Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Karp to ryba na medal. Jego składniki mają być w diecie olimpijczyków

BOK
Rybacki Zakład Doświadczalny w Zatorze, producent karpia zatorskiego,
Rybacki Zakład Doświadczalny w Zatorze, producent karpia zatorskiego, Andrzej Banas / Polska Press
Składniki ryby mają znaleźć się w batonie dla polskich olimpijczyków w Tokio. Hodowcy z Zatora twierdzą, że z karpiem zatorskim Polacy będą sięgać po medale, w tym złote

Baton energetyczny z dodatkiem karpia ma pomóc polskim sportowcom w zdobywaniu medali podczas przyszłorocznych Igrzysk Olimpijskich w Tokio. Dla hodowców na Zatorszczyźnie nowe walory tej ryby nie stanowią zaskoczenia.

Przekąskę z dodatkiem mięsa karpia po wielu badaniach opracował zespół pod kierownictwem dr inż. Joanny Tkaczewskiej z Katedry Przetwórstwa Produktów Zwierzęcych na Wydziale Technologii Żywności Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.

- Dzięki wysokiej wartości odżywczej i zawartości składników biologicznie aktywnych jest to idealne rozwiązanie dla osób uprawiających sport oraz podejmujących aktywność fizyczną regularnie - wyjaśnia dr inż. Tkaczewska.

Uprawianie sportu na najwyższym światowym poziomie równoznaczne jest ze wzmożonym zapotrzebowaniem organizmu na energię, składniki odżywcze oraz regulujące. Nieodzownym elementem jest prawidłowa dieta dostosowana do treningów, okresów regeneracji, a także przemyślane żywienie około wysiłkowe. Ponadto sportowcy narażeni są na stres oksydacyjny. Powstaje on na skutek zaburzeń równowagi między produkcją wolnych rodników tlenowych a zdolnością komórki do ich eliminacji. Każdego dnia w wyniku procesów przemiany materii, wysiłku fizycznego oraz wskutek oddziaływania szkodliwych czynników zewnętrznych w organizmie powstają reaktywne cząsteczki zwane wolnymi rodnikami.

Aby pomóc organizmowi je zneutralizować podjęto próbę stworzenia przekąski z karpia o charakterze prozdrowotnym (tzw. snack food). – Z uwagi na fakt, że mięso karpia jest doskonałym źródłem kwasów omega-3, wapnia, aminokwasów rozgałęzionych i antyoksydacyjnych bioaktywnych peptydów stało się jasne, że to może być element wsparcia dla ludzi aktywnych – tłumaczy dr inż. Tkaczewska.

Projekt, którym kieruje, przynosi obiecujące wyniki. Niewykluczone więc, że z przekąski z karpiem będą korzystać reprezentanci Polski podczas igrzysk w Tokio. Aktualnie prowadzone są badania kliniczne na Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie z udziałem wyczynowych sportowców. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, produkt zostanie skomercjalizowany i wejdzie na rynek.

Oprócz mięsa karpia w skład batonu wchodzą daktyle, orzechy, nasiona. Taki snack food charakteryzuje się m.in. wysoką zawartością węglowodanów, będących podstawowym źródłem energii dla pracujących mięśni, ale także przyczynia się do obniżenia stresu, który towarzyszy sportowcom w walce o medale.

Z karpiem po „złoto”

Dla hodowców z Doliny Karpia efekty badań naukowców nie są wcale zaskoczeniem. - Karp zatorski jest bardzo dobrą i wartościową pod względem odżywczym rybą. O tym wiadomo nie od dziś - mówi Franciszek Sałaciak, producent i prezes Stowarzyszenia Doliny Karpia. - Jest hodowany całkowicie naturalnie z wykorzystaniem zbóż z tego terenu, w czystej wodzie - dodaje.
Jego zdaniem, istotny jest również fakt, że jest to ryba hodowana w cyklu dwuletnim, co nadaje jej dodatkowe właściwości, których nie mają inne ryby.

- Rosnące zainteresowanie najlepszych restauracji w Polsce, które coraz częściej serwują dania z karpia, a także hurtowni z różnych stron kraju świadczą, że nasza ryba zdobywa sobie coraz więcej zwolenników - podkreśla prezes Sałaciak.
Jest przekonany, że karp pomoże także polskim sportowcom. - Z taką przekąską będą sięgać po złote medale - dodaje z uśmiechem Franciszek Sałaciak.

Ciekawe badania

Działacz sportowy i trener Sokoła Zator Sebastian Żabiński, którego podopieczni należą do najlepszych w Polsce w kolarstwie górskim, nie miał jeszcze okazji poznać dokładnie efektów badań prowadzonych w krakowskiej uczelni.
- Osobiście bardzo lubię karpia podawanego szczególnie w tradycyjny sposób, czyli na stół wigilijny. W diecie naszych zawodników nie ma jednak tej ryby, chociaż wiem, że niektórzy lubią te wędzone - mówi Sebastian Żabiński. - Na pewno są to ciekawe badania - dodaje.

Warto wiedzieć

Polska akwakultura
Akwakultura, czyli chów i hodowla ryb i innych organizmów wodnych, odgrywa kluczową rolę w zaopatrzeniu rosnącej liczby ludności na świecie w bezpieczną i zdrową żywność, przy optymalnym wykorzystaniu zasobów naturalnych i minimalizowaniu negatywnego wpływu na środowisko. W Polsce akwakultura dostarcza obecnie ponad 45 tys. ton ryb rocznie. Jedną z tradycyjnych gałęzi akwakultury jest hodowla karpi w stawach ziemnych, prowadzona na ziemiach polskich od XII-XIII wieku.

Do dnia dzisiejszego akwakultura karpi pozostaje produkcją ekstensywną, prowadzoną metodami, które nawiązują do pierwotnie stosowanych w średniowieczu. Hodowla ryb w stawach ziemnych - poza produkcją wysokiej jakości żywności - wpływa także korzystnie na środowisko naturalne. Polscy hodowcy zaoferują konsumentom w 2019 roku ok. 19 tys. ton karpi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Karp to ryba na medal. Jego składniki mają być w diecie olimpijczyków - Gazeta Krakowska

Wróć na oswiecim.naszemiasto.pl Nasze Miasto