Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Atak smogu w Małopolsce. Normy zanieczyszczenia przekroczone "tylko" 4-krotnie

pb
Powietrze w małopolskich miastach we wtorkowy poranek nieco się oczyściło. Stężenia pyłów nieco spadły, jednak ich dopuszczalne normy wciąż są kilkukrotnie przekroczone.

W ostatnich dniach stężenie pyłów w Krakowie notowało bardzo wysokie wartości. W krytycznym momencie dopuszczalna norma zanieczyszczenia pyłem PM10 wynoszącą 50 µg/m3 była przekroczona niemal dziewięciokrotnie. "Rekordem" pochwalić się może Olkusz, gdzie w poniedziałek pyłomierze pokazały stężenie na poziomie 434 µg/m3. W Krakowie stacje pomiarowe w szczycie zanieczyszczenia wskazywały wartości około 300 µg/m3.

We wtorek powietrze jest nieco czystsze. Nad ranem najgorsze w Krakowie było w centrum, gdzie na ul. Dietla pyłomierz pokazał stężenie PM10 na poziomie 155 µg/m3. W całej Małopolsce "liderem" jest Skawina, gdzie odnotowano 204 µg/m3.

Po 9 rano wartości smogu w Krakowie jeszcze spadły. Dużo gorzej jest jednak w innych miastach.

W Skawinie stężenie pyłu gwałtownie wzrosło i wskazuje teraz 266 µg/m3. Lekko mniejszy wzrost zanotowano w Nowym Targu 140 µg/m3 i w Olkuszu 157 µg/m3.

W Krakowie sytuacja wygląda wiele lepiej:

  • Nowa Huta 119 µg/m3
  • Aleja Krasińskiego 124 µg/m3
  • Dietla 148 µg/m3
  • Kurdwanów 98 µg/m3
  • Osiedle Piastów 122 µg/m3
  • Osiedle Wadów 112 µg/m3

Smog w całej Polsce

Z powodu wysokiego stężenia pyłów w poniedziałek (09.01) w stolicy można było bezpłatnie korzystać z komunikacji miejskiej. Podobne decyzje podjęły także m.in. władze Krakowa, Kielc i Rybnika, gdzie dodatkowo prezydent miasta w trosce o dzieci i młodzież odwołał lekcje we wszystkich szkołach. - Dzieci, którym rodzice nie mogą zapewnić opieki w tych dniach, będą mogły przyjść do szkoły na zajęcia dydaktyczno-wychowawcze - poinformowała Agnieszka Skupień z urzędu miasta w Rybniku.

Smog jest groźny przede wszystkim dla dzieci i seniorów, szczególnie tych z problemami układu oddechowego. Zdaniem ekspertów, za fatalną jakość powietrza odpowiada niska temperatura, brak wiatru i przede wszystkim to, czym palimy w naszych domach. - Gumy czy butelki z tworzywa sztucznego powodują powstanie substancji smolistych, które zalepiają nasze przewody kominowe, co w konsekwencji może doprowadzić do zapalenia się sadz w kominie - ostrzegał st. kap. Sebastian Woźniak z państwowej straży pożarnej w Małopolsce.

Na liście 50 najbardziej zanieczyszczonych miejscowości w całej Unii Europejskiej znajdują się aż 33 polskie miasta.

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Dlaczego chleb podrożał? Ile zapłacimy za bochenek?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto