Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ziemia na Dolnych Młynów do wymiany. Wkrótce wielkie sprzątanie?

Piotr Ogórek
Piotr Ogórek
Kompleks knajp i restauracji przy Dolnych Młynów
Kompleks knajp i restauracji przy Dolnych Młynów Andrzej Banas / Polska Press
Ziemia w kompleksie przy Dolnych Młynów jest zanieczyszczona, co wykazały badania wykonane w zeszłym roku. Teraz przychodzi czas na wymianę gleby, o czym informuje Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska.

O tym, że RDOŚ zaakceptował plan tzw. remediacji (czyli oczyszczenia gleby), poinformował portal rmf24.pl. O tym, że gleba na Dolnych Młynów jest zanieczyszczona, informowaliśmy w zeszłym roku (powołując się na badania z 2013 roku) oraz RMF i RMF MAXXX (powołując się na badania z 2003 roku).

Po publikacjach w mediach badania gruntu pod popularnym zagłębiem knajpek zlecił Wydział Kształtowania Środowiska urzędu miasta oraz hiszpańscy właściciele terenu - Immobilaria Camins. Te wskazały m.in. dziesięciokrotne przekroczenie norm dla cynku.

Wyniki badań przedstawiono w połowie zeszłego roku. Później ruszyły prace nad projektem remediacji. Teraz RDOŚ je zaakceptował. Do oczyszczenia jest ponad hektar terenu - część ziemi trzeba wywieźć i zastąpić ją nową. Pierwszy etap prac ma potrwać do 30 czerwca 2019. Drugi etap ma się zakończyć przed 2025 r.

Tymczasem Immobiliaria Camins ma umowę z fundacją Tytano, która zarządza terenem, do jesieni 2020 roku. Tytano nie zgodzi się na wcześniejsze opuszczenie terenu przez nich i najemców lokali, jeśli nie dojdzie do wcześniejszej ugody z Hiszpanami. A na to się nie zanosi, bo obie strony są w konflikcie.

O popularnym zagłębiu knajpek i restauracji zrobiło się głośno, gdy w lutym zeszłego roku napisaliśmy jako pierwsi o planach Hiszpanów, którzy rozważają częściowe wyburzenie terenu i postawienie m.in. hotelu w centralnej części.

Zbiór metali ciężkich przy Dolnych Młynów

Badania miasta wykazały, że w wodach podziemnych nie stwierdzono zawartości metali ciężkich. Natomiast jeżeli chodzi o grunt, znaleziono zanieczyszczenia cynkiem i ołowiem w trzech próbkach. Przekroczenia są nieduże: niektóre niewiele ponad normę, niektóre dwu-, inne trzykrotnie.

Równocześnie swoje badania zleciła firma Immobilaria Camins, do które należy teren po dawnej fabryce cygar. Te wykazały obecność takich metali jak Arsen, Cyna, Cynk, Kadm, Rtęć i Ołów. Dla wszystkich stwierdzono przekroczenie dopuszczalnych norm. Najwięcej dla cynku – aż dziesięciokrotnie. Normy dla ołowiu były przekroczone trzykrotnie. Większość zanieczyszczeń występowały do głębokości trzech metrów. Odwierty zrobiono do 10.

Jedną z możliwości oczyszczenia gleby jest jej wybranie i utylizacja w momencie budowy. Ale plany inwestycyjne Hiszpanów wciąż nie są w pełni określone. W tej sprawie trwają konsultacje, ale zostały przerwane sprawą z zanieczyszczeniem gleby.

POLECAMY - KONIECZNIE SPRAWDŹ:

FLESZ: Koniec świata jest blisko?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Ziemia na Dolnych Młynów do wymiany. Wkrótce wielkie sprzątanie? - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto