MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Czujniki będą kontrolować jakość powietrza nad Oświęcimiem

Bogusław Kwiecień
Ich lokalizację dobrano tak, aby pomiary obejmowały różne dzielnice, typy zabudowy i zanieczyszczeń spalinami

Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Oświęcimiu zakupiło trzy czujniki pomiaru zanieczyszczenia powietrza, które zaczną działać od 15 grudnia. Urządzenia znajdą się na osiedlu Chemików, w Starym Mieście i na Zasolu. Lokalizację dobrano tak, aby pomiary prezentowały różne typy zabudowy i zanieczyszczeń spalinami.

Czujniki mierzą stężenie pyłów PM1, PM2,5 i PM10. Pomiary pozwolą na rzeczywistą ocenę stanu jakości powietrza w poszczególnych częściach Oświęcimia. Wyniki będą dostępne na stronie www.looko2.com na także na stronie PEC i Urzędu Miasta. – Nie mamy w Oświęcimiu stacji monitoringu, a chcemy wiedzieć, jakim powietrzem oddychamy – mówi Janusz Chwierut, prezydent Oświęcimia. – Stąd zrodził się pomysł zakupu czujników pomiaru jakości powietrza przez naszą spółkę miejską. Staramy się w różny sposób ograniczać niską emisję poprzez dotacje na wymianę pieców, termomodernizację budynków miejskich czy inwestycje Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej. Również strażnicy miejscy kontrolują, czym palimy w domowych piecach. Ważne jest też, abyśmy podnosili świadomość nas wszystkich, mieszkańców Oświęcimia, czym oddychamy i jaki ma to wpływ na nasze zdrowie i jakość życia – dodaje.

Oświęcim może mieć jeszcze czwarty czujnik. Grupa mieszkańców zgłosiła nasze miasto do konkursy Avivy „Wiem, czym oddycham”. W ramach akcji zainstalowanych zostanie 150 czujników w całej Polsce, w tym 100 będzie w tych w miejscach, które zdobędą największą liczbę głosów w konkursie. O lokalizacji 50 czujników zdecyduje Komisja konkursowa.

Zachęcamy mieszkańców do oddania głosu na czujnik pomiaru jakości powietrza w Oświęcimiu przy placu Jana Skarbka 2 www.wiemczymoddycham.pl/ranking. Głosować można do 22 grudnia 2017 roku.

W przyszłym roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Krakowie planuje zainstalować mobilną stację pomiarową wyposażoną w czujnik pobierający pył zawieszony PM10. Urządzenie pozwoli na całoroczne manualne pomiary stężenie pyłu i zawartego w nim benzo(a)pirenu. Stacja stanie na terenie Zakładu Usług Komunalnych przy ul. Bema w styczniu 2018 roku. Cykl pomiarowy zakończy się w grudniu 2018 roku. Wyniki będą prezentowane na stronie internetowej WIOŚ: monitoring.krakow.pios.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Inflacja będzie rosnąć, nawet do 6 proc.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto