Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła? Czego nie można robić w poście?

Redakcja srem.naszemiasto.pl
W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Symbolizuje to pokutę, żal za grzechy i postanowienia poprawy.
W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Symbolizuje to pokutę, żal za grzechy i postanowienia poprawy. arch. Polska Press
Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła? Co to jest post ścisły, który obowiązuje w Popielec? Co Popielec znaczy dla katolików? Skąd pochodzi proch, którym posypuje się czoła wiernych w Środę Popielcową?

Środa Popielcowa: kiedy wypada?

Środa Popielcowa rozpoczyna 40-dniowy okres Wielkiego Postu, czyli przygotowania do najważniejszych świąt w kościele katolickim – Wielkanocy. Środa popielcowa ostatecznie kończy też karnawał.

W tym roku Środa Popielcowa wypada 14 lutego.

Środa Popielcowa, podobnie jak cała Wielkanoc, to święto ruchome. W każdym roku wypadają w inną datę. Popielec zwykle wypada w dniach od 5 lutego do 10 marca. W ubiegłym roku Środa Popielcowa przypadła 22 lutego.

Środa Popielcowa: co to za święto?

Tradycja związana ze Środą Popielcową trwa od wielu wieków. Zwyczaj ten upowszechnił się najprawdopodobniej w połowie IV wieku. Tego dnia wierni posypują głowę popiołem na znak pokuty, żalu za grzechy i postanowienia poprawy. Spowiedź święta przed Wielkanocą jest obowiązkowa, dlatego, pomimo tego, że nie jest to święto nakazane, w Środę Popielcową kościoły zwykle są pełne.

Popiół, którym posypujemy głowę w Środę Popielcową, pochodzi z palm poświęconych w poprzednią Niedzielę Palmową.

Czy w Środę Popielcową trzeba iść do kościoła?

Środa Popielcowa nie jest dniem wolnym od pracy, więc większość pracujących katolików zadaje sobie pytanie, czy w Popielec trzeba iść do kościoła. Nie jest to święto nakazane, ale kościół zachęca, by wziąć w tym dniu udział we Mszy Świętej.

Środa Popielcowa rozpoczyna w liturgii czas Wielkiego Postu - przygotowania na Święta Zmartwychwstania Chrystusa. Tradycja posypywania głów popiołem na znak pokuty pojawiła się w VIII wieku.

Ścisły post w Środę Popielcową: co można jeść?

„Wierni, którzy ukończyli 14. rok życia, są zobowiązani do zachowania w ciągu całego życia wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych we wszystkie piątki całego roku i w Środę Popielcową.” - czytamy w obowiązującym Katechizmie Kościoła Katolickiego.

Dodatkowo w Środę Popielcową wierni między 18. a 60. rokiem życia, oprócz wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych są zobowiązani do zachowania postu ścisłego. Co to takiego?

Według zasad zapisanych w Katechizmie Kościoła Katolickiego „Post ścisły pozwala na jednorazowy posiłek do syta oraz na dwa skromne posiłki w ciągu dnia”.

W Środę Popielcową kapłan posypuje głowy wiernych popiołem. Symbolizuje to pokutę, żal za grzechy i postanowienia poprawy.

Środa Popielcowa. Czy trzeba iść do kościoła? Czego nie możn...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziwne wpisy Jacka Protasiewicz. Wojewoda traci stanowisko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na srem.naszemiasto.pl Nasze Miasto