MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Wakacje w Polsce Południowej 2013: Tam, gdzie Wisła bierze początek Piękno Beskidu Śląskiego

Dorota Dejmek

Wakacje w Polsce Południowej 2013. Zobacz nasz serwis specjalny!

Beskid Śląski jest częścią Beskidu Zachodniego. Jego cechą charakterystyczną jest zwartość i masywność bloków górskich, zbudowanych głównie z piaskowców godulskich i istebniańskich. Rzucają się w oczy duże różnice wysokości względnej – np. Skrzyczne w stosunku do Szczyrku 700-75 m, Klimczok w stosunku do Wilkowic 650 m oraz duże wysokości bezwzględne – Skrzyczne 1250 m, Barania Góra 1214 m, Klimczok 1119 m, Magura 1095 m, ponadto wielka stromość stoków i ich słabe rozczłonkowanie. Stoki porasta las iglasty, głównie świerkowy z dużą domieszką drzew liściastych, przeważnie buków. Beskid Śląski można podzielić na pasmo Czantorii, pasmo Wiślańskie i grupę Klimczoka. Ze źródeł na Baraniej Górze wypływają potoki Czarna i Biała Wisełka, które po połączeniu się i przyjęciu wód potoku Malinka tworzą rzekę Wisłę.

Staropolska mowa i piękne stroje
Do ważniejszych miejscowości należą: Wisła, Ustroń, Brenna i Szczyrk. Legendarnymi bohaterami tego regionu są Klimczok i Ondraszek, przywódcy zbójniccy występujący w XVIII wieku przeciwko bezwzględnym ciemiężycielom ludu. Tutejsza ludność, m.in. w Istebnej, Koniakowie, Jaworzynce, pielęgnuje starą polską mowę, dawne piękne stroje, swoiste cechy budownictwa wiejskiego i sprzętów domowych. Duży zmysł artystyczny mieszkańców Beskidu Śląskiego przejawia się w wyrobie słynnych koronek (Koniaków, Istebna, Jaworzynka), rzeźbiarstwie i malarstwie. Dzięki dobremu zagospodarowaniu terenu, gęstej sieci szlaków komunikacyjnych, ośrodków wypoczynkowych region jest chętnie odwiedzany przez turystów.

Górale Śląscy i Zameczek Prezydenta
Zamieszkała przez górali śląskich Wisła jest jednym z największych ośrodków luterańskich w Polsce i jedynym miastem, w którym ludność tego wyznania stanowi większość. Historia miejscowości sięga przełomu XVI i XVII wieku, kiedy pojawili się tu pierwsi osadnicy. Byli to drwale pracujący na rzecz książąt cieszyńskich, dostarczający drewna opałowego i gontów na potrzeby zamku w Cieszynie. Prawie równocześnie osiedlali się tu Wołosi (zwani tutaj Wałachami), przynosząc ze sobą kulturę pasterską. Już od początku XIX wieku zjeżdżali się w okolice miłośnicy wypraw turystycznych, udający się do źródeł rzeki Wisły, nieco później pojawili się letnicy (m.in. Maria Konopnicka, Bolesław Prus, Władysław Reymont). W okresie międzywojennym Wisła była już uzdrowiskiem. W 1931 r. władze wojewódzkie przekazały prezydentowi RP wraz z honorowym obywatelstwem Wisły rezydencję na Zadnim Groniu (tzw. Zameczek Prezydencki). Wybudowano ją ze składek społeczeństwa śląskiego. Ciekawsze zabytki to m.in. enklawa starego budownictwa drewnianego: karczma z 1794 r. (obecnie Muzeum Beskidzkie), stara szkoła z 1891 r., chałupa góralska z początku XX w., kościół ewangelicki wybudowany w 1838 r., drewniane wille z początku XX w. i oczywiście Zameczek Prezydenta.

Ośrodek wypoczynkowy, turystyczny i sportowy
Po wojnie Wisła stała się najpopularniejszym ośrodkiem wypoczynkowym dla mieszkańców Górnego Śląska – i nie tylko. To przede wszystkim raj dla narciarzy. Znajdują się tu dwie skocznie: kompleks skoczni narciarskich „Centrum" i skocznia narciarska w Wiśle Malince oraz cztery większe ośrodki narciarskie. Jest 16 wyciągów narciarskich, w tym 4 krzesełkowe, z 20 kilometrami tras zjazdowych. Turyści wypoczywający w Wiśle mają do dyspozycji kilkadziesiąt kilometrów pięknych krajobrazowo szlaków pieszych. Sportowcy, np. kadra polskich piłkarzy, wykorzystują Ośrodek Przygotowań Olimpijskich oraz miejscowe skocznie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Oni dostali się do Europarlamentu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto