Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Zostać specjalistą od cyberbezpieczeństwa albo winogrodnictwa. Rusza rekrutacja na krakowskich uczelniach

Małgorzata Mrowiec
Małgorzata Mrowiec
AGH
W najbliższych dniach wystartuje rekrutacja na studia II stopnia w krakowskich uczelniach, m.in. w Akademii Górniczo-Hutniczej i Uniwersytecie Rolniczym. Chcący zostać magistrami mogą wybierać pośród znanych - w tym obleganych - kierunków, jak i studiów całkiem nowych, nawet jedynych tego rodzaju w Polsce. Pośród nowości w ofercie AGH są m.in. energetyka jądrowa i cyberbezpieczeństwo.

Na krakowskiej AGH zimowa rekrutacja na studia magisterskie rozpocznie się 8 styczni. System e-Rekrutacja będzie otwarty do 8 lutego dla studiów niestacjonarnych oraz do 11 lutego dla stacjonarnych. Kandydaci na studia stacjonarne mają do wyboru ponad 60 kierunków, w tym cztery w języku angielskim i siedem nowości.

Nowe kierunki w ofercie studiów II stopnia na AGH to:

  • chemia budowlana (Wydział Inżynierii Materiałowej i Ceramiki) - studenci tego kierunku uzyskają praktyczną wiedzę w zakresie technologii chemicznych i materiałowych, w szczególności materiałów budowlanych. Absolwenci będą mogli podjąć pracę w przemyśle chemicznym, materiałów budowlanych, na stanowiskach związanych z projektowaniem, organizacją i prowadzeniem procesów produkcyjnych.
  • cyberbezpieczeństwo (Wydział Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji) - absolwenci kierunku są poszukiwanymi specjalistami na rynku pracy – zarówno jako kompetentni inżynierowie, jak i specjaliści na szczeblu kierowniczym. Są chętnie zatrudniani w firmach, które mają świadomość wagi cyberbezpieczeństwa w działalności gospodarczej czy instytucjach publicznych i organach odpowiedzialnych za bezpieczeństwo.
  • ekotechnologie cieplne (Wydział Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej) - kształcenie na tym kierunku ma charakter interdyscyplinarny i pozwala zdobyć wiedzę niezbędną we wszystkich gałęziach przemysłu, a szczególnie w energetyce. Po ukończeniu studiów absolwent potrafi samodzielnie projektować instalacje przemysłowe i sanitarne, wykonywać prawidłową ocenę efektywności energetycznej budynków. Pogram studiów został opracowany we współpracy z Małopolską Izbą Inżynierów Budownictwa w Krakowie.
  • energetyka jądrowa (Wydział Energetyki i Paliw) - perspektywiczny kierunek, który wychodzi naprzeciw najnowszym potrzebom związanym z wdrożeniem w Polsce energetyki jądrowej jako stabilnego, bezemisyjnego źródła energii, niezbędnego w procesie dekarbonizacji gospodarki i ochrony klimatu. Absolwenci kierunku będą przygotowani do podjęcia pracy w przedsiębiorstwach sektora jądrowego. Będą również poszukiwani w instytucjach nadzorujących energetykę jądrową oraz w sektorze badań i rozwoju.
  • geośrodowisko miasta (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska) - absolwenci znajdą zatrudnienie w instytucjach i przedsiębiorstwach zajmujących się badaniem, a także monitorowaniem stanu środowiska na poszczególnych etapach realizacji inwestycji miejskich. Będą poszukiwanymi pracownikami w administracji lokalnej czy państwowej, a także jednostkach opracowujących i wdrażających rozwiązania, które służą prowadzeniu zrównoważonej gospodarki w miastach.
  • nanoinżynieria materiałów (Wydziały: Fizyki i Informatyki Stosowanej oraz Inżynierii Materiałowej i Ceramiki) - studia na tym kierunku pozwalają na pogłębienie wiedzy z zakresu projektowania, modelowania, wytwarzania oraz badania nanomateriałów. Studenci zdobędą praktyczną wiedzę w zakresie zastosowania materiałów w skali nano w przemyśle elektronicznym, chemicznym, energetycznym, medycznym oraz w przemyśle zaawansowanych technologii.
  • transport w przemyśle 4.0 (Wydział Inżynierii Mechanicznej i Robotyki) - unikatowy w skali Polski kierunek, który jest odpowiedzią na rewolucję przemysłową 4.0 związaną z automatyzacją procesów transportowych w przemyśle. Dotyczy zagadnień związanych z transportem, w tym transportem autonomicznym i składowaniem wewnątrz przedsiębiorstwa. Studenci pozyskają wiedzę na temat możliwości integracji urządzeń, gromadzenia i przesyłania danych, cyfryzacji, optymalizacji i logistyki procesu.

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie zimowy nabór na studia drugiego stopnia dla absolwentów studiów inżynierskich rozpocznie się 10 stycznia. Kierunki, na które można się tu zdecydować, to m.in. te cieszące się ostatnio największą popularnością wśród kandydatów: architektura krajobrazu (tylko studia stacjonarne), biotechnologia (tylko studia stacjonarne), dietetyka (tylko studia stacjonarne) czy etologia i psychologia zwierząt (tylko studia stacjonarne). W ofercie są także np. sztuka ogrodowa, winogrodnictwo i enologia, technologia roślin leczniczych i prozdrowotnych, technologia żywności i żywienie człowieka (tylko studia stacjonarne), odnawialne źródła energii i gospodarka odpadami, gospodarka przestrzenna, bioinżynieria zwierząt (tylko studia stacjonarne).

Od 15 stycznia z kolei będzie trwała elektroniczna rejestracja kandydatów na studia II stopnia na Politechnice Krakowskiej. Na tej uczelni na chętnych czekają takie kierunki jak np. architektura, budownictwo, transport, informatyka, inżynieria medyczna, pojazdy samochodowe.

Psycholog o tym, jak odnieść sukces w postanowieniach noworocznych

emisja bez ograniczeń wiekowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na krakow.naszemiasto.pl Nasze Miasto