Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ferie zimowe 2018. Kalendarz ferii zimowych. Kiedy wypadają ferie zimowe w Małopolsce? TERMINARZ

Redakcja/x-news.pl
Ferie zimowe 2018. Kiedy wypadają ferie zimowe w 2018 roku? TERMINARZ
Ferie zimowe 2018. Kiedy wypadają ferie zimowe w 2018 roku? TERMINARZ Dariusz Gdesz
Ferie w 2018. W tym roku ferie najszybciej rozpoczną się w woj. dolnośląskim, mazowieckim, opolskim oraz zachodniopomorskim. Ostatnie w kolejce są m.in. Wielkopolska oraz Małopolska. Kiedy dokładnie wypadają ferie zimowe w Małopolsce? Sprawdź kalendarz ferii zimowych 2018.

Ferie zimowe 2018. Kiedy wypadają ferie zimowe w 2018 roku?

Za kilka dni rozpocznie się pierwsza tura ferii zimowych. Jako pierwsi (15-28 stycznia) ferie zimowe rozpoczną uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego oraz zachodniopomorskiego. Następnie w kolejce (22 stycznia - 4 lutego) są uczniowie z województw: podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. 29 stycznia ferie rozpoczną woj.: pomorskie, łódzkie, śląskie, lubelskie oraz podkarpackie. Ostatnie w kolejce są Wielkopolska, Małopolska, woj. świętokrzyskie, kujawsko-pomorskie oraz lubuskie (12 lutego - 25 lutego).

Ferie zimowe 2018: góry, narty i snowboard

Jedną z ulubionych destynacji Polaków są góry, gdzie można szaleć na nartach i snowboardzie. Na co jednak należy uważać, aby móc bawić się bezpiecznie?

- Polacy naprawdę bardzo fajnie potrafią zachowywać się na stoku. Problemem jest tylko to, że tych stoków narciarskich, z powodu małych opadów śniegu, jest niewiele. Przez to kumulacja osób, która spotyka się na stokach jest zbyt wielka. Z tego powodu robi się tłoczno, a to powoduje różne nieprzyjemne kolizje lub wypadki. Tutaj rzeczywiście przydaje się ten dekalog FIS narciarza i snowboardzisty, to taki kurs prawa jazdy - podpowiada Jagna Marczułajtis, wielokrotna mistrzyni Polski w snowboardzie.

Kalendarz ferii zimowych 2018. Kiedy wypadają ferie zimowe w 2017 roku? TERMINARZ

W tym roku ferie rozkładają się na dwa miesiące: styczeń i luty. Sprawdź kalendarz ferii zimowych w poszczególnych województwach.

Ferie 2018: 15 stycznia - 28 stycznia

  • dolnośląskie
  • mazowieckie
  • opolskie
  • zachodniopomorskie

Ferie 2018: 22 stycznia - 4 lutego

  • podlaskie
  • warmińsko-mazurskie

Ferie 2018: 29 stycznia - 11 lutego

  • lubelskie
  • łódzkie
  • podkarpackie
  • pomorskie
  • śląskie

Ferie 2018: 12 lutego - 25 lutego

  • kujawsko-pomorskie
  • lubuskie
  • małopolskie
  • świętokrzyskie
  • wielkopolskie

BEZPIECZNE FERIE ZIMOWE

[Katarzyna Kojzar] Jak się przygotować do ferii czy weekendu w górach, żeby tych urazów uniknąć?

[Lekarz med. Michał Kłosiński] - Zazwyczaj jest tak, że przez większość roku siedzimy za biurkiem, a potem wyjeżdżamy na kilka dni w góry starając się nadrobić czas, jeżdżąc od rana do wieczora. A tak nie powinno być. Do sezonu narciarskiego musimy przygotowywać się przez cały rok - na siłowni, przez uprawianie różnych sportów, ogólne dbanie o kondycję. A na kilka tygodni przez wyjazdem trzeba zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie mięśni nóg.

Przed samym wyjściem na stok trzeba się też dobrze rozgrzać.
Tak, oczywiście. Ale ma to na pewno mniejsze znaczenie niż to wcześniejsze, całoroczne przygotowanie.

Jakie urazy zdarzają się najczęściej?

Większość urazów to drobne skręcenia, naciągnięcia, naderwania więzadeł, niewielkie rozerwania torebki stawowej. Takie urazy leczymy zachowawczo, wystarczy okład z lodu, stabilizator, odciążenie kończyny na jakiś czas i krótka rehabilitacja. Po jakimś czasie wraca się do normalnego trybu życia. Cięższe urazy to urazy więzadłowe - najczęściej uszkodzeniu ulega więzadło poboczne przyśrodkowe. Ale je też leczymy zachowawczo - stabilizator i rehabilitacja w większości przypadków wystarczą. Niestety, takie leczenie na ogół nie pomoże przy kontuzjach więzadeł krzyżowych. Tutaj konieczna jest już operacja rekonstrukcyjna. Zdarzają się też przypadki ekstremalne, takie jak zwichnięcia stawu kolanowego, które są ciężkimi urazami. W ich trakcie dochodzi do całkowitej utraty kontaktu pomiędzy powierzchniami stawowymi. Przez to uszkodzeniu ulega zwykle więcej niż jedno więzadło. To na szczęście są rzadkie przypadki, ale mogą skończyć się tragicznie - nawet utartą kończyny wskutek uszkodzenia tętnicy podkolanowej.

To co mamy robić, żeby uchronić się przed kontuzjami?

Po pierwsze - dobrze przygotować się do sezonu narciarskiego. Wiele osób uważa, że stabilizatory zakładane profilaktycznie zapewnią kolanom bezpieczeństwo. Owszem, dają komfort psychiczny, ale sądzę, że przeceniamy ich rolę. Nic bowiem nie zastąpi nam zdrowego rozsądku. Zdarza się tak, że kilka sekund nieuwagi i brawury skutkuje wielomiesięcznymi konsekwencjami.

Źródło: TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto