Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Euro 2012 w Krakowie: jak lotnisko Balice przygotowuje się do Mistrzostw

Katarzyna Ponikowska
Wojciech Matusik
Zapadła już decyzja, że Krakow Airport będzie piątym głównym lotniskiem w Polsce podczas Euro 2012, obok Warszawy, Poznania, Wrocławia i Gdańska. Teraz port lotniczy w Balicach musi się przygotować, żeby spełnić wytyczne UEFA odnośnie do poziomu obsługi drużyn. Specjalnie na Euro w strefie zastrzeżonej w pobliżu płyty postojowej władze lotniska chcą stworzyć rodzaj tymczasowego terminalu.

Będzie to duży, luksusowy namiot dla 70 osób, wyposażony w klimatyzację, sofy, bar, toalety - wszystko na najwyższym poziomie. - UEFA zastrzega, że piłkarze muszą mieć strefę VIP na wyłączność - wyjaśnia Urszula Podraza, rzeczniczka krakowskiego portu. - A ponieważ nie chcemy odbierać naszym stałym klientom obsługi VIP, planujemy stworzyć osobne pomieszczenie - dodaje.

Piłkarze będą wjeżdżać na teren lotniska autokarami UEFA i w przygotowanej dla nich strefie przejdą kontrole bezpieczeństwa. - To oznacza, że inni pasażerowie nie spotkają zawodników na lotnisku - mówi Podraza.

W czerwcu do krakowskiego portu trafi też ok. 30-40 oddelegowanych przez władze Krakowa wolontariuszy, którzy będą pomagać kibicom na lotnisku. Więcej osób będzie też pracować w punktach informacyjnych i call center. - Spodziewamy się wzmożonego ruchu samolotów, dlatego na czas Euro będą obowiązywały ograniczenia w lądowaniu i parkowaniu maszyn - wyjaśnia Podraza.

Dotyczy to też małych samolotów, którymi podróżują VIP-y. Każdy samolot spoza rozkładu, który będzie chciał wylądować w Balicach, będzie to musiał zgłosić 72 godziny wcześniej i poczekać na zgodę.

Do Euro 2012 przygotowują się też Straż Graniczna i Urząd Celny. Ich funkcjonariusze planują usprawnić kontrolę i odprawę podróżnych na lotnisku. - Zwiększymy liczbę pracowników na zmianach, nie będzie w tym terminie urlopów - wyjaśnia Tomasz Kierski z Izby Celnej w Krakowie.

Tym bardziej że zarówno kibice, jak i piłkarze będą się przemieszczać między Polską i Ukrainą, która jest poza Unią Europejską i strefą Schengen. To znacznie komplikuje i wydłuża procedury. Żeby drużyny nie czekały długo na sprzęt, przesyłki towarowe również będą przekazywane w trybie priorytetowym. - Jednak to, że usprawniamy funkcjonowanie portu, nie znaczy, że kontrole będą mniej dokładne - ostrzega Kierski.

Codziennie rano najświeższe informacje, zdjęcia i video z Krakowa. Zapisz się do newslettera!

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto