Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Arcybiskup Jędraszewski zasiadł na katedrze! [ZDJĘCIA]

Piotr Ogórek, Bartosz Dybała
Arcybiskup Marek Jędraszewski, dotychczasowy metropolita łódzki, oficjalnie zasiadł na Katedrze na Wawelu i objął we władanie Archidiecezję Krakowską. Został 79. biskupem krakowskim, zastępując kardynała Stanisława Dziwisza.

ZOBACZ TAKŻE:
Ingres nowego metropolity Marka Jędraszewskiego - ZAPIS RELACJI NA ŻYWO

Ingres nowego metropolity rozpoczął się o godzinie 11 w Katedrze na Wawelu. Na uroczystości pojawili się najważniejsi politycy.

Obecni byli prezydent Polski Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes PiS Jarosław Kaczyński i szef MON Antoni Macierewicz. Obecni byli też przedstawiciele władz lokalnych, m.in. prezydent Krakowa Jacek Majchrowski czy prezydent Łodzi Hanna Zdanowska.

Zabił Dzwon Zygmunta
Najważniejszymi gośćmi byli jednak duchowni krakowskiego i polskiego Kościoła. Na czele z nowym i ustępującym metropolitą – arcybiskupem Markiem Jędraszewskim i kardynałem Stanisławem Dziwiszem.

W uroczystości wzięło udział ok. 100 biskupów. Wśród nich kardynałowie Zenon Grocholewski i Stanisław Ryłko z Watykanu, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, prymas Polski abp Wojciech Polak, oczywiście kard. Stanisław Dziwisz, a także kardynałowie z Zagrzebia i Pragi oraz nuncjusz papieski w Polsce abp Salvatore Pennacchio. To właśnie on zainaugurował ingres. Przybycie nowego i ustępującego metropolity oznajmił Dzwon Zygmunta.

W Katedrze na Wawelu obecnych było ok. 2 tysięcy osób. Na początku ingresu odczytano bullę papieża Franciszka z 16 grudnia 2016 roku, która mianowała abpa Jędraszewskiego nowym biskupem. Później głos zabrał ustępujący metropolita.

- Tobie to wszystko, Księże Arcybiskupie Marku, powierzył Ojciec Święty Franciszek. To Kościół żywy, dynamiczny, otwarty na współczesne problemy, zachowujący wierność nauczaniu Kościoła. To Kościół o wielkim potencjale ludzi zaangażowanych we wspólnotach, ruchach i stowarzyszeniach - mówił kard. Stanisław Dziwisz. - Ten Kościół, Księże Arcybiskupie Marku, od dziś jest Twoim Kościołem. Księże Arcybiskupie Marku – bądź błogosławiony! - dodał w swoim przemówieniu.

Najważniejszym momentem ingresu było przekazanie abp Jędraszewskiemu pastorału biskupów krakowskich. Tym samym oficjalnie zasiadł na Katedrze i został 79. biskupem krakowskim.

Józef Piłsudski i Lech Kaczyński w homilii abpa Jędraszewskiego

- „Oto liturgia dziejów. Czuwanie jest słowem Pana i słowem Ludu, które będziemy przyjmować ciągle na nowo. Godziny przechodzą w psalm nieustających nawróceń”. Te słowa należą do ostatnich fragmentów poematu Myśląc Ojczyzna…, który czterdzieści trzy lata temu, w 1974 roku, opublikował kardynał Karol Wojtyła.

Zaiste, „czuwanie jest słowem Pana”. Od samego początku powołania człowieka do istnienia czuwanie Boga jest przeniknięte ojcowską troską o niego. Troską pełną miłości. Troską o ten szczególny dar dany człowiekowi, jakim jest jego wolność – tymi słowami zaczął swoją liturgię nowy metropolita.

W homilii abp Jędraszewski odniósł się do samej Katedry na Wawelu, jako szczególnego miejsca w polskiej historii, w której zawiera się cała nasza przeszłość.

- Jest to przeszłość chwalebna, wieńczona tutaj chorągwiami zdobytymi pod Grunwaldem, w czasie wiktorii wiedeńskiej i zwycięskiej bitwy pod Parkanami. Jest to także bolesna i trudna historia zarówno dawnych, jak i czasowo nie tak odległych klęsk i nieszczęść – mówi abp Jędraszewski.

Przypomniał także, że wolność trzeba stale zdobywać, a nie można jej tylko posiadać. - Świadomi współczesnych zagrożeń właśnie tutaj, w wawelskiej Katedrze, tym bardziej wyraźnie słyszymy słowa z poematu Myśląc Ojczyzna…: „Strumień mocy niech przenika słabości./ Nie możemy godzić się na słabość./ Słaby jest [bowiem] lud, jeśli godzi się ze swoją klęską, gdy zapomina, że został posłany, by czuwać, aż przyjdzie jego godzina” - mówił nowy metropolita.

Jak mówił dalej, gdzie szukać tej mocy uczyli nas narodowi wieszczowie, a Ojczyzna to wielki zbiorowy obowiązek, do którego należy czuwanie nad wielkim dziedzictwem, które Polskę stanowi.

