MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

W niedzielę 31. Rajd Twierdzy Kraków. To okazja, by poznać historię krakowskich fortów

Anna Piątkowska
Anna Piątkowska
W niedzielę po raz 31. odbędzie się Rajd Twierdzy Kraków
W niedzielę po raz 31. odbędzie się Rajd Twierdzy Kraków Andrzej Banas / Polska Press
Fort nr 48a "Mistrzejowice", Fort nr 49a "Dłubnia", Fort nr 49 1/4 "Grębałów", Fort 49 Krzesławice to trasa tegorocznej edycji Rajdu Twierdzy Kraków. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą niedzielę, 14 kwietnia. Start o godz. 9.00 przed fortem Mistrzejowice. Zgłoszenia przyjmowane są do 11 kwietnia.

Trasa tegorocznego, 31. Rajdu Twierdzy Kraków będzie liczyła ok. 7 km, począwszy od fortu Mistrzejowice. Wydarzenie zakończy się w forcie Krzesławice ok. godz. 14.30 - 16.00, gdzie uczestnikom wręczone są certyfikaty udziału.

W kolejnej odsłonie wydarzenia organizatorzy z OW PTTK wraz z przewodnikiem przybliżą zainteresowanym tematykę niezwykle cennych historycznie fortyfikacji naszego miasta.

Twierdza Kraków to XIX-wieczna austriacka fortyfikacja wokół Krakowa, zbudowana z rozkazu Franciszka Józefa. Stworzony wówczas obóz warowny składał się z rdzenia w skład którego wchodziły dwa potężne forty główne zbudowane dookoła ziemnych kopców ("Kościuszko" i "Krakus"), dwa forty z reditami (luneta Warszawska i Grzegórzecka), dwie wieże maksymiliańskie ("Krzemionki" i "św.Benedykt") i 29 dzieł pośrednich – ziemnych szańców. Rolę cytadeli pełnił Wawel otoczony nowymi fortyfikacjami. Drugi pierścień twierdzy powstał w latach 1854‌-1870. Rozpoczęty w latach 70. trzeci pierścień z półstałymi szańcami, został ostatecznie zastąpiony dziesięcioma fortami artyleryjskimi.

Niektóre ze zbudowanych wówczas fortów służą do dzisiaj. Cztery z nich znajdą się na trasie tegorocznej edycji Rajdu Twierdzy Kraków.

Fort nr 48a „Mistrzejowice” – fort pancerny pomocniczy powstały w latach 1895–1897. Jego zadaniem była boczna obrona doliny Dłubni oraz prawego międzypola Fortu Nr 48 Batowice. Po I wojnie światowej pełnił funkcję magazynu.

Fort nr 49a „Dłubnia” – fort pancerny główny powstały w latach 1892–1896. Jego zadaniem była ochrona doliny Dłubni, pomagały mu forty: 49 „Krzesławice” i 48a „Mistrzejowice”. W latach międzywojennych fort pozostawał w gestii wojska. Do 1939 roku znajdowała się w nim prawdopodobnie radiostacja, która wraz z masztem umieszczonym na forcie Krzesławice miała na celu rozszyfrowanie Enigmy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek. Zdobywca Oscara miał 71 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: W niedzielę 31. Rajd Twierdzy Kraków. To okazja, by poznać historię krakowskich fortów - Gazeta Krakowska

Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto