Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza ile trwa i co jest zakazane?

red/PKW
Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza ile trwa i co jest zakazane?
Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza ile trwa i co jest zakazane? Fot. Archiwum Polska Press
Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza to jedyny dzień, w którym w telewizji, radiu i internecie nie zobaczymy wypowiedzi polityków, szczególnie tych startujących w wyborach. Odpoczynek od kandydatów daje głosującym czas do namysłu i wyboru najlepszego kandydata. Co grozi za złamanie ciszy wyborczej?

Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza ile trwa i co jest zakazane?

Zaplanowana na 4 listopada 2018 II tura wyborów wójtów, burmistrzów lub prezydentów miast odbędzie się w tych gminach, w których żaden z kandydatów podczas I tury wyborów nie uzyskał więcej niż połowy ważnie oddanych głosów. W praktyce ponowne głosowanie odbędzie się w 649 gminach w całej Polsce. PKW przypomina, że cisza wyborcza będzie obowiązywać na terenie całego kraju.

Cisza wyborcza rozpoczęła się na 24 godziny przed dniem ponownego głosowania - II tury, a więc już w piątek 2 listopada o północy, i potrwa do jego zakończenia głosowania.

Wybory samorządowe 2018. Czym jest cisza wyborcza?

W Polsce cisza wyborcza rozpoczyna się dokładnie o północy przed dniem głosowania i trwa aż do zamknięcia wszystkich lokali wyborczych. W tym czasie zabronione jest prowadzenie jakiejkolwiek kampanii wyborczej kandydatów. Nie wolno także publikować sondaży wyborczych.

Polski Kodeks wyborczy (Art. 104) jasno określa kalendarz kampanii wyborczych, które mogą się rozpocząć w dniu ogłoszenia daty wyborów, a skończyć muszą się na 24 godziny przed dniem głosowania.

Art. 107. § 1. W dniu głosowania oraz na 24 godziny przed tym dniem prowadzenie agitacji wyborczej, w tym zwoływanie zgromadzeń, organizowanie pochodów i manifestacji, wygłaszanie przemówień oraz rozpowszechnianie materiałów wyborczych jest zabronione. § 2. Agitacja wyborcza w lokalu wyborczym oraz na terenie budynku, w którym ten lokal się znajduje, jest zabroniona.

Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza: Zakaz agitacji wyborczej

W okresie ciszy wyborczej nie wolno prowadzić agitacji wyborczej. Agitacją wyborczą jest publiczne nakłanianie lub zachęcanie do głosowania w określony sposób. W praktyce nie wolno m.in.: zwoływać zgromadzeń, organizować pochodów i manifestacji, wygłaszać przemówień czy rozpowszechniać materiałów wyborczych. Dotyczy to również internetu.

Zabroniona jest również agitacja wyborcza w lokalu wyborczym, polegająca m. in. na eksponowaniu symboli, napisów, znaków kojarzonych z kandydatami i komitetami wyborczymi.

Za złamanie zakazu agitacji wyborczej grozi grzywna.

Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza: Zakaz publikacji sondaży

W czasie ciszy wyborczej nie możesz upubliczniać wyników sondaży wyborczych. Jeśli złamiesz zakaz, grozi Ci grzywna od pięciuset tysięcy do nawet miliona złotych.

Cisza wyborcza - co grozi za jej złamanie

Naruszenia ciszy wyborczej, a więc np. wywieszanie w czasie jej trwania plakatów czy rozdawanie ulotek można zgłaszać organom ścigania: policji i prokuraturze. O wysokości kary za naruszenie ciszy wyborczej decyduje sąd.

Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza. Jak długo trwa i co grozi za jej złamanie?

Cisza wyborcza w internecie to nowy wymiar ograniczenia agitacji przed głosowaniem. Jest trudna do zmierzenia, a jeszcze trudniejsza do ścigania.Jednak przy okazji kolejnych wyborów zdarzają się przypadki wykrycia i skazania podejrzanych za złamanie ciszy wyborczej.

Cisza wyborcza w związku z II turą wyborów będzie obowiązywać na terenie całej Polski niezależnie od tego, czy w danej gminie odbędzie się ponowne głosowanie czy nie.

Podejrzanym może być każdy internauta bez względu na to, czy jest obecnym samorządowcem, startuje z list wyborczych czy nie ma żadnego związku z lokalną polityką. W sieci nikt nie jest anonimowy i nawet stosując sztuczki w celu utrudnienia identyfikacji, możemy być pociągnięci do odpowiedzialności.

Cisza wyborcza w internecie oznacza, że ZABRONIONE jest:

  • zakładanie grup, wydarzeń, stron kampanii i kandydatów w wyborach samorządowych
  • komentowanie i wyrażanie stronniczych opinii na temat kandydata lub kontrkandydata
  • publikowanie dokumentów/zdjęć/faktów, które mogłyby zaważyć na głosowaniu na danego kandydata.

Cisza wyborcza w innych krajach

  • Czechy - 72 h przed wyborami
  • Luksemburg - 30 dni przed głosowaniem nie można publikować sondaży
  • Włochy - na dwa tygodnie przed głosowaniem nie można publikować sondaży wyborczych, cisza wyborcza trwa w dniu wyborów Francja - 24h przed głosowaniem
  • Hiszpania - 24 h przed głosowaniem
  • Litwa - 30 h przed głosowaniem
  • Rumunia - 24 h przed głosowaniem
  • Chorwacja -24 h przed głosowaniem
  • Słowenia - w dniu wyborów
  • Rosja - 36 h przed głosowaniem

Wybory samorządowe 2018. Cisza wyborcza - czas na zastanowienie i dobrą decyzję

Cisza wyborcza ma sprzyjać refleksji i podjęciu najlepszej decyzji. Przed głosowaniem dostajemy ten czas na poukładanie sobie wszystkich myśli, spokojne przeanalizowanie wiadomości i faktów, które udało nam się zebrać w czasie całej kampanii wyborczej. Cisza wyborcza pozwala ograniczyć szum informacyjny i nieuczciwą konkurencję kandydatów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Wybory samorządowe 2018 II tura. Cisza wyborcza ile trwa i co jest zakazane? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto