Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Słowacja. Zrobili z lodu Bazylikę Grobu Pańskiego z Jerozolimy. Wykorzystali do tego 225 ton lodu

Łukasz Bobek
Łukasz Bobek
W ramach Tatrzańskiej Świątyni Lodowej w tym roku Słowacy z lodu wyrzeźbili Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie
W ramach Tatrzańskiej Świątyni Lodowej w tym roku Słowacy z lodu wyrzeźbili Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie Marek Hajkowski/Vysoke Tatry
Słowacy zrobili z lodu Bazylikę Grobu Pańskiego w Jerozolimie. Powstała ona w ramach otwieranej co roku Tatrzańskiej Świątyni Lodowej na Hrebienoku.

Tatrzańska Świątynia Lodowa powstała na Słowacji już po raz 10. Do jej budowy użyto 225 ton lodu.

- Jubileuszowy rok najczęściej odwiedzanej zimowej atrakcji w Tatrach jest w duchu wyjątkowej budowli sakralnej - Bazyliki Grobu Pańskiego w Jerozolimie – informują twórcy. - Przy budowie lodowej świątyni zawsze inspirujemy się znanymi na świecie budynkami, dlatego w tym roku nie było inaczej. Bazylika Grobu Pańskiego znajduje się wewnątrz murów Starego Miasta Jerozolimy. Bazylika jest ważnym miejscem pielgrzymek chrześcijan już od IV wieku, kiedy św. Helena odkryła Grób, a cesarz Konstantyn Wielki nakazał wybudować obok niego kościół.

W tym roku, co jest nowością, odwiedzający mogą zbliżyć się do lodowego dzieła sztuki. Mogą wejść między lodowe ściany obiektu i podziwiać z bliska detale lodowej rzeźby.

Po wejściu do lodowej kopuły można dostrzec symboliczną Drogę Krzyżową Via Dolorosa, która przedstawia ulicę Starego Miasta Jerozolimy oraz tzw. drogę cierpienia. Ma 13  stacji, a 14 stacją jest sam grób.

W centralnym punkcie lodowej rzeźby jest tzw. edykuły. Symbolizuje ona małą kapliczkę, w której znajduje się Grób Pański. Jednak, podobnie jak w Jerozolimie, przed rzeszami turystów chroni go solidny mur, tym razem wykonany z lodu. Zwiedzający mogą zajrzeć do lodowego grobowca przez specjalny otwór w ścianie kaplicy.

Tatrzańską Świątynię Lodową będzie można oglądać do kwietnia 2023 roku.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na zakopane.naszemiasto.pl Nasze Miasto