Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Gorlice. Pochówki będą kosztowniejsze. Radni zdecydowali o podwyżce cen usług na cmentarzu komunalnym

Halina Gajda
Halina Gajda
Wzrasta cennik usług na cmentarzu komunalnym w Gorlicach
Wzrasta cennik usług na cmentarzu komunalnym w Gorlicach fot. agnieszka nigbor-chmura
Dwudziestu spośród 21 radnych opowiedziało się za przyjęciem uchwały o przyjęciu nowego cennika, który po wejściu jej w życie, będzie obowiązywał na cmentarzu komunalnym w mieście. Zmiana sprowadza się do podwyżki, którą Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza miasta uzasadnił wzrostem cen za materiały budowlane. Jak przywołał, cennik nie był zmieniany od 2018 roku.

Pochówki na cmentarzu komunalnym będą droższe. W praktyce oznacza to, że usługa wykonania piwniczki pod grobowiec zajmujący jedno pole na dwie trumny podrożeje z 1500 na 2100 złotych. W przypadku pola na piwniczkę pogłębioną, która pomieści trzy trumny, cena wzrasta z 1800 na 2400 złotych. Z kolei piwniczka pod grobowiec zajmujący dwa pola (na cztery trumny) podrożeje z 2300 na 3000 złotych. Do wymienionych stawek trzeba oczywiście doliczyć jeszcze podatek - 8 procent vat.

Beton i stal nie tylko na budowę domów

Łukasz Bałajewicz, zastępca burmistrza miasta, który relacjonował uchwałę, wielokrotnie podkreślał, że wzrost cen podyktowany jest wzrostem cen materiałów budowlanych i kosztów pracy.

- Obecny cennik nie pokrywa kosztów materiałów, stąd decyzja o urealnieniu go do stawek obowiązujących na rynku – tłumaczył.

Prawie wszyscy radni dali uchwale zielone światło, jedynie Alicja Nowak miała watpliwości. Krótko wyliczyła skalę podwyżek i skomentowała je w mocnych słowach: ludzi nie będzie stać na umieranie i chowanie bliskich. Pytała również, czy wszystkie piwniczki wykonuje MZUK, czy są inni rzemieślnicy którzy mogą to zrobić, bo ceny pomiędzy usługami spółki a prywatnymi firmami są zróżnicowane – wedle jej relacji, ci ostatni mogą to robić taniej. Łukasz Bałajewicz nie zgodził się ze spostrzeżeniami radnej. Kolejny raz podniósł argument o wzroście cen za materiały budowlane, wspomniał choćby o stali czy betonie.

- Zgodnie z prawem, każdy ma prawo do wykupu pola i zlecenia przygotowania grobu we własnym zakresie – przypomniał jeszcze.

Stawiają na gotowe

Wojciech Drzymała, prezes MZUK, która w 2017 roku przejęła zarządzenie cmentarzem komunalnym poinformował nas, że o ile przed laty w spółce pojawiały się firmy, które prosiły o wskazanie miejsca na pochówek i przygotowywały mogiłę we własnym zakresie, to teraz takich praktycznie nie ma.

- Nie ma nawet takich pytań – dodaje. - Nie ma już tak, że jedna firma załatwia wszystko. Zakłady pogrzebowe wyspecjalizowały się w przygotowaniu ceremonii pochówku, a zakłady kamieniarskie w budowie grobowców. Do nas przychodzą w sprawie gotowych piwniczek – dodaje.

Miejsca pod przyszłe grobowce przygotowywane są z wyprzedzeniem. Głównie z powodów logistycznych – trudno na przykład wykonywać prace ziemne w zimie, gdy grunt jest zamarznięty.
- Zdarza się, że w trakcie prac natrafia się na skałę czy korzenie, z którymi trzeba się uporać – dodaje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gorlice.naszemiasto.pl Nasze Miasto