Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Dlaczego warto pić wodę?

Materiał Partnera Zewnętrznego
Woda to źródło życia i jest wiele powodów, dla których powinno się ją pić. Pierwszy i najważniejszy jest taki, że człowiek składa się w około 60% z wody i gdy jej poziom spadnie o 10%, możemy zapomnieć o podejmowaniu jakiejkolwiek aktywności, a ubytek 20-25% oznacza zgon.

Inne powody, dla których warto pić wodę:
- wspomaga pracę nerek i wątroby, które usuwają toksyny; jeśli jej nie dostarczysz, będą zalegać w organizmie,
- szklanka wody przed posiłkiem zmniejsza apetyt i pozwala realnie ocenić, czy rzeczywiście chciało nam się jeść,
- wypicie dwóch szklanek po przebudzeniu, pozwala szybciej wkręcić Twój metabolizm na wyższe obroty,
- pomaga w przypadku bólu żołądka i komplikacji jelitowych,
- przeciwdziała osłabieniu i znużeniu – wcale nie musisz pić tylko kawy w sytuacjach kryzysowych,
- poprawia trawienie, jednak wstrzymaj się z jej piciem w trakcie posiłku, bo rozcieńczy enzymy trawienne, sięgnij po nią 10 minut po zjedzeniu,
- wspomaga szybsze zwalczanie chorób i zmniejsza ryzyko ich wystąpienia,
- transportuje tlen i składniki odżywcze po całym organizmie,
- reguluje temperaturę ciała,
- zapobiega zakwaszaniu, gdy stosujesz dietę,
- pozytywnie wpływa na pamięć i koncentrację,
- pomaga zwalczyć ból głowy i gorączkę.

Jest jeszcze co najmniej kilkanaście mniej ważnych powodów. Jednak wystarczy pamiętać, że człowiek dziennie wydala około 2,5 litra wody. Nie tylko przez mocz, ale m.in. przez oddech i pot. Dlatego warto pomyśleć o uzupełnianiu płynów i spróbować przekonywać się do tej bezbarwnej cieczy. A ile powinno się jej pić dziennie? Są różne teorie i sposoby wyliczania tego. Wszystko zależy od rodzaju aktywności, temperatury otoczenia, warunków pracy itp. Najważniejsze, by nawadniać się wtedy, kiedy mamy na to ochotę. Możesz stosować jedną z zasad:
- 1 litr na każde 30 kilogramów wagi,
- 1,5 litra + 0,05 litra dla każdego kg ciała powyżej 20 kg wagi,
- 0,03 l x waga w kg,
- dzielenie wagi ciała przez 30.

Możesz kupować wodę butelkowaną, jednak pamiętaj, że trzeba ją przetransportować ze sklepu. I nawet jeśli to zrobisz autem, będziesz musiał kawałek ją przenieść. Tej z kranu nie radzimy pić. Mimo, że eksperci zapewniają o jej zdatności do spożycia, to już stan kanalizacji nie musi być perfekcyjny i złych pierwiastków woda nabierze po drodze do naszego zlewu. Wreszcie ostatnie, ale najlepsze rozwiązanie, to dzbanek z filtrem. Wygodne urządzenie napełniasz wodą z kranu i czekasz chwilę aż przesączy się przez kilka aktywnych warstw. Po tym etapie jest zdatna do picia, gotowania, pieczenia, ale i np. napełniania żelazek parowych czy parowarów. To pozwoli uniknąć osadzania się kamienia. Zarówno na naczyniach, sprzętach, jak i wewnątrz naszych organizmów.

Wybierając dzbanek, kieruj się rozsądkiem – stawiaj na marki, które już długo są obecne na naszym rynku. To gwarantuje jakość filtrowanej przez nie wody oraz pewności, że za jakiś czas będziesz mógł swobodnie dokupić kolejne wkłady, bo producent nadal będzie je wytwarzał. Dlatego polecamy produkty Brita – firmy, która od niemal 60 lat pracuje nad jak najlepszym filtrowaniem wody z kranu. Ich doświadczenie i obecność na większości rynków świata gwarantują satysfakcję. W przeciwnym wypadku możesz ubiegać się o zwrot pieniędzy.

Małe potrzeby
Jeśli dzbanka używać będzie jedna lub dwie osoby, nie musisz porywać się na gigantyczne rozmiary. Tym bardziej, że nie zmieszczą się do lodówki. Model Marella został zaprojektowany tak, by pasował do kieszeni na drzwiach. Ta opcja przyda się szczególnie w lecie. Filtr napełniasz przez klapkę, więc nie musisz go całego rozbierać.
Pojemność: 2,4 litra. Pojemność wody przefiltrowanej: 1,4 litra.

Średnie potrzeby
W dzbanku Fjord zmieści się jeszcze więcej czystej wody. Tak jak poprzedni produkt – ma elektroniczny wskaźnik wymiany wkładu, który odlicza cztery tygodnie. Inną cechą wspólną jest możliwość mycia w zmywarce. Ten filtr, mimo że jest większy, został zaprojektowany tak, by również mieścił się w drzwiach lodówki. Antypoślizgowa podstawa wyróżnia go spośród innych dzbanków.
Pojemność: 2,6 litra. Pojemność wody przefiltrowanej: 1,5 litra.

Duże potrzeby
Gdy uprawiasz sport, jesteś na diecie, narażony jesteś na dużo stresu, wtedy powinieneś pić najwięcej wody. Spójrz na argumenty powyżej. Żeby nie uzupełniać co chwilę dzbanka, wybierz model Elemaris, który oferuje olbrzymią pojemność. Jednak do lodówki go nie zmieścisz, no chyba że na półkę, a nie na drzwiczki. Także posiada BRITA Meter, który skontroluje czas pracy wkładu.
Pojemność: 3,5 litra. Pojemność wody przefiltrowanej: 2,2 litra.

Pamiętaj, żeby wodę pić regularnie i w małych dawkach. Inaczej – jak w przypadku wielu produktów - nadmiar może skończyć się tragicznie. Poza tym duże porcje płynu mogą wypłukać ważne minerały. O dawki i zapas czystej wody zadba dzbanek z filtrem, więc nie będziesz się musiał fatygować do sklepu. Powinieneś jednak przyzwyczaić się, że będziesz częściej zaglądał do toalety, ale z czasem samo się to ureguluje.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na olsztyn.naszemiasto.pl Nasze Miasto