Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Baba w rytmie mazurka

Juliusz PODOLSKI
Stół wielkanocny to dobre miejsce, żeby pojawiła się na nim baba i to nawet mocno przysadzista, a jeżeli występuje w towarzystwie mazurka z baziowymi i jajowymi dekoracjami, to świąteczna rozpusta jest pełna.

Stół wielkanocny to dobre miejsce, żeby pojawiła się na nim baba i to nawet mocno przysadzista, a jeżeli występuje w towarzystwie mazurka z baziowymi i jajowymi dekoracjami, to świąteczna rozpusta jest pełna.

Jako, że przed tygodniem zadeklarowałem swój konserwatyzm kulinarny, jeśli chodzi o wielkanocne biesiadowanie, sięgnąłem po Ilustrowanego Kucharza Polski, wydanego w 1899 w Inowrocławiu. Znalazłem tu kilka ciekawych tajemnic. Aby baba wyrosła trzeba pamiętać, że „dobry i właś- ciwie ogrzany piec jest jednym z warunków udania się ciast“. Inne to „suchość mąki, świeżość drożdży i dobre wyrobienie ciasta, wyrabianie za każdą razą trwać winno pół godziny i powtarzać po dodaniu każdej przyprawy; masło dodaje się do ciasta zupełnie już gotowe i z niem jeszcze pół godziny wyrabiane być musi.“
Z mazurkami jest nieco łatwiej, bo jak mówi ów XIX-wieczny kucharz, w robieniu mazurków najwięcej jest dowolności i rozmaitości. „Wszelkie zmiany są dozwolone, aby były tylko smaczne i dlatego jest ich wiele rodzai“. Mój teść widocznie pilnie czytał tę książkę, bowiem robił tak specyficzne mazurki, że nikt nie jest w stanie podrobić jego genialnych wręcz słodkości i smakowitości. Kuchnia wyglądała jak przed remontem, ale rodzina wybaczała mu tę mała niedogodność. Ja natomiast po przeczytaniu kilku przepisów i rad cukierniczych doszedłem do jedynie słusznego wniosku – znam się genialnie na ciastach, jako konsument i na tym etapie pozostanę. W temacie słodkości ustępuję w kuchni pola mojej szanownej, lepszej drugiej połowie.

Mazurek stefankowy

Proporcja przygotowana na domową blaszkę.

- Składniki ciasta: 180 g masła, 180 g cukru, 3 jaja, 200 g mąki pszennej, aromat waniliowy; kremu maślanego: półtorej kostki masła, pół kostki margaryny (taka mieszanka da nam puszystość kremu), 6 jaj, 200 g cukru, 50 g kakao, tabliczka czekolady, odrobina spirytusu.
- Przygotowanie: Masło ucieramy z cukrem. Następnie dodajemy stopniowo jajka. Na koniec delikatnie należy wmieszać mąkę. Ucinamy kawałek pergaminu wielkości blaszki. Cała masę rozsmarowujemy na pergaminie i wkładamy do blaszki, a następnie do rozgrzanego pieca o temperaturze 160 stopni na dwadzieścia minut. Ciasto jest wtedy dobrze upieczone, kiedy odchodzi od papieru. Teraz przygotowujemy krem. Utrzeć oba tłuszcze. W ciepłej kąpieli wodnej wymieszać jaja z cukrem i aromatem waniliowym. Tłuszcz wymieszać z jajkami. Dodać kakao, a następnie czekoladę rozpuszczoną w kąpieli wodnej i odrobinę spirytus. Upieczony, wystygnięty spód pokroić na trzy równe części z pergaminem. Na stole położyć pierwszą część pergaminem do góry. Ściągnąć papier i delikatnie nasączyć ciasto mieszanką wody z cukrem w proporcji 1:0,5. Na ciasto smarujemy 1/3 kremu. Następnie znowu pergaminem do góry układamy następną warstwę, nasączamy i smarujemy kremem. Podobnie czynimy z ostatnią warstwą. Na wierzchu dekorujemy bakaliami ułożonymi w motywy wielkanocne.

Sernik bez tłuszczu

Proporcja przygotowana na domową blaszkę.

- Składniki: 2 kilogramy sera śmietankowego może być homogenizowany czysty lub z wanilią, 15 jaj, pół kilograma mąki pszennej, 75 dag mąki ziemniaczanej, 3 szklanki cukru, aromat waniliowy, cytrynowy lub pomarańczowy.
- Przygotowanie: Do naczynia wkładamy ser. Oddzielamy żółtka od białek. Żółtka mieszamy z serem i aromatami. W drugim naczyniu ubijamy jajka (Uwaga, nie może być nawet odrobiny żółtka!) dodając powoli po troszeczku cukru, ale dopiero w momencie kiedy ubijane białka się „wybielą“. Do masy serowo-jajecznej dodajemy zmieszane mąki. Na końcu łączymy to z ubitymi białkami delikatnie mieszając, aby nie opadła piana. Blaszkę wykładamy pergaminem i wstawiamy do nagrzanego do 170 stopni piekarnika. Pieczemy od godziny do godziny i dziesięciu minut.
- Cukierniczy trick. Po wyjęciu z piekarnika natychmiast obkrawamy sernik. Wówczas „usiądzie“, ale równomiernie, a nie np. tylko na środku. Górę możemy pokryć pomadą, czekoladą, posypać bakaliami.

Babka drożdżowa

Proporcja na 3 typowe okrągłe foremki z dziurką do pieczenia bab.

- Składniki: 700 g mąki pszennej, 120 g cukru, 220 g mleka, 70-80 g drożdży, 240 g masła, 8 żółtek, aromat cytrynowy, waniliowy lub pomarańczowy, bakalie.
- Przygotowanie: Przygotowujemy rozczyn z jednej trzeciej mąki, ciepłego mleka, odrobiny cukru i drożdży. Wszystko mieszamy, obsypujemy lekko mąką, przykrywamy ściereczką i odstawiamy do wyrośnięcia. Jajka z pozostałą częścią cukru mieszamy podgrzewając delikatnie w kąpieli wodnej (wstawiamy garnek do drugiego garnka, w którym grzeje się woda). Po wyrośnięciu pozostałą mąkę mieszamy z rozczynem i dodajemy jajka, aromat i bakalie. Delikatnie mieszamy i odstawiamy na kilka chwil by odpoczęło. Formy nacieramy masłem i obsypujemy mąką lub tartą bułką. Napełniamy ciastem i wstawiamy do piekarnika z termoobiegiem nagrzanego do 160 stopni na 20 do 30 minut. Po wystygnięciu wyciągamy z formy. Możemy polać lukrem lub czekoladą.
- Cukierniczy trick. Aby polewa nie odpadała w czasie krojenia od ciasta, należy babkę przesmarować przed oblaniem roztworem wody z odrobiną dżemu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Pasztet z białej fasoli

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wielkopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto