oczywiście na każdym zamku lub w ruinach straszą białe damy czy wdzięczne Brunhildy.

Warto zobaczyć

Korzkiew - odrestaurowany zamek rycerski

Ojców - ruiny zamku królewskiego na Złotej Górze

Pieskowa Skała - zamek królewski

Rabsztyn - ruiny zamku rycerskiego

Bydlin - ruiny zamku rycerskiego

Smoleń - ruiny zamku rycerskiego

Pilica - ruiny zamku rycerskiego

Ogrodzieniec - ruiny zamku rycerskiego

Morsko - ruiny zamku rycerskiego Bakowiec

Bobolice - ruiny zamku królewskiego (w remoncie)

Mirów - ruiny zamku rycerskiego (w remoncie)

Olsztyn (pod Częstochwą) - ruiny zamku królewskiego

Imprezy

Wielką atrakcją Szlaku Orlich Gniazd są liczne imprezy plenerowe, organizowane zarówno przez władze samorządowe, jak i grupki zapaleńców. W sezonie wakacyjno-letnim można uczestniczyć w turniejach rycerskich i zawodach łuczniczych. W czasie tych imprez rycerze chętnie i ciekawie prezentują anegdoty z historii. Smakosze mogą również docenić zalety tradycyjnej polskiej kuchni (więcej - w kalendarzu imprez cyklicznych). Na cmentarzu w Bydlinie koło Olkusza rokrocznie można uczestniczyć w obchodach Narodowego Święta Niepodległości.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto