Materiał informacyjny

Problem z płatnościami za faktury ma dziś prawie każda firma w Polsce. Im mniejsza, tym ten problem jest większy. Dotyczy to wszystkich branż, a im bardziej rośnie gospodarka, tym większe są zaległości kontrahentów. Czy można temu zaradzić?

Sytuacja znana w każdej firmie: wykonujesz usługę lub dostarczasz towar. Wysyłasz fakturę z 14-dniowym terminem płatności. Termin minął, odbiorca milczy. Zaczyna się wysyłanie emaili z pytaniem, kiedy się można spodziewać płatności. Cisza. Czas na telefon i standardowe wymówki: „Faktura nam zaginęła, proszę wysłać ponownie”, „Teraz nie ma prezesa, nie ma kto zaakceptować płatności”, „księgowa jest na urlopie”. Znacie to? Jak można temu zaradzić?

Każda firma potrzebuje wsparcia w zakresie finansowania działalności, a im mniejsza, tym bardziej potrzebuje, za to trudniej jest je uzyskać. Przedsiębiorcy próbują szukać pomoc w bankach, jednak – zwłaszcza, gdy „firma” to jednoosobowa działalność gospodarcza i prowadzi biznes krócej niż rok – często nie udaje się im znaleźć odpowiedniego wsparcia.

Finiata-jak-to-działa-infografika

Tymczasem potrzeby finansowe polskich firm rosną. Najnowsze badanie płatności firm w Polsce przygotowane przez Intrum Justitia wykazało, że ponad 50 proc. przedsiębiorców otrzymuje zapłatę w terminie do 30 dni po dacie płatności faktury, a 13 proc. czeka na pieniądze nawet 60 dni po dacie płatności. To fatalnie wpływa na ich bieżącą płynność finansową. Pieniądze wcześniej czy później trafiają na konto, więc problemem jest zbyt długi okres między wykonaniem zlecenia i wystawieniem faktury a płatnością.

Jak się ratować? Lekarstwa na bieżący brak środków są różne: kredyt, pożyczka-chwilówka, a także faktoring, czyli finansowanie na podstawie wierzytelności. Lecz znów – zwykle te usługi są skomplikowane lub stosunkowo drogie. Klasyczny faktoring bankowy zazwyczaj wymaga zgody kontrahenta firmy korzystającej z tej usługi, a do tego korzystać z niego mogą najczęściej jedynie większe firmy i mogące się pochwalić przynajmniej 12-miesięcznym okresem działalności.

Odpowiedzią wpisującą się idealnie w potrzeby firm jest mikrofaktoring: usługa, z którą wchodzi na polski rynek firma Finiata. Należy ona do tzw. fintechów, czyli firm z branży finansowej, które świadczą znane usługi w sposób innowacyjny i przyjazny dla klientów. Mikrofaktoring w Finiacie jest prowadzony na zupełnie innych zasadach niż w typowych bankach: jest dostępny dla podmiotów mniejszych i działających krócej, w tym freelancerów (ale wystawiających faktury). Usługa Finiaty to tzw. faktoring cichy z regresem. Oznacza to, że fakt finansowania faktury jest znany tylko przedsiębiorcy i Finiacie. Spłata finansowania zostaje odroczona w czasie (nawet do 120 dni). Już na starcie przyspiesza to uzyskanie środków przez firmy i mniejszych przedsiębiorców. Ponadto środki są wypłacane najpóźniej w ciągu 24 godzin od zaakceptowania faktury w systemie, co oznacza błyskawiczną poprawę płynności i zwiększa bezpieczeństwo finansowe przedsiębiorstwa. Koniec z nerwowym sprawdzaniem stanu konta w oczekiwaniu na przelew i z niekończącym się ponaglaniem nieterminowych kontrahentów.


Zasada jest prosta: przedsiębiorca rejestruje się na platformie Finiata i otrzymuje limit faktoringowy. Przedsiębiorca sam ustala okres finansowania faktury. Jeśli pierwotny termin okaże się zbyt krótki, może go przedłużyć – aż do 120 dni, przy czym pierwsze 14 dni jest przedłużenia bezpłatnie. Opłata jest stała i łatwa do wyliczenia: 4 zł +VAT za każde 100 zł kwoty na finansowanej fakturze za każde 30 dni okresu finansowania. W przeciwieństwie do wielu banków w Finiacie darmowe są podstawowe działania związane z uruchomieniem finansowania, m.in. rozpatrzenie wniosku czy przeprowadzenie analizy kredytowej.

Finiata od samego początku istnienia na polskim rynku nawiązuje współpracę ze znanymi i skutecznymi partnerami. Pierwszym z nich jest inFakt, firma dostarczająca produkty księgowe oraz udostępniająca system do fakturowania online. Obecnie prowadzone są rozmowy z następnymi partnerami, za pośrednictwem których z usług Finiaty będą mogli korzystać ich klienci.

Więcej informacji na stronie: http://finiata.pl


Biznes