Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Kopalnie trzęsą osiedlami

Magdalena Balicka
Magdalena Balicka
Nasiliły się tąpnięcia na chrzanowskim os. Kąty. Mieszkańcy domagają się odszkodowań za straty. Do serii wstrząsów doszło w tym roku w Chełmku i Oświęcimiu. Kopalnia uspokaja, że nie były groźne

Na os. Kąty w Chrzanowie ludzie mają dość coraz mocniejszych tąpnięć w kopalni "Sobieski" w Jaworznie. Ich domy są popękane, a sen kilka razy w miesiącu przerywają wstrząsy.

- Tak się dłużej nie da żyć! - grzmi Roman Madejski, przewodniczący osiedla Kąty, domagając się włączenia gminy Chrzanów do rejestru gmin górniczych. - Co z tego, że mieszkańcy piszą wnioski do kopalni o odszkodowania, skoro wszystkie są odmowne. Gdybyśmy byli gminą górniczą, z przywilejów finansowych można byłoby zainwestować m.in. w naprawy dróg.

Podobna sytuacja panuje w kilku miejscowościach powiatu oświęcimskiego: Brzezince, Babicach, Chełmku, których mieszkańcy coraz częściej odczuwają negatywne skutki działalności kopalni Piast w Bieruniu.
Połowa Chrzanowa odczuła w ciągu ostatnich trzech tygodni dwa bardzo silne tąpnięcia. Jedno przekroczyło dwa stopnie, a drugie sięgnęło trzech w skali Richtera.
- Szklanki i talerze tłuką się u nas regularnie - wyznaje Kazimierz Kozik, mieszkający w przedwojennym bloku przy ul. Śląskiej 58 na chrzanowskim os. Kąty.

Choć grupa Tauron, w której struktury wchodzi kopalnia ,,Sobieski", sama radzi mieszkańcom, by składali wnioski odszkodowawcze, większość przestała to robić. - I tak zostaną odrzucone - mówi Madejski, przypominając walkę o zadośćuczynienie jednego z jego sąsiadów, Mirosława Chrząszcza z ulicy Chełmońskiego w Chrzanowie. Byłemu górnikowi zakład próbował wmówić, że sam jest winny zniszczeń.

Problem z uciążliwością kopalń wkrótce pogłębi się w Chrzanowie. Libiąska ,,Janina" planuje rozszerzenie wydobycia przesuwając się w kierunku os. Borowiec. Wpływ eksploatacji może objąć rejon ulic: Borowcowej, Młyńskiej, Kruczej, Sosnowej i Żurawiec oraz Babice. - Wydobycie ma się rozpocząć w 2015 roku. Kopalnia ,,Sobieski" będzie fedrowała pod osiedlem Kąty od tego samego roku - informuje Zofia Mrożek z Tauron Wydobycie.

Anna Kapturkiewicz z chrzanowskiego magistratu, która zajmuje się sprawami szkód górniczych, zaznacza, że gmina nigdy nie miała górniczego statusu i nie zamierza się o taki starać. - Korzyści z tego wcale nie są znaczące - podkreśla Kapturkiewicz.

Kilkanaście wstrząsów odczuli już w tym roku także mieszkańcy gmin Oświęcim, Chełmek i miasta Oświęcim. Ostatnie z 9 września miało siłę prawie 2,6 stopnia w skali Richtera. Wcześniejsze z końca sierpnia przekroczyło 3 stopnie. Wstrząsy zaczęły nasilać się przed czterema laty. Po największym w 2010 r. (3,8 stopnia) mieszkańcy gminy i miasta Oświęcim złożyli blisko 300 wniosków o odszkodowania. Kopalnia uznała zaledwie 13 z nich. - W sierpniu remontowałam dom. Po ostatnich wstrząsach znów pojawiły się pęknięcia i rysy na ścianach - skarży się Iwona Matlak z Brzezinki.

Przed dwoma laty kopalnia założyła w kilku miejscach w gminach Oświęcim, Chełmek i mieście Oświęcim urządzenia rejestrujące wstrząsy. - Cóż z tego, skoro za każdym razem słyszymy, że nic nie wykazały bądź wstrząsy były niegroźne - denerwuje się Maciej Janik z Chełmka.

Rejestratory są do wglądu tylko dla kopalni.
Jolanta Talarczyk, rzecznik Wyższego Urzędu Górniczego zapowiedziała, że wkrótce przygotowana zostanie niezależna od kopalń Kompanii Węglowej Piast i Ziemowit ekspertyza dotycząca siły i skutków wstrząsów związana z ich działalnością wydobywczą. a

Gdzie składać wnioski o odszkodowanie:
A TAURON Wydobycie S.A.
ul. Grunwaldzka 37, 43-600 Jaworzno, tel. 32 618 50 00
A Zakład Górniczy,, Janina"
ul. Górnicza 23, 32-590 Libiąż, tel. 32 627 00 00
A Zakład Górniczy ,,Sobieski"
ul. Sulińskiego 2, 43-600 Jaworzno, tel. 32 618 5000
A Kompania Węglowa SA Oddział KWK "Piast", ul. Granitowa 16, 43-155 Bieruń, tel. 32 71 7 7000.

Składając wniosek:

A Postępowanie o naprawienie szkody wszczynane jest na pisemny wniosek poszkodowanego, który należy złożyć we właściwym oddziale Tauronu lub Kompanii Węglowej. Nie dotyczy to sytuacji awaryjnych, w przypadku których zgłoszenia można dokonać telefonicznie, osobiście bądź drogą elektroniczną. Tryb awaryjny jest zastrzeżony dla sytuacji zagrożenia zdrowia, życia lub mienia użytkowników powierzchni terenu, gdy zachodzi przypuszczenie, że zagrożenie zaistniało wskutek ruchu zakładu górniczego i wymaga ono niezwłocznego podjęcia działań dla jego likwidacji lub minimalizacji skutków.
A Tym, którzy nie zgadzają się z odmowną decyzją kopalni, pozostaje długotrwała droga sądowa.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na malopolskie.naszemiasto.pl Nasze Miasto