- Jak czuwać w czasach trudnych i jak na przekór możnym tego świata budować wielkość Rzeczypospolitej, pokazywali nam marszałek Józef Piłsudski i generał Władysław Sikorski, którzy również spoczywają w murach tej Katedry.

Jak troskliwie pamiętać o polskich bohaterach z czasów drugiej wojny światowej i czasu zniewolenia za rządów tzw. władzy ludowej oraz jak mocą tej pamięci budzić nas z duchowego letargu ukazywał prezydent Rzeczypospolitej Polskiej profesor Lech Kaczyński, który oddał swe życie na służbie Ojczyźnie w katastrofie smoleńskiej i wraz ze swoją małżonką spoczywa na Wawelu od prawie siedmiu już lat – powiedział nowy metropolita krakowski.

Setki wiernych z Łodzi

Na ingresie kardynała Stanisława Dziwisza w 2005 roku obecnych było 70 tys. wiernych. Obecny ingres był o wiele skromniejszy. O ile sama Katedra była pełna, to przed nią nie było wielkich tłumów. Zgromadzonych osób było kilkaset. Na ingres przyjechało wielu wiernych z Łodzi.

- Miałem okazję poznać księdza arcybiskupa. Towarzyszył mi od początku na drodze narzeczeństwa. Ślub brałem w listopadzie. Ksiądz arcybiskup miał go udzielać, ale niestety nie mógł, ponieważ przyjechał do Krakowa na uroczystości aktu przyjęcia Chrystusa za Króla i Pana.

Napisał list. Był pełen troski, złożył nam życzenia. Traktujemy go z małżonką jak ojca i pasterza – mówił Łukasz Charuba z Łodzi.

Wierni wspominali, że jedną z inicjatyw, jaką podjął ksiądz arcybiskup, były dialogi w katedrze. To comiesięczne spotkania, na których były poruszane bieżące tematy polityczne, jak i takie, które dotyczyły życia kościoła. Każdy wierny mógł zadać księdzu arcybiskupowi pytanie.

Można było to zrobić wcześniej, wrzucając je do specjalnej skrzynki lub podczas samego spotkania. Pytania zadawali nawet ateiści. Tak naprawdę nie było pytania, z którym ksiądz arcybiskup by sobie nie poradził i nie odpowiedział.

Wierni z Łodzi przyjechali specjalnym pociągiem, który wypełnił się po brzegi. Przyjechało ponad 360 osób. Wielu z nich przyjechało też prywatnymi samochodami.

- Nie mogło nas tutaj zabraknąć, aczkolwiek z wielkim bólem serca rozstajemy się z naszym arcybiskupem, który był z nami tylko 4,5 roku. Teraz na pewno będziemy jeszcze częściej przyjeżdżać do Krakowa niż do tej pory.

Szczególnie jestem wdzięczna księdzu arcybiskupowi za 16 września 2016 roku, kiedy to dzięki, niemu 1200 młodych pojechało do Kościoła Maryi Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II. Była to dla nich wspaniała lekcja historii – mówiła Barbara z Łodzi.

Podziękowania nowego metropolity, order dla ustępującego
Na koniec ingresu abp Marek Jędraszewski podziękował wszystkim zgromadzonym. - Całym sercem dziękuje, że mogliśmy stanowić wspólnotę eucharystyczną. Dziękuję za dobre i serdeczne słowa które skierował do mnie ksiądz kardynał Stanisław Dziwisz. Bóg zapłać za to spotkanie. To kolejny etap tego, co kardynał Wojtyła określił liturgią dziejów – powiedział.

Na sam koniec zaprosił wszystkich uczestników liturgii na wspólny posiłek w Seminarium Duchownym na ul. Podzamcze oraz do Franciszkanów na Franciszkańskiej.

Po głównych uroczystościach odbyła się jeszcze inna, mniejsza, ale równie ważna. Kardynał Stanisław Dziwisz został odznaczony przez prezydenta Polski Andrzeja Dudę Orderem Orła Białego.

- Z należytym wzruszeniem przyjmuję Order Orła Białego – najstarsze i najwyższe odznaczenie państwowe Rzeczypospolitej Polskiej.

Starałem się zrozumieć, dlaczego dziś podjął Pan Prezydent decyzję o odznaczeniu mnie tą wysoką godnością. Dzień bowiem jest szczególny. Dzisiaj, po ponad jedenastu latach służby Kościołowi Krakowskiemu, przekazałem stery łodzi tej wyjątkowej wspólnoty wiary mojemu następcy – Arcybiskupowi Markowi Jędraszewskiemu – powiedział były już metropolita krakowski.

- Przyjmuję odznaczenie jako wyraz uznania dla spraw, które dokonały się podczas minionych lat, również dla dobra Polski. Panie Prezydencie, jeszcze raz bardzo dziękuję. Będę się starał nadal służyć sprawie, która nas wszystkich łączy. Tej sprawie na imię Polska - zakończył kardynał Dziwisz.
[zaj_kat]

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto