Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kalwaria Zebrzydowska. 125 lat Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej

Bogumił Storch
Bogumił Storch
Obchody 125-lecia Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej
Obchody 125-lecia Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej Powiat Wadowicki
Uroczysta msza święta, huczna akademia, piękne rocznicowe upominki, poświęcenie nowego kompleksu sportowego – tak wyglądały wtorkowe (11 października 2022) obchody 125-lecia Zespół Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej. To jedna z najstarszych szkół zawodowych w Małopolsce.

Wyjątkowy dzień w historii kalwaryjskiej szkoły rozpoczął się od mszy świętej w kościele parafialnym św. Józefa.

Po niej odbyła się tradycyjna akademia, w której wzięło udział wielu absolwentów szkoły oraz zaproszonych gości – przedstawicieli parlamentu, władz wojewódzkich i gminnych, duchowieństwa, służb mundurowych oraz współpracujących z placówką organizacji i instytucji.

Po akademii zaproszeni goście przenieśli się na zewnątrz budynku szkoły. Tutaj uroczyście otwarto nowy kompleks sportowy składający się z boisk wielofunkcyjnych i siłowni zewnętrznej, dostosowanej do osób niepełnosprawnych.

Inwestycja kosztowała ponad 960 tysięcy złotych, z czego prawie 594 tysiące złotych to dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014-2020.

Historia Zespołu Szkół im. Komisji Edukacji Narodowej w Kalwarii Zebrzydowskiej

To jedna z najstarszych szkół zawodowych w województwie małopolskim. Dzieje tej placówki oświatowej sięgają 1895 r., kiedy to 15 października Rada Gminna w Kalwarii Zebrzydowskiej wystosowała petycję do Wysokiego Wydziału Krajowego we Lwowie w celu uzyskania zezwolenia na założenie w mieście szkoły stolarskiej.

Po udzieleniu zgody przez wyżej wymienioną instancję 16 IX 1897 r. otwarta została w Kalwarii Zebrzydowskiej Krajowa Szkoła Stolarska. Celem jej było kształcenie miejscowych rzemieślników, przygotowanie ich do produkowania mebli artystycznych.

Dzieje tej placówki oświatowej sięgają 1895 r., kiedy to 15 października Rada Gminna w Kalwarii Zebrzydowskiej wystosowała petycję do Wysokiego Wydziału Krajowego we Lwowie w celu uzyskania zezwolenia na założenie w mieście szkoły stolarskiej.

Po udzieleniu zgody przez wyżej wymienioną instancję 16 IX 1897 r. otwarta została w Kalwarii Zebrzydowskiej Krajowa Szkoła Stolarska. Celem jej było kształcenie miejscowych rzemieślników, przygotowanie ich do produkowania mebli artystycznych. W sierpniu 1904 r. oddano do użytku szkoły nowy budynek wraz z halą maszyn. W skład wyposażenia weszły również wszelkie urządzenia techniczne, które zapewniały miejscowemu rzemiosłu dogodne warunki do produkcji nowoczesnych mebli. Ponadto dyrekcja nawiązała kontakt z wiedeńskim przemysłem meblowym, a austriackie Ministerstwo Handlu i Muzeum Sztuki udzieliło szkole zasiłków finansowych oraz dostarczało wzorów mebli. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. zmieniono nazwę tego ośrodka szkoleniowego. Odtąd była to Państwowa Szkoła Stolarska.

Wybuch II wojny światowej nie przerwał działalności szkoły zawodowej, jedynej na terenie gminy. W owym czasie placówka oświatowa, o której mowa, nie tylko spełniała swą prymarną, dydaktyczną powinność, ale i obejmowała opieką młodych ludzi, chroniąc ich tym samym przed przymusowym wywiezieniem do Rzeszy. Państwowa Szkoła Rzemieślnicza dla Stolarzy w Kalwarii Zebrzydowskiej była akceptowana przez okupanta, który liczył na jej absolwentów jako na doskonałą siłę roboczą dla niemieckich fabryk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na wadowice.naszemiasto.pl Nasze Miasto