Jeden procent. Nie zapomnij podzielić się swoim podatkiem. Wesprzyj szczytny cel!

Anna Folkman
Sławomir Kowalski
Ponad połowa Polaków przekazuje jeden procent swojego podatku dla organizacji pożytku publicznego. A ty?

- Każda złotówka jest dla nas na wagę złota - podkreślają działacze instytucji charytatywnych. W Polsce ponad 8 tys. z nich ma status Organizacji Pożytku Publicznego. Przekazując im 1 proc. podatku pomagamy, nie ponosząc przy tym żadnych kosztów.

Warto pamiętać, że 1 proc. naszego podatku może być przekazany dla wybranej organizacji pożytku publicznego tylko wtedy, gdy rozliczymy się w terminie. Mamy na to czas od 1 stycznia do 30 kwietnia.

Wybierz organizację pożytku publicznego

Przy wypełnieniu zeznania należy wyliczyć, jaka kwota podatku pozostaje do zapłacenia. W odpowiedniej rubryce formularza PIT trzeba wpisać numer, pod jakim dana organizacja widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Przy wyborze OPP może nam pomóc wykaz organizacji uprawnionych do otrzymania 1 procenta podatku. Lista, w formie elektronicznej, jest prowadzona i aktualizowana przez pracowników Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Nie później niż 15 grudnia (danego roku podatkowego) wykaz jest publikowany na stronie internetowej Biuletynu Informacji Publicznej (www.mpips.gov.pl). Lista zawiera m. in. numery wpisu organizacji do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS).

1% podatku - 100% uśmiechu

W wykazie znajduje się m. in. Fundacja „Dr Clown”, działająca w całej Polsce. Jej pracownicy odwiedzają szpitalne oddziały dziecięce, by umilić czas maluchom, niosą też radość ich zatroskanym rodzicom. Widuje się ich także w hospicjach i domach spokojnej starości . Tam także roześmiane klauny przekazują trochę pozytywnej energii.

- Wsparcie z 1 procenta jest dla naszej fundacji bardzo istotne, to podstawa jej funkcjonowania - mówi Małgorzata Gola z Fundacji „Dr Clown”. - Pieniądze przeznaczane są na działania statutowe, czerwone noski dla dzieci, balony i wyposażenie niezbędne dla wolontariuszy przy niesieniu pacjentom uśmiechu. Nasze hasło, związane z tym rodzajem wsparcia, to: „1% podatku - 100% uśmiechu”, bo dzięki temu fundacja może realizować swoją misję i „leczyć” uśmiechem - dodaje.

Wsparcie dla czworonogów

Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami również działa w całym kraju.

- Z roku na rok wpływy z 1 procenta są coraz większe. Bardzo nas to cieszy, ponieważ dzięki temu jesteśmy w stanie pomagać coraz większej liczbie zwierząt - przyznaje Justyna Pietniczka z Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami (oddział w Szczecinie). - Wraz ze wzrostem wpływów zwiększa się również zakres naszej pomocy dla zwierząt i ich właścicieli. Prowadzimy działalność adopcyjną, tylko w ubiegłym roku udało się pomóc i znaleźć dobre domy dla ponad 200 kotów i około 40 psów. Nasi inspektorzy w 2015 roku podjęli łącznie 329 interwencji, wyjeżdżając do nich ponad 1000 razy, nie tylko w Szczecinie. Zwierzęta nierzadko były sterylizowane, leczone, odpchlone i odrobaczone na nasz koszt - dodaje.

Kilkanaście razy diagnostykę przeprowadzały zewnętrzne gabinety weterynaryjne, ponieważ przekraczała ona możliwości sprzętowe szczecińskiego TOZ-u. - To wszystko pociąga za sobą ogromne koszty - mówi Justyna Pietniczka. - Wpływy z 1 procenta pozwalają nam funkcjonować coraz sprawniej, dlatego jesteśmy wdzięczni za każdą przekazaną nam w ten sposób złotówkę.

Organizacjami, które Polacy chętnie wspierają 1 proc. swojego podatku, są hospicja. Sytuacja się jednak zmienia, a w tego typu działalności liczy się każdy grosz.

Pomoc dla hospicjum

- Zauważalny jest stały spadek wpływów z 1 procenta na rzecz naszej fundacji - mówi Kinga Krzywicka, prezes zarządu Zachodniopomorskiego Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych. - Może mieć na to wpływ wielość subkont jednoprocentowych, otwieranych przez osoby indywidualne w ramach organizacji typu Fundacja Zdążyć z Pomocą oraz zwiększająca się liczba organizacji pożytku publicznego .

Fundacja Zachodniopomorskie Hospicjum dla Dzieci i Dorosłych jest też jedną z kilkunastu organizacji z całej Polski, na którą można przepisać w testamencie część swojego spadku.

- Nasze działania zostały pozytywnie ocenione przez Polski Instytut Filantropii, który zaprosił nas do udziału w kampanii „Dobry Testament”. Akcja ma zachęcić Polaków do nawet najdrobniejszych zapisów testamentowych na rzecz organizacji pozarządowych - wyjaśnia Kinga Krzywicka.

W kampanii biorą też m. in. udział: Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, Polska Akcja Humanitarna, czy Fundacja VIVA! Akcja dla zwierząt.

Możesz przekazać swój 1% podatku wybranym organizacjom:

• POLSKIE STOWARZYSZENIE NA RZECZ OSÓB Z UPOŚLEDZENIEM UMYSŁOWYM KOŁO W SZCZECINIE 0000028314

• STOWARZYSZENIE RODZICÓW DZIECI CHORYCH NA BIAŁACZKĘ I INNE CHOROBY NOWOTWOROWE 0000120305

• UCZNIOWSKI KLUB SPORTOWY „ISKIERKA“ 0000292803

• „BEZPIECZNE WAKACJE“ 0000403043

• FUNDACJA „ZAWSZE BEZPIECZNI“ 0000424837

• FUNDACJA POMOCY CHORYM NA ZANIK MIĘŚNI 0000020975

• FUNDACJA POMOCY TRANSPLANTOLOGII W SZCZECINIE 0000142480• FUNDACJA ZACHODNIOPOMORSKIE HOSPICJUM DLA DZIECI I DOROSŁYCH 0000234513

• FUNDACJA „DR CLOWN” 0000024181

• STOWARZYSZENIE „RAZEM ŁATWIEJ“ 0000238796

• STOWARZYSZENIE „ŻYCIE PO PRZESZCZEPIE“ 0000009505

• STOWARZYSZENIE AMAZONEK „AGATA“ 000000629

• STOWARZYSZENIE FENIKS 0000136419

Robert Lewandowski inwestuje w branżę rolną

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

p
pitprogram

https://pitprogramy.wordpress.com/

P
Podatnik

Proponuje wpłacić na fundację Kory ma duze potrzeby przydało by się jej nowe Ferari.

Dodaj ogłoszenie