Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Czy mogę żądać pieniędzy za słup w ogródku

Marcin Zatorski
Marcin Zatorski
Marcin Zatorski
PYTANIE: W moim ogrodzie stoi słup energetyczny. Czy jako właściciel nieruchomości mam prawo żądać od właściciela tego słupa jakiegoś wynagrodzenia za to, że korzysta z mojej działki?

Przez wiele lat ta sprawa była nieuregulowana w sposób właściwy. Często budowanie i korzystanie z tego typu urządzeń naruszało zasady ogólne prawa cywilnego. Ten stan rzeczy godził w prawo własności, które jasno stanowi, że właściciel może, z wyłączeniem innych osób, korzystać z rzeczy zgodnie ze społeczno-gospodarczym przeznaczeniem swego prawa.

Społeczno-gospodarcze przeznaczenie własności gruntu rozciąga się na przestrzeń nad i pod jego powierzchnią. W ramach prawa własności właściciel może pobierać pożytki i inne dochody z nieruchomości (z rzeczy ogólnie). Jest to podstawa do roszczenia o wynagrodzenie za bezumowne korzystanie z nieruchomości.

Nowelizacją Kodeksu cywilnego ustawą z 30 maja 2008 r. ustawodawca zmienił treść art. 49 i dodał art. 305 ze znaczkiem jeden i następne. Zmiany weszły w życie 3 sierpnia 2008 r. Przepisy te porządkują również "zaszłości" w zakresie statusu tych urządzeń i uprawnień właściciela gruntu jak i przedsiębiorstwa, którego przedmiotem działalności jest działalność związana z wykorzystaniem urządzeń przesyłowych.

Urządzenia służące do doprowadzania lub odprowadzania mediów z chwilą ich fizycznego połączenia z siecią należącą do przedsiębiorstwa, przestają być częścią składową nieruchomości i stają się samoistnymi rzeczami ruchomymi, co jest o tyle istotne, że mogą być przedmiotem odrębnej własności i odrębnego obrotu. Może zatem dojść do przeniesienia własności tych urządzeń w drodze umowy na rzecz przedsiębiorcy lub osoby trzeciej. Nie wyklucza to możliwości oddania ich też na przykład w leasing lub najem.

Osoba, która poniosła koszty budowy urządzeń i jest ich właścicielem, może żądać, aby przedsiębiorca, który przyłączył urządzenia do swojej sieci, nabył ich własność za odpowiednim wynagrodzeniem. Z żądaniem przeniesienia własności tych urządzeń może wystąpić także właściwe przedsiębiorstwo.

Możliwość wprowadzona służebność przesyłu polega na tym, że nieruchomość można obciążyć na rzecz przedsiębiorcy, który zamierza wybudować lub którego własność stanowią urządzenia do doprowadzania mediów, prawem polegającym na tym, że przedsiębiorca może korzystać w oznaczonym zakresie z nieruchomości obciążonej, zgodnie z przeznaczeniem tych urządzeń za wynagrodzeniem (lub bez wynagrodzenia).

Jeżeli właściciel lub przedsiębiorstwo odmawia zawarcia umowy o ustanowienie służebności przesyłu, a jest ona konieczna dla właściwego korzystania z tych urządzeń, każda ze stron może żądać tego na drodze sądowej.

Służebnością przesyłu można obciążyć nieruchomość gruntową, budynkową lub lokalową, na której są lub mają być posadowione urządzenia przesyłowe przedsiębiorcy.

Jeśli masz pytanie dotyczące przepisów prawa, wyślij je mailem na adres: [email protected], w tytule wpisując "PYTANIE DO PRAWNIKA". Odpowiedzi szukaj w naszym serwisie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dolnoslaskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto