Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Bezpieczne wakacje. Ruszają wzmożone kontrole techniczne pojazdów

OPRAC.: Pog
Ruszają wakacyjne kontrole pojazdów, w tym autokarów wycieczkowych
Ruszają wakacyjne kontrole pojazdów, w tym autokarów wycieczkowych ITD
Ruszyły wzmożone wakacyjne kontrole. Stan techniczny pojazdów, w tym autokarów, prędkość, uprawnienia i trzeźwość kierujących sprawdzać będą m.in. inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego (ITD).

FLESZ - Gdzie najtaniej na wakacje?

od 16 lat

W Głogoczowie o działaniach prowadzonych w czasie wakacyjnych wyjazdów mówili Minister Infrastruktury Andrzej Adamczyk, Główny Inspektor Transportu Drogowego Alvin Gajadhur i wicemarszałek Małopolski Łukasz Smółka.

Przy trasach wiodących do wakacyjnych kurortów przy głównych szlakach komunikacyjnych, w miejscach zbiórek, ale i w specjalnie wyznaczonych punktach kontrolnych, inspektorzy sprawdzają autokary wycieczkowe w ramach akcji "Bezpieczny autokar".

- Szczegółowe kontrole, weryfikacja nie tylko dokumentów, uprawnień i stanu technicznego pojazdu, ale również kondycji kierowcy, w tym jego czasu pracy - to elementy, które mają wpływ na bezpieczeństwo podróżnych. Dlatego organizatorzy wycieczek, planując wyjazd, mogą zwrócić się o jej przeprowadzenie do wojewódzkich inspektoratów transportu drogowego – mówił Alvin Gajadhur.

W Głogoczowie, w punkcie kontrolnym przy trasie do Zakopanego kontrole prowadzono w weekend od wczesnych godzin rannych z wykorzystaniem mobilnej stacji diagnostycznej.

- Bezpieczeństwo w trakcie wakacyjnych wyjazdów, szczególnie dzieci i młodzieży, jest dla nas od lat priorytetem. Podejmujemy szereg działań, aby ograniczyć do minimum ryzyko wystąpienia wypadków. Inwestujemy w nowoczesną i bezpieczną infrastrukturę drogowe, ale też w nowe narzędzia kontrolne. Jestem przekonany, że coraz nowocześniejszy sprzęt umożliwiający kompleksowe kontrole, takie jak dziś prowadzone przez Inspekcję Transportu Drogowego, przyniosą pozytywne efekty – mówił minister Andrzej Adamczyk.

- W Głogoczowie sprawdziliśmy 10 autokarów, nie obyło się bez drobnych usterek, na szczęście nie dyskwalifikowały one pojazdów do dalszej jazdy. Apeluję do przewoźników i kierowców, aby dbali o stan techniczny pojazdów. Kładziemy też duży nacisk analizę czasu pracy kierowców. Weryfikujemy czy kierowcy zachowują odpowiednie normy wypoczynku, czy nie ma naruszeń w długości wykonywanych przewozów – tak Paweł Kucharczyk, Małopolski Wojewódzki Inspektor Transportu Drogowego, podsumował pierwsze godziny kontroli autokarów w Głogoczowie

- Małopolska staje się w ostatnich latach regionem bardzo bezpiecznym. W 2018 r. niestety na małopolskich drogach zginęło ponad 226 osób, natomiast w 2020 r. 156. Naszym celem jest, żeby do 2025 r. zejść poniżej 100 a do 2050, żeby na małopolskich drogach nikt nie ginął – podkreślił Łukasz Smółka.

Dostosuj prędkość do warunków ruchu

Niedostosowanie prędkości do warunków ruchu wciąż jest jedną z głównych przyczyn wypadków drogowych. Najbardziej niebezpieczne odcinki dróg są kontrolowane przez system automatycznego nadzoru nad ruchem drogowym. To ok. 500 urządzeń rejestrujących. Inspektorzy CANARD patrolują również drogi i prowadzą kontrole prędkości z wykorzystaniem przenośnych urządzeń.

W tym roku system fotoradarowy zarejestrował ponad 831,4 tys. przypadków przekroczenia prędkości. W większości, w blisko 92 proc., sprawcami wykroczeń byli kierujący samochodami osobowymi. Rekordziści mieli na licznikach ponad 150 km/h.

W trakcie ubiegłorocznych wakacji fotoradary zarejestrowały ponad 240 tys. przekroczeń prędkości i ponad 9 tys. przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej. Kierowcy przekraczali prędkość średnio o 23 km/h, a niechlubny rekordzista w miejscowości Dzierzążnia na Mazowszu jechał z prędkością 180 km/h.

Ciężki transport pod nadzorem

Równolegle z kontrolami autokarów, inspektorzy będą sprawdzać stan techniczny pojazdów ciężarowych oraz czas pracy i stan trzeźwości kierujących. W ostatnich dniach inspektorzy ujawnili przypadki prowadzenia ciężarówek przez nietrzeźwych kierowców. Blisko 1 promil alkoholu w wydychanym powietrzu miał kierowca ciężarówki, który na łuku drogi stracił panowanie nad pojazdem i wypadł z drogi. Dodatkowo kierowca nie stosował się do przepisów o czasie pracy. Aż 1,9 promila alkoholu w wydychanym powietrzu miał Białorusin prowadzący rosyjską ciężarówkę. Nie panował nad pojazdem, miał problemy z dmuchaniem w alkomat, ale mimo tego wsiadł za kierownicę.

Inspektorzy będą również sprawdzać, czy kierowcy pojazdów ciężarowych stosują się do wakacyjnych zakazów ruchu. W okresie wakacyjnym, pojazdy i zespoły pojazdów ciężarowych o wadze powyżej 12 ton, które nie są zwolnione z obowiązujących zakazów, nie mogą poruszać się po drogach:

  • w piątki od godz. 18 do 22,
  • w soboty od godz. 8 do 14,
  • w niedziele od godz. 8 do 22.

Z ograniczeń tych zwolnione są określone grupy pojazdów, np. ciężarówki przewożące artykuły szybko psujące się, lekarstwa i środki medyczne, paliwa oraz żywe zwierzęta. Swobodnie po drogach mogą przemieszczać się również pojazdy biorące udział w akcjach ratowniczych i humanitarnych oraz te, które pomagają w usuwaniu awarii czy klęsk żywiołowych.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Bezpieczne wakacje. Ruszają wzmożone kontrole techniczne pojazdów - Gazeta Krakowska

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto