Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Legionella nie stanowi zagrożenia w gminie Olkusz. Burmistrz miasta i gminy poinformował o wynikach badań wody

Paweł Mocny
Paweł Mocny
Legionella nie stanowi zagrożenia w gminie Olkusz (zdjęcie poglądowe)
Legionella nie stanowi zagrożenia w gminie Olkusz (zdjęcie poglądowe) Pexels
Na ten moment zakażenie bakterią Legionella pneumophila stwierdzono u 165 osób (stan na 4 września). Wśród zarażonych byli mieszkańcy między innymi Rzeszowa, Krakowa oraz powiatów: dębickiego, jasielskiego, łańcuckiego, przeworskiego i przemyskiego. W związku ze stale rosnącą ilością zakażeń mieszkańcy powiatu olkuskiego coraz częściej zastanawiają się czy woda w Srebrnym Mieście i okolicach jest bezpieczna.

Legionella nie stanowi zagrożenia w gminie Olkusz

Liczba osób, u których stwierdzono zakażenie bakterią Legionella pneumophila wzrosła do 165. Do tej pory zakażenia pojawiły się u mieszkańców Rzeszowa oraz powiatów: ropczycko-sędziszewskiego, dębickiego, jasielskiego, łańcuckiego, przeworskiego, przemyskiego, kolbuszowskiego, niżańskiego i stalowowolskiego, a także Krakowa, Ostrowa Wielkopolskiego i powiatu opolskiego na Lubelszczyźnie.

Jak poinformował Burmistrz Miasta i Gminy Olkusz Roman Piaśnik na terenie gminy Olkusz używanie wody dostarczanej przez Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji do celów sanitarnych jest bezpieczne.

- Bakteria legionelozy występuje w wodzie i w mokrej glebie w sposób naturalny. Dopiero jej wysokie stężenie jest groźne dla człowieka. Badania naszej wody potwierdzają, że jest ona bezpieczna dla naszego zdrowia i dobrego samopoczucia. Warto jednak zadbać o to, by bakteria nie rozwijała się niezależnie w sieciach wewnętrznych, czyli na przykład w domach. Dlatego zachęcam naszych mieszkańców, by zapoznali się z oficjalnie dostępnymi informacjami na temat legionelozy, bo wkrótce na temat może pojawić się wiele niedomówień, które będą wzbudzały niepotrzebną panikę – mówi Roman Piaśnik, burmistrz Olkusza.

Jak informują stacje sanitarno-epidemiologiczne bakterie Legionella wywołują chorobę układu oddechowego. Najczęstszą drogą zakażenia jest wdychanie skażonego aerozolu. Objawy, które występują u osób zakażonych to bóle mięśni, ból głowy, gorączka i objawy zapalenia płuc. Ponadto w niektórych przypadkach mogą pojawić się także bóle brzucha, wymioty, biegunka czy zaburzenia świadomości.

Ryzyko zakażenia można zmniejszyć regularnie czyszcząc i dezynfekując między innymi głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem i inne urządzenia natryskowe a także: opróżniając i przepłukując urządzenia grzewcze i zachowując temperaturę wody w tych urządzeniach na poziomie 60 stopni Celsjusza.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Polski smog najbardziej szkodzi kobietom!

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Legionella nie stanowi zagrożenia w gminie Olkusz. Burmistrz miasta i gminy poinformował o wynikach badań wody - Gazeta Krakowska

Wróć na olkusz.naszemiasto.pl Nasze Miasto