Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Chrzanów. Drżyjcie bandyci, bo "Wielki Brat" patrzy

Magdalena Balicka
UM Chrzanów
W mieście zamontowano 9 nowoczesnych kamer. Koszt inwestycji to 300 tys. złotych. Dzięki monitoringowi jest większa szansa na skuteczne ściganie złodziei i piratów drogowych.

Koniec z nieskutecznym monitoringiem i kamerami, które nie są w stanie zidentyfikować chuliganów. W mieście zamontowano 9 nowoczesnych urządzeń, które świetnie widzą najdrobniejsze szczegóły, także nocą. Gmina wydała na nie 300 tys. zł, a kolejne 100 tys. zł przeznaczy na dodatkowe kamery. Będą w mieście na początku 2015 r. - To sprzęt z najwyższej półki - zaznacza Sebastian Dzedzyk, kierownik referatu informatyki w chrzanowskim magistracie.

Dodaje, że zainstalowane kamery są stacjonarne, a niektóre obrotowe. - Umieściliśmy je w najbardziej strategicznych miejscach: w Rynku, na placu Tysiąclecia, na przejściu dla pieszych przy Kauflandzie (ul.Trzebińska) czy przed tunelem na ul. Zielonej - mówi informatyk. W urzędzie znajduje się baza dowodzenia systemem monitoringu. Niedługo podgląd z kamer ma mieć też policja. - Aktualnie jesteśmy w trakcie montażu podglądu w komendzie rejonowej - nie kryje Dzedzyk. Informuje, że kamery posiadają system inteligentnej analizy obrazu cyfrowego.

- To oznacza, że możemy zaznaczyć na ekranie monitora granice, których "przekroczyć nie wolno", np. na przejściu dla pieszych czy przy wejściu do jakiegoś obiektu. W momencie, gdy ktoś przekroczy tę linię, kamera automatyczne robi zbliżenie - opowiada o możliwościach nowego sprzętu Dzedzyk. Zauważa, że to rozwiązanie ułatwi pracę policji, która w przypadku różnych zdarzeń zwraca się do urzędu z prośbą o udostępnienie nagrań. Jakość monitoringu, który do tej pory służył w mieście, pozostawiała wiele do życzenia.

Kamery ustawione w Rynku nie wytropiły m.in. chuligana, który w ubiegłym roku zdemolował drzwi wejściowe do jednego z banków. Siedziba placówki mieściła się naprzeciw jednej z kamer i była skierowana bezpośrednio na lokal. O wybitej szybie w drzwiach zaalarmował policję jeden z przechodniów i to następnego dnia (była to niedziela) koło południa. Nikt wcześniej nie zainteresował się próbą włamania. Dobry monitoring to jedno. Problem jednak w tym, że w magistracie brak osób, które mogłyby śledzić obraz z nagrań przez cały dzień. Są tylko informatycy obsługujący system monitoringu.

Chrzanowscy policjanci do tej pory mieli podgląd na kamery, ale tylko z Trzebini. - Zwykle jest tak, że analizujemy nagranie z kamer, by zidentyfikować sprawcę dopiero po zgłoszeniu zdarzenia - przyznaje Robert Matyasik, rzecznik policji. Dodaje, że funkcjonariusze nie mają możliwości spoglądania w ekran cały czas, nawet podczas dyżuru. - Trzeba wydać broń, odebrać mnóstwo telefonów, przyjąć strony - Matyasik wylicza ich obowiązki. Uważa, że w przyszłości powinno się utworzyć kilka dodatkowych stanowisk oraz coś na kształt Centrum Zarządzania Kryzysowego, gdzie dyżurny śledziłby non stop podgląd z kamer.

- Im lepiej zmonitorowane miasto, tym są większe szanse na wytropienie przestępców - podkreśla rzecznik policji. Zauważa, że stare kamery też przyczyniały się do zatrzymania chuliganów, złodziei czy piratów drogowych. Z nowych kamer cieszą się mieszkańcy. - Obecność monitoringu powinna odstraszyć łobuzów - twierdzi Marek Bartoś z Chrzanowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto