Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Klucze. Pustynia Błędowska będzie przyciągać turystów i przyrodników nowymi atrakcjami [ZDJĘCIA]

Bogusław Kwiecień
Zbiory Urząd Marszałkowski
Uwagę przyciąga kompleks małej architektury, czyli altan, wiat widokowych i pomostów, który został już nazwany „Różą Wiatrów”. Jego główną częścią jest imponujące aż 40-metrowe molo

Pustynia Błędowska ma szansę stać się w te wakacje turystycznym hitem. Dobiegają właśnie końca prace, dzięki którym przyciągnie ona jeszcze liczniejsze rzesze turystów. Inwestycja była prowadzona na ogromnym obszarze, blisko 300 hektarów. Dzięki niej udało się uratować to unikatowe miejsce przed stopniowym zarastaniem.

W ramach prac nie tylko udało się usunąć niepożądane odrosty, ale również uatrakcyjnić teren pod kątem turystów. Jedną z takich nowych atrakcji jest kompleks małej architektury, czyli altan, wiat widokowych i pomostów, który został już nazwany „Różą Wiatrów”. Jego główną częścią jest imponujące aż 40-metrowe molo.

Przeprowadzenie inwestycji było możliwe dzięki unijnemu dofinansowaniu w wysokości 1,6 mln zł w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Małopolskiego na lata 2014 - 2020. Wartość całego projektu wyniosła blisko 2 mln zł.

Marszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, który w ostatnich dniach gościł na Pustyni Błędowskiej, żeby zobaczyć efekty tych prac, był pod wrażeniem. - Nie mam wątpliwości, że zbudowane tu m.in. nowe platformy widokowe, altany i pomosty przyciągną kolejnych pasjonatów turystów i pasjonatów przyrody - powiedział Jacek Krupa.

Warto przypomnieć, że przebiega tędy jedna z tras rowerowych, które znalazły się w przewodniku małopolskich traktów rekomendowanych przez województwo. Podobnego zdania jest National Geographic, który w polskiej edycji uznał go za jeden z najciekawszych w kraju.

Na Pustynię Błędowską warto wybrać się już nawet w najbliższy weekend, chociaż oficjalnie prace w ramach unijnego projektu mają zakończyć się pod koniec czerwca. Główna część robót jest zakończona i z pewnością każdy będzie mógł już ocenić ich efekty. W trakcie jest jeszcze m.in. budowa parkingu.

Projekt obejmował prace przyrodnicze, w ramach których zinwentaryzowano rosnące rośliny. W efekcie tych działań udało się także m.in. lepiej wyeksponować unikatowy krajobraz tzw. muraw napiaskowych. Ich występowanie było powodem włączenia tego terenu do sieci Natura 2000.

Nowe obiekty nawiązują do już istniejących obiektów utworzonych w ramach projektu Life+ zrealizowanego wcześniej przez gminę Klucze.

ZOBACZ KONIECZNIE:

WIDEO: Zakopianka. Bliżej tunelu im. gen. Maczka

Autor: Joanna Urbaniec, Gazeta Krakowska

od 7 lat
Wideo

Pensja minimalna 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